Nic tak nie dodaje urody, jak one. Nie muszą być koniecznie równe i proste, ale obowiązkowo – zdrowe i białe. - Wbrew pozorom nie jest trudno, by zęby takie były, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad. Jakich?

Oto krótka lista najnowszych zaleceń ekspertów.

1. UWAŻAJ NA E-PAPIEROSY

O tym, że palenie papierosów niszczy szkliwo, wiemy nie od dziś. Zawarte w nich substancje smoliste przebarwiają zęby. Ale e-papierosy? Niestety, one też mają w składzie tytoń, którego wchłanianie powoduje niedobór witaminy C. A to jest przyczyną kruchości szkliwa i zmian w miazdze, zwiększających podatność na próchnicę.

E-papierosy zawierają też szereg innych szkodliwych substancji, jak glikol dietylenowy czy rakotwórcza nitrozoamina i tetrametylopirazyna. Szkodliwa jest też płynna nikotyna, która (np. przy powolnym zaciąganiu się) może się dostać do ust.

2. JEDZ SŁODYCZE Z KSYLITOLEM Ten słodzik – cukier z brzozy – nie dość, że ma o 40 proc. mniej kalorii niż biały cukier, to pomaga zapobiegać próchnicy i innym chorobom zębów. Ksylitol przywraca bowiem właściwe pH śliny, zmniejszając czas ekspozycji szkliwa na działanie szkodliwych kwasów, hamuje więc rozmnażanie bakterii odpowiedzialnych za psucie się zębów. Warto dodawać go do ciast i deserów zamiast zwykłego cukru. Niektórzy zalecają nawet płukanki z ksylitolem: do ust, a także do gardła. 

3. NIE MYJ ZĘBÓW PO WYPICIU WINA

Są produkty – takie jak wino (co ciekawe, szczególnie białe), owoce czy cola – które zawierają kwasy rozpuszczające szkliwo. Dlatego dentyści przestrzegają: jeśli po ich spożyciu czujesz potrzebę oczyszczenia zębów, lepiej wypłucz usta wodą, po szczoteczkę chwyć najwcześniej pół godziny później. Szorowanie zębów szczoteczką z pastą może odrzeć szkliwo z warstwy zabezpieczającej.

4. OD CZASU DO CZASU ŻUJ GUMĘ

Nie masz jak umyć zębów? Sięgnij po gumę do żucia. Ale uwaga: tylko taką bez cukru. Jej żucie przywraca właściwe pH w ustach i pobudza produkcję śliny, a ona rozpuszcza kwas, oczyszcza zęby i chroni przed tworzeniem się kamienia nazębnego. Lecz uwaga: gumę żujemy kilka minut i niezbyt często. Nadużywanie jej może prowadzić do nadwerężenia stawu skroniowo-żuchwowego.

5. SPRAWDZAJ, CZY NA PEWNO DOBRZE JE OCZYSZCZASZ

Pomogą ci w tym specjalne tabletki do wybarwiania płytki nazębnej. Wystarczy je rozgryźć, rozprowadzić językiem po zębach, przepłukać usta i chwilę odczekać. Jeśli masz na zębach osad, zabarwi się (stary na niebiesko, nowy na czerwono). A ty już wiesz, że powinnaś lepiej myć zęby. Płytka nazębna, ta lepka warstwa bakterii i węglowodanów, jest bowiem główną przyczyną ubytków próchnicowych, chorób dziąseł oraz przebarwień.

6. KUP SZCZOTECZKĘ SONICZNĄ

Jest droga, ale spektakularnie czyści zęby. W ciągu minuty jest w stanie wykonać nawet 30–40 tysięcy ruchów wymiatających. Żadna inna tak dokładnie nie oczyści szkliwa ani tym bardziej nie usunie płytki, zapobiegając tworzeniu się kamienia nazębnego. Dzięki specjalnemu kształtowi główki nie ma ryzyka podrażnienia dziąseł lub odsłonienia szyjek. Niektóre z najnowszych szczoteczek sonicznych mają też timery pilnujące czasu szczotkowania (2 minuty) i sygnalizujące, gdy za mocno dociska się włosie do zęba.

