Dlatego zamiast od razu odrzucać ćwiczenia i rezygnować z ich zbawiennego wpływu na nasze ciało, lepiej zastanowić się dłuższą chwilę nad realizowanym przez nas planem ćwiczeń. Wprowadzenie kilku małych zmian może radykalnie zmienić nasze podejście do treningu i otworzyć przez nami nowe perspektywy w postaci lepszej figury i dobrego samopoczucia. Oto najlepsze sposoby na treningową nudę:

1. Spróbuj czegoś nowego, jeżeli nigdy nie korzystaliśmy z jakieś maszyny cardio (wioślarz, orbitrek) lub nie uprawialiśmy jakieś aktywności fizycznej (jazda na rolkach, jazda na łyżwach) to najwyższa pora w końcu spróbować.

2. Zmieniaj maszyny treningowe lub/i trasy, na każdym treningu korzystaj z innego urządzenia do ćwiczeń lub po prostu jeżeli chodzisz lub biegasz zmień trasę lub zrób ją w drugą stronę. Bądź odkrywcą, nic lepiej nie działa na ludzki umysł niż ciągła zmiana.

3. Odpocznij trochę, jeżeli należysz do tych osób, które nigdy nie odpuszczają, bardzo często doprowadzasz do przetrenowania. Dlatego nie bój się dać sobie trochę luzu, 2-3 dni odpoczynku pozwolą na pełną regenerację i sprawią, że kolejne treningi będą świetną zabawą.

4. Zwiększ intensywność, bardziej intensywny trening a krótszy, jest dla naszego ciała dużo większym pobudzeniem niż ćwiczenie długie i monotonne. Dlatego naprawdę warto wprowadzać co jakiś czas zmiany dotyczące długości trwania treningu oraz jego intensywności.

5. Dołącz do grupy lub zapisz się na zajęcia, jeżeli biegasz lub spacerujesz (nordic walking), dołącz do amatorskiej grupy, która robi to samo co Ty. Zapisz się na nowe zajęcia, które są do dyspozycji w Twoim klubie fitness – w grupie zawsze raźniej.

6. Spróbuj treningu obwodowego lub interwałowego, są one znakomitą alternatywą i odskocznią dla kogoś, kto nigdy ich nie próbował lub zapomniał o ich istnieniu.

7. Zachęć kogoś innego do ćwiczeń, trening z osobą zaczynającą dopiero ćwiczenia, pomaganie jej i doradzanie, przypomina nam o rzeczach dla których zaczęliśmy trenować i dlaczego to lubimy. Zdanie sobie sprawy z tego bardzo często daje pozytywny zastrzyk energii do dalszego treningu.

8. Urozmaić trening słuchaniem muzyki, audiobooka lub uczeniem się języków obcych, nasza ulubiona muzyka podczas ćwiczeń doda nam energii, a podczas słuchania ciekawej książki czytanej przez narratora lub uczenia się języka obcego można połączyć przyjemne z pożytecznym. Warto tylko pamiętać, aby nie zapominać o prawidłowej technice wykonania, bo można zrobić sobie krzywdę.

9. Zmień obciążenie, ćwiczenie na tym samym biegu na maszynie cardio lub wykonywanie ćwiczeń z tym samym ciężarem prowadzi do zastoju. Dlatego nie bójmy się czegoś zmieniać nawet na każdym kolejnym treningu.

10. Wystartuj w zawodach lub wykonuj test sprawności raz na miesiąc, jeśli biegasz lub jeździsz na rowerze zapisz się na imprezę związaną z tą dyscypliną sportu. Natomiast w klubie fitness czy w domu sprawdzaj się raz na miesiąc w konkretnych ćwiczeniach i notuj swoje postępy, co na pewno zmotywuje Cię do ćwiczeń.

11. Zmień priorytety, jeżeli cały czas koncentrujesz się tylko na kilku partiach ciała (brzuch, ramiona, uda), zmień to, daj innym mięśniom trochę popracować. Nasze ciało stanowi jedność, dlatego staraj się zaangażować wszystkie możliwe mięśnie w swoim treningu.

12. Uprawiaj różne dyscypliny w zależności od pory roku, narty biegowe i zjazdowe zimą, wycieczki piesze wiosną, pływanie latem i jazda na rowerze jesienią, a kiedy jest niepogoda zajęcia w klubie fitness lub w domu. Dzięki takiej różnorodności po prostu nie sposób się nudzić.

Każdy z nas może wykorzystać jeden lub kilka powyższych punktów i sprawdzić, które są warte polecenia, a które na nas nie działają. Ważnym jest, aby chwila zastanowienia nad naszymi aktywnościami, wprowadziła zmianę sposobu myślenia, abyśmy mogli dojść tam dokąd zmierzamy.