14 kwietnia: nowe święto państwowe

Sejm właśnie przyjął ustawę, że 14 kwietnia będzie świętem państwowym. Jakim? Chodzi o Święto Chrztu Polski. Za tym pomysłem głosowało 279 posłów, przeciw było 125, a wstrzymało się 14 posłów. Ustawa trafi teraz do Senatu, a potem będzie czekała na podpis prezydenta.

Zdaniem posłów, którzy wnioskowali za ustawą nowe święto "ma zachęcać obywateli Polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych".

W projekcie podkreśla się znaczenie roli Mieszka I dla naszej Ojczyzny: "W dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski."

14 kwietnia święto państwowe: czy będzie dzień wolny od pracy?

Czy Polacy mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny od pracy w tym roku? Okazuje się, że nie.

14 kwietnia, czyli Święto Chrztu Polski będzie dniem pracującym. W uzasadnieniu projektu, wnioskodawcy przekonują, że nowe święto państwowe nie przyniesie żadnych strat finansowych dla budżetu państwa, czy budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi tylko o refleksję w tym dniu i pokazanie jedności poprzez wywieszenie flag narodowych.

Nie chcemy mnożyć dni wolnych od pracy, chcemy, żeby o tym pamiętać - mówił w rozmowie z tvn24bis.pl Jan Klawiter, główny reprezentant wnioskodawców projektu.

14 kwietnia święto państwowe: czy to dobry pomysł?

Początkowo opozycja chciała przesunąć datę święta z 14 kwietnia na 15 kwietnia, jednak posłowie nie poparli tego pomysłu. Poseł PO-KO, Wojciech Król tak argumentował propozycję poprawki: "14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, skrajnie prawicowy, o charakterze faszystowskim. Biorąc pod uwagę tę datę, można domniemywać, że jest to próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki". Jednak ten pomysł został odrzucony.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zostało również uchwalone nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, który obchodzimy 24 marca. Ten dzień nie jest dniem wolnym od pracy.

W Wy co myślicie o nowym pomyśle na święto państwowe, które będziemy obchodzić 14 kwietnia?