Spis ludowych przesądów niegdyś organizował ludziom życie. Każdego dnia należało stosować się do wskazówek, porad i ostrzeżeń. Wielką rolę w tych zaleceniach odgrywały domowe przedmioty i produkty spożywcze. Jeden z nich niezwykle często symbolizuje wszystko, co dobre wokół nas. Dotyczy go także przesąd na 29 sierpnia – nie chowaj tego do szafki. Inaczej czeka cię pech i bieda. Przeczytaj, co należy trzymać tego dnia na wierzchu i dlaczego.

Przesąd na 29 sierpnia: nie chowaj tego do szafki

Koniec sierpnia przygotowuje nas na nadchodzącą jesień. Ludowe wierzenia wskazują, jak 27 sierpnia odczytać przyszłość z jajka, a także jak 28 sierpnia dobre uczynki zapewniają świetlaną przyszłość. Kolejnego dnia należy dalej pracować na spokój i dostatek. 29 sierpnia domowy składnik powinien stać na wierzchu, symbolizując gotowość do dzielenia się z innymi. 

Przesąd na 29 sierpnia wskazuje, że tego dnia trzeba jak najczęściej trzymać chleb na stole. Nie chowaj tego do szafki. Bochenek na wierzchu ma wskazywać, że:

  • ubodzy mogą liczyć na pomoc,
  • w domu panuje dostatek,
  • nigdy nie brakuje jedzenia,
  • mieszkają tu dobrzy ludzie,
  • jest zgoda, spokój i obfitość.

Wskazane jest 29 sierpnia dzielić się chlebem z rodziną, sąsiadami i każdym, kto nas odwiedzi. Bochenka nie powinno zabraknąć dla nikogo. Należy go trzymać tak, by 29 sierpnia chleb był łatwo dostępny. W przeciwnym przypadku sami zgotujemy sobie złą wróżbę.

Zobacz też:

29 sierpnia wystaw chleb, inaczej czeka cię pech i bieda

Zgodnie z ludowymi przekazami 29 sierpnia przesąd nakazywał trzymanie chleba na stole. Ostrzegano przed zbyt częstym chowaniem go do szafek i pudełek. Najlepiej, by w ogóle nie przykrywać bochenka w żaden sposób lub użyć tylko ściereczki z naturalnych materiałów.

Przesąd na 29 sierpnia głosi, że schowany chleb oznaczał, że czeka cię pech i bieda. Wskazywał także, że w takim domu mieszkają ludzie, którzy nie udzielą pomocy ubogim. Był podpowiedzią, że jednak wkrótce sami mogą potrzebować wsparcia. Należy zatem trzymać na wierzchu przynajmniej kilka kromek, aby nie ściągnąć na siebie złej wróżby.

Zobacz także:

Sprawdź także: