1. Wymień żarówki na Led.

Zużywają ok. 80 procent mniej energii od tradycyjnych żarówek, a działają nawet kilkanaście lat. Gdy wymienisz oświetlenie na lampy LED w miejscach, z których często korzystasz, np. w przedpokoju czy kuchni, zapłacisz rachunki mniejsze o nawet 15 procent w ciągu roku.

2. Kontroluj działanie lodówki.

Działa na pełnych obrotach przez całą dobę i właściwie nigdy nie odłączasz jej od prądu. Nic dziwnego, że pobiera aż 1/3 całej energii spośród naszego domowego sprzętu. Dzięki prostym trikom możesz sprawić, by nie była tylko pożeraczem prądu.

USTAW JĄ W CHŁODZIE
Lodówkę z zamrażalnikiem należy ustawiać z daleka od źródeł ciepła, np. kaloryferów, grzejników, farelek czy kuchenki.

USZCZELNIJ DRZWICZKI
Gdy ciepłe powietrze dostaje się do środka przez mikrootwory w drzwiczkach, lodówka pobiera dwa razy więcej energii, niż powinna. Wystarczy zlecić fachowcom wymianę uszczelki, by zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych w miesiącu.

CZĘSTO ROZMRAŻAJ
Już 5 mm warstwa szronu na ściankach zamrażalnika zwiększa zużycie energii o 30 procent. Dlatego warto rozmrażać lodówkę nawet raz na dwa miesiące. Aby pobierała mniej prądu, ustawiamy temperaturę ok. 4-5 st. C, a w zamrażarce -18 st. C. Każdy stopień w dół to około 6 proc. większe zużycie energii.

ZRÓB ŁAD NA PÓŁKACH 
Produkty powinny być równomiernie poukładane, by zimne powietrze swobodnie między nimi przepływało. Do lodówki nie wkładaj rzeczy z temperaturą wyższą niż pokojowa. W przeciwnym razie lodówka pobiera dużo więcej prądu.

3. Nie kupuj bez listy.

Na zakupy wybieraj się zawsze z listą niezbędnych artykułów. Nie daj się skusić promocjom ani ofertom rabatowym. Kupuj wyłącznie to, czego naprawdę potrzebujesz. Jeśli jednak zdarzy się, że kupisz za dużo, pamiętaj, że wiele produktów możesz zamrozić lub zrobić z nich przetwory!


4. Sprawdzaj zużycie prądu smartfonem.

Na co dzień nie rozstajemy się z tabletem i telefonem komórkowym. Okazuje się, że można je wykorzystać do prowadzenia domu. Na smartfona warto wgrać aplikację Homergy, dzięki której o każdej porze można śledzić zużycie prądu. Warto ją pobrać na www.bosch-homergy.com. Wystarczy zrobić telefonem zdjęcie licznika oraz wprowadzić podstawowe dane na temat mieszkania i posiadanych sprzętów. Drugi raz skanujesz licznik po trzech dniach po to, by ustalić średnie zużycie energii w domu. Jeśli uda ci się zaoszczędzić kilowatogodziny, Bosch, czyli autor aplikacji, zamieni je na złotówki i przekaże na cele charytatywne. Aplikacja Homergy to również przydatny poradnik. Dowiesz się z niej, jak oszczędzać i co robić, by na co dzień ograniczać zużycie energii i wody.

5. Gotuj pod przykrywkami i nie wyrzucaj jedzenia.

Gdy zakrywasz garnki w trakcie gotowania obiadu, oszczędzasz nawet 360 zł w roku. Wyobraź sobie, że bez przykrywek ucieka aż 25 procent energii potrzebnej do ogrzania wody. Podobnie dzieje się, gdy gotujesz w garnku mniejszym niż miejsce na płycie grzewczej. Oszczędności w kuchni warto robić również podczas zakupów. Okazuje się, że miesięcznie wyrzucamy do kosza jedzenie o wartości około 50 zł. Warto więc nie tylko wcześniej robić listę zakupów, ale też korzystać z internetowych porównywarek cen np. Supermarkety24.pl lub Alleceny.pl.