7. PAMIĘTAJ O PŁYNIE DO PŁUKANIA UST 

Zaleca się stosować go na zakończenie mycia zębów: po ich wyszczotkowaniu, użyciu nici i wyszorowaniu języka (najlepiej osobną szczoteczką). Zadaniem płynu jest zapobieganie osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach i przedłużenie uczucia świeżości, choć są też płyny wybielające i wzmacniające szkliwo. Pamiętaj, by trzymać je w ustach nie krócej niż 30 sekund.

8. PŁUCZ USTA WODĄ UTLENIONĄ

Nie masz specjalistycznego płynu? Możesz wykonać go sama: do pół szklanki wody dodaj 5 kropli wody utlenionej. Taką płukankę stosuj rano, jeszcze przed myciem zębów. Oczyszcza dziąsła i śluzówkę.

9. JEDZ POKARMY WYBIELAJĄCE

Okazuje się, że jest cała gama warzyw i owoców, które utrzymują w zdrowiu szkliwo i dziąsła, regulują poziom kwasów w ustach, a nawet czyszczą zęby. Są to najczęściej surowe warzywa i owoce o chropowatej fakturze. Jak wylicza Wojciech Fąferko, stomatolog z Dentim Clinic w Katowicach, szczególnie warto jeść ananas – jest bogaty w bromelainę, enzym działający jak naturalny odplamiacz, truskawki – zawarty w nich kwas jabłkowy (ten sam, który wchodzi w skład past wybielających) rozpuszcza przebarwienia, powstałe na zębach wskutek picia kawy czy herbaty. Właściwości ścierne ma także surowy kalafior. I jabłka, które są też bogate w kwasy minimalizujące ryzyko odkładania się bakterii.

10. NA DESER BIERZ SER

Francuska tradycja kończenia posiłku gryuèrem i spółką ma swoje naukowe uzasadnienie: alkaliczne działanie serów neutralizuje kwasy i chroni szkliwo. Szczególnie wartościowe są sery pleśniowe, które działają nawet przeciw próchniczo.

11. OCZYŚĆ ZĘBY W GABINECIE

Jeśli masz na zębach osad i przebarwienia, zapisz się do dentysty na zabieg piaskowania. Wystarczy jeden, by zęby wyglądały jaśniej.Piaskowanie to sposób na szybkie i precyzyjne pozbycie się osadów nazębnych i przebarwień. Docenią go szczególnie osoby o stłoczonych zębach, noszące aparaty ortodontyczne, i palacze. Piaskowanie najlepiej wykonywać raz do roku (koszt: od 100 zł).

Nie tylko dla higieny zębów, ale też by nie dopuścić do rozwoju bakterii, chorób zębów i dziąseł. Dla osób, u których osad nazębny zdążył przemienić się w kamień, wskazany będzie zabieg skalingu. Wykonuje się go najczęściej za pomocą ultradźwięków, laserów, chemicznie lub mechanicznie wiertłami. Koszt: od 150 zł.

12. WYBIEL SZKLIWO

Dobrym pomysłem jest wybielanie zębów w gabinecie, ale także w domu, z użyciem specjalnych nakładek. Wypeł- nia się je żelem i nasuwa na zęby na 10–20 minut. Dla najlepszego efektu warto wybierać nakładki, które można dopasować do swojego uzębienia. Efekt rozjaśnienia: nawet kilka tonów.

13. SPRAW SOBIE CZARNĄ PASTĘ

To prawdziwy hit wśród past wybielających. Kolor zawdzięcza dodatkowi aktywnego węgla, który wiąże się z taninami – powodującymi żółtawy osad składnikami znajdującymi się w kawie, herbacie czy przyprawach. Tak jak inne pasty wybielające nie zmienia koloru szkliwa, a usuwa brud. Nie zawiera jednak substancji ściernych i szkodliwych związków chemicznych.