12 listopada 2018 - dzień wolny od pracy

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę na mocy której 12 listopada 2018 jest dniem wolnym od pracy. Oficjalnie 12 listopada 2018 jest Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W projekcie ustawy czytamy: "Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku".

Ustawa weszła w życie w czwartek - 9 listopada 2018. Wcześniej Sejm przyjął jeszcze trzy poprawki Senatu do ustawy, dotyczące między innymi oficjalnej nazwy święta oraz handlu w ten dzień. Najwięcej dyskusji wywołała trzecia poprawka, która zakładała, że 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedzielę i święta w placówkach takich jak m.in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe. Co ostatecznie mówi ustawa na ten temat?

12 listopada 2018 dzień wolny od pracy: czy sklepy będą otwarte?

Zgodnie z nową ustawą, 12 listopada 2018 sklepy będą zamknięte. W związku z tym zarówno 11 listopada jak i 12 listopada nie zrobimy zakupów we wszystkich sklepach. Oczywiście wyjątki od tego mogą zrobić właściciele małych sklepów lokalnych, którzy w tym dniu wolnym od pracy sami staną za ladą, "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Na pewno 12 listopada 2018  nieczynne będą takie sklepy jak: Lidl, Biedronka, Tesco, Netto, Carrefour, E.Leclerc, Polomarket, Ikea.

12 listopada 2018 dzień wolny od pracy: co będzie otwarte w tym dniu?

W związku z tym, że 12 listopada to dzień wolny od pracy, obowiązuje ustawa o handlu w niedzielę, która zakłada, że takie placówki jak cukiernie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi będą otwarte. Zakupy będzie można zrobić również w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych.

12 listopada 2018 dzień wolny od pracy: kto musi w tym dniu pracować?

Chociaż 12 listopada jest dniem wolnym od pracy, to są placówki i osoby w nich pracujące, które nie skorzystają z tego wolnego dnia. 12 listopada odbędą się bowiem wszystkie zaplanowane operacje i zabiegi w państwowych placówkach medycznych. Do pracy w tym dniu pójdą również pracownicy służb mundurowych, pracownicy transportu publicznego, lekarze i pielęgniarki. Również apteki będą czynne w tym dniu. 

Wszystkie rozprawy sądowe zaplanowane na 12 listopada 2018 zostaną przełożone na inne terminy.

Dzieci w szkołach nie mają w tym dniu zajęć dydaktycznych, ale szkoły są otwarte, więc jeśli ktoś musi, to jego dziecko będzie miało w szkole zapewnioną opiekę.

Dla kogo z Was 12 listopada 2018 będzie dniem wolnym od pracy?