6. Pierz ekonomicznie.

Pralki pochłaniają najwięcej energii na ogrzewanie wody. Dlatego lepiej prać w niskich temperaturach.
Nowoczesne sprzęty świetnie dopierają zabrudzenia już w 30 stopniach. Pralkę najlepiej nastawiaj wtedy, gdy jest tańsza taryfa za prąd, czyli w godzinach 22-6 i 13-15. Zamiast robić dwa małe prania, lepiej zrób jedno większe.
Urządzenie pobiera tyle samo energii i wody, co wtedy gdy jest załadowane tylko do połowy. Pełen bęben to nie tylko oszczędność prądu, ale też środków piorących i wody.

7. Odłączaj od prądu to, czego nie używasz.
Ładowarki od telefonów komórkowych i przedłużacze to złodzieje pieniędzy. Jeśli po użyciu będziesz odłączać je od prądu, oszczędzisz nawet 50 zł rocznie. Gdy na radiu lub telewizorze świecą się diodki, to znak, że sprzęt pobiera energię z gniazdka. Dlatego unikaj wyłączania urządzeń pilotem lub pozostawiania ich w trybie czuwania.

8. Rozsądnie zużywaj wodę.

ZMYWANIE 
Warto zainwestować w zmywarkę. Dzięki niej oszczędzamy wodę, ale również swój czas. Aby zmywanie było ekonomiczne, urządzenie trzeba wypełniać do końca. Zmywarka myje 140 naczyń, zużywając maksymalnie do 10 litrów wody. Myjąc tyle samo naczyń ręcznie, zużyjemy jej aż 40 litrów. By zaoszczędzić podczas zmywania ręcznego, najlepiej myć naczynia w zatkanym, wypełnionym
wodą zlewie. Zaczynamy od mniej zabrudzonych talerzy i sztućców, a na koniec czyścimy garnki i tłuste patelnie. Wszystko płuczemy pod chłodniejszym strumieniem.

MYCIE
To też okazja do oszczędzania wody. We wszystkich kranach warto zamontować perlatory, czyli końcówki wyglądające jak drobne sitko. Dzięki nim oszczędza się od 15 do 60 proc. wody. Trzeba też zakręcać kran podczas mycia zębów i golenia. Warto brać prysznic zamiast kąpieli, bo to oszczędność do 900 zł rocznie.

SZCZELNE KRANY 
Gdy z kranu kapie zimna woda, tracimy ok. 5 zł miesięcznie. Kiedy ucieka ciepła, to nawet 11 zł. Dlatego warto co jakiś czas dokręcić poluzowane nakrętki i sprawdzić wszystkie uszczelki.

9. Ogrzewaj z głową. 

OKNA
Koniecznie musisz uszczelnić. Gdy mają szpary, ucieka przez nie 10 razy więcej ciepła niż przez
ścianę. Jednak gdy masz nowe, plastikowe okna, pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń. Inaczej w mieszkaniu może rozwijać się grzyb. Najlepiej robić to krótko, ale intensywnie i przykręcić w tym czasie grzejniki.

KALORYFERY
Powinny być odsłonięte. Na zimę powinnaś powiesić w oknach krótkie zasłony, które nie zakrywają grzejników. Kaloryfery bez osłon lepiej rozprowadzają ciepło i równo grzeją. W ten sposób oszczędzasz ok. 480 zł rocznie. Na ścianie za kaloryferem możesz dodatkowo zamontować matę, która odbija ciepło. To zmniejsza rachunki o kolejne 90 zł. Przed snem przykręcaj grzejniki. W chłodniejszym pomieszczeniu lepiej się śpi. Gdy temperatura jest niższa o stopień, zmniejszasz zużycie ciepła o 5-6 proc. To 130 zł oszczędności.

