Po pierwsze,

podczas badania lekarz może wykryć pewne nieprawidłowości w rozwoju maluszka, np. spowolnienie jego wzrostu lub za mały przyrost wagi, a także wzmożone napięcie mięśni czy choćby zbyt szybkie zarastanie ciemiączka. W trakcie każdej wizyty w przychodni malec jest przecież ważony i mierzony. Wyniki zapisywane są w książeczce zdrowia dziecka. Potem pediatra nanosi je na siatki centylowe i na tej podstawie ocenia stan malca. Rodzicom trudno jest dostrzec nieprawidłowości, natomiast lekarz wyłapie je i zdecyduje o ewentualnym leczeniu. 

Po drugie,

pediatra może być świetnym przewodnikiem po kulinarnym świecie i doradzi nam w jaki sposób rozszerzyć dietę maluszka. Podpowie, kiedy i jak podawać dziecku niemleczne nowości, od czego i w jakich ilościach zacząć. Odpowiednio zmieni schemat żywienia niemowlęcia, dopasowując go do upodobań twojego smyka lub jego dolegliwości (np. alergii). Lepiej polegać na wiedzy lekarza, a nie doświadczeniach mam lub babć. One mają bardzo dobre intencje, ale pamiętajmy, że od czasu, gdy były "początkującymi" mamami, wiele się zmieniło! Przykładem może być, obowiązujący od tego roku, nowy schemat żywienia niemowląt. 

Po trzecie,

lekarz wyjaśni twoje wszelkie wątpliwości dotyczące szczepionek, ząbkowania, etapów rozwoju, podawania witamin, porcji mleczka czy częstych w okresie niemowlęcym dylematów dotyczących snu. Nie bój się zadawać pytań. Dobry lekarz na wszystkie chętnie odpowie!

Porady dla mamy
  • Jeśli nasunie ci się jakieś pytanie, które chciałabyś zadać lekarzowi, po prostu je zapisz i powieś np. na lodówce. Dzień przed wizytą w przychodni przejrzyj listę swoich wątpliwości i zastanów się na spokojnie, o co chciałabyś jeszcze zapytać pediatrę. To bardzo przydatne rozwiązanie, bo w trakcie wizyty niestety łatwo jest coś pominąć.
  • Idąc do lekarza zabierz ze sobą: książeczkę zdrowia maluszka, dwie pieluszki na zmianę (gdyby smyk zrobił kupkę), wilgotne chusteczki, krem do pupy oraz coś do picia. Nie zapomnij także o karteczce ze spisanymi pytaniami!