Z czym Ci się kojarzy pobyt w górach? Przede wszystkim z przecieraniem górskich szlaków i zdobywaniem szczytów? Wypoczynek nad morzem nierozerwalnie związany jest Twoim zdaniem z wylegiwaniem się na plaży, a wycieczka do większego miasta ze zwiedzaniem zabytków? Trudno z tym polemizować, bowiem w większości przypadków tak właśnie jest, ale… nie warto zamykać się na rozmaite atrakcje tylko dlatego, że są inne niż te typowe dla danego regionu. Niezależnie od tego, gdzie wyjeżdżasz, spróbuj maksymalnie wykorzystać potencjał danego miejsca.

W Polsce istnieje całe mnóstwo fascynujących miast, które oferują zarówno zabytki, niczym niezmącony wypoczynek na łonie natury, jak i moc atrakcji wszelkiego typu. Dzięki temu każdego dnia możesz robić coś zupełnie innego i nawet w przypadku niepogody nie zaznasz nudy. Poznaj te miasta!

Sięgnij w głąb Beskidu Śląskiego – odkryj źródła Wisły

Wisła to malownicza miejscowość położona w województwie śląskim, wśród wzniesień Beskidu Śląskiego. Miasto graniczy z innymi miejscowościami turystycznymi, takimi jak Ustroń i Szczyrk. Ciekawostką jest, iż to właśnie tu swoje źródła ma najdłuższa polska rzeka – Wisła.

Miejscowość jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Stosunkowo niskie góry są dostępne nawet dla mniej wprawionych, dlatego jest to doskonała lokalizacja na rodzinny wypoczynek na górskich szlakach. Najwyższymi szczytami w okolicy są Barania Góra wznosząca się na wysokość 1200 m n.p.m. oraz Stożek Wielki o wysokości 978 m n.p.m.

Choć Wisła to miejscowość typowo górska, góry nie są tu jedyną atrakcją. W mieście znajduje się całkiem sporo interesujących zabytków. Na uwagę zasługuje zespół rezydencji prezydenta Rzeczypospolitej na Zadnim Groniu, który wzniesiony został końcem lat 20. XX wieku dla prezydenta Mościckiego. Zameczek z oficynami i wartownią otoczony jest parkiem leśnym. Innym ciekawym zabytkiem jest pałacyk myśliwski Habsburgów, w którym obecnie swoją siedzibę ma PTTK. Warto też zajrzeć do Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego, które mieści się w budynku dawnej karczmy ewangelickiej.

Inne atrakcje? Nie tylko miłośnikom narciarstwa spodoba się wycieczka do muzeum poświęconego Adamowi Małyszowi. Ponadto w Wiśle mieści się galeria, która prezentuje zbiory sztuki japońskiej. Warto wybrać się na wycieczkę do okolicznych miejscowości, np. do Ustronia i wstąpić tam do Leśnego Parku Niespodzianek.

Zakopane – wypoczynek u stóp śpiącego rycerza

Zakopane, nieformalnie zwane zimową stolicą Polski, jest najwyżej położonym miastem w kraju. Słynne Krupówki znajdują się na wysokości 838 m n.p.m. Tak imponujące położenie zapewnia fenomenalne widoki na najwyższe polskie góry – Tatry. Ale i tutaj góry nie są jedyną atrakcją.

Zobacz także:

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale Zakopane końcem XIX wieku stanowiło niezwykle ważny ośrodek kulturalny, do którego zjeżdżali się z całej Polski wybitni przedstawiciele polskiej kultury. Wielu z nich spoczęło na jednym z najpiękniejszych cmentarzy w kraju – na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Po zwiedzeniu tego wyjątkowego miejsca warto zajrzeć do mieszczącego się tuż obok najstarszego drewnianego kościoła w Zakopanem, kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jeśli chodzi o ofertę kulturalną stolicy Tatr, można tu zajrzeć do wielu interesujących muzeów, jak Muzeum Tatrzańskie czy Muzeum Kornela Makuszyńskiego, a także do licznych galerii sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje Galeria Władysława Hasiora, twórcy pięknych nagrobków na wyżej wymienionym cmentarzu. Koniecznie trzeba też wstąpić do Teatru Witkacego.

Najbardziej popularnymi atrakcjami Zakopanego są: Wielka Krokiew, Giewont, Morskie Oko, kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę i oczywiście spacer po klimatycznych Krupówkach, ale to nadal nie wszystko. W Zakopanem można na przykład pojeździć konno (zarówno w mieście, jak i okolicy znajduje się wiele stadnin), poszaleć na quadach, przejeżdżając pięknymi trasami widokowymi, obejrzeć widoki z lotu ptaka na paralotni. Jeśli natomiast w grę wchodzi nieco mniej ekstremalne spędzanie czasu, godna polecenia jest taka propozycja jak relaks w zakopiańskim aquaparku oraz w pobliskich termach w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej.

Gdańsk – bursztynowe miasto czeka!

Gdańsk, stolica województwa pomorskiego, to miejsce, które (podobnie jak poprzednie) przypadnie do gustu zarówno miłośnikom historii i zabytków, osobom spragnionym wypoczynku na łonie natury oraz tym niezwykle aktywnym.

Ci pierwsi koniecznie powinni zajrzeć na Główne Miasto, które jest prawdziwym sercem Gdańska, wprost naszpikowanym zabytkami. Niczym niezmącony wypoczynek na łonie natury zapewni natomiast potężny Trójmiejski Park Krajobrazowy, w skład którego wchodzą m.in. Lasy Oliwskie. Równie niezwykłym miejscem jest Wyspa Sobieszewska, na obszarze której utworzono dwa rezerwaty przyrody, liczne ścieżki spacerowe i rowerowe.

W Gdańsku nie sposób się nudzić dzięki bogatej ofercie kulturalnej. Liczne muzea, galerie, teatry, kina, wprost niezliczona ilość rozmaitych imprez cyklicznych – wszystko to zapewni moc wrażeń. Warto zajrzeć do zadziwiającego Muzeum Bursztynu oraz do centrum miasta, gdzie całkiem niedawno temu stworzono nową atrakcję o nazwie Poszukiwacz Bursztynu. Dzięki niej każdy ma szansę odnaleźć swój własny kawałek „bałtyckiego złota”.
Wszystkie te lokalizacje łączy jedna rzecz – komfortowy nocleg w hotelach Mercure. Zawsze najlepsza lokalizacja w pobliżu największych atrakcji miasta, łatwy dojazd, profesjonalna obsługa i komfortowe warunki wypoczynku to ich znak rozpoznawczy.