10. Wybierz rower zamiast samochodu. 

Jeżeli jeździsz samochodem, to nie zapominaj o zbieraniu punktów na stacjach benzynowych. Gdy znajomi pracują blisko blisko twojej firmy, zastanów się, może warto jechać jednym samochodem i podzielić się kosztami? A może mniej niż na benzynę wydasz na bilet miesięczny? Jeśli zaś pogoda sprzyja – wybierz rower. Nie dość, że zaoszczędzisz na paliwie, to jeszcze poprawisz sobie kondycję!


11. Nie marnuj prądu.

GOTOWANIE 
Jeśli planujesz remont i zakup płyty elektrycznej, kup indukcyjną. Jest nawet o 30 proc. bardziej oszczędna od ceramicznej. Do każdej elektrycznej kuchenki wybieraj garnki z idealnie płaskim dnem, które nagrzewają się szybko i równomiernie. Dzięki temu wszystko gotuje się szybciej. By ugotować wodę, np. na makaron, najpierw zagotuj ją w czajniku, a dopiero potem przelej do garnka i włącz płytę. Gdy gotujesz wodę na herbatę, nigdy nie nalewaj jej na zapas, tylko tyle, ile od razu zużyjesz. Jeśli w ciągu dnia kilka razy zagotujesz 250 ml wody, a nie 1,5 l, na rachunkach zaoszczędzisz ok. 30 zł rocznie.

PRASOWANIE
Kupując nowe żelazko, wybierz model ze stopą ceramiczną lub teflonową, szybciej wygładzają zagniecenia. Ważne jest też, aby żelazko szybko się nagrzewało i produkowało parę tylko wtedy, gdy nim prasujesz. Najszybciej prasują żelazka, które mają tzw. uderzenie pary. Najbardziej energooszczędne są tzw. systemy do prasowania (generatory pary) z technologią suchej pary. Umożliwiają prasowanie dwóch stron ubrań jednocześnie. Prasuj wtedy, gdy zbierze się kilka rzeczy. Podgrzewanie żelazka do jednej bluzki jest nieekonomiczne.

OGLĄDANIE TELEWIZJI 
Telewizor, radio czy odtwarzacz dvd wyłączone pilotem nadal zużywają prąd. Dlatego wszystkie sprzęty obowiązkowo wyłączaj guzikiem, tak by nie świeciły się na nich kontrolki. Z kontaktu trzeba też wyjmować ładowarki. Gdy kilka urządzeń, np. komputer, drukarka i skaner, jest podłączonych do przedłużacza, koniecznie wyłączaj go przyciskiem albo wyjmij jego wtyczkę z gniazdka. Komputer i drukarka w trybie czuwania zużywają nawet do 40 W, co oznacza dodatkowy roczny koszt w wysokości aż 100 zł.

PIECZENIE
Drzwiczki włączonego piekarnika otwieraj jak najrzadziej. Gdy ciepło nie ucieka, urządzenie nie musi się nagrzewać od nowa. Każde uchylenie zwiększa zużycie prądu o 10 procent. By zaoszczędzić, możesz też wyłączyć piekarnik około 5 minut przed końcem pieczenia. Zgromadzone ciepło wystarczy, by potrawa się dopiekła, a urządzenie nie zużywa wtedy w ogóle prądu.

12. Zmieniaj worki.

Nawet odkurzanie może być okazją do oszczędzania. Musisz tylko pamiętać, by regularnie zmieniać worek na kurz. Najlepiej nie czekaj, aż zapełni się do końca, bo wtedy odkurzacz zużywa o 50 proc. więcej prądu. Poza tym, jeśli worek jest przepełniony, urządzenie może się zepsuć.


NOWY SPRZĘT
Kiedy kupujesz nowe urządzenia, np. pralkę, lodówkę, zmywarkę czy piekarnik, koniecznie zwróć uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Powinna być jak najwyższa. Co najmniej A+, a najlepiej A+++.