Nie ma sposobu, by całkowicie wyeliminować rostocza kurzu z otoczenia, ale można znacznie ograniczyć ich ilość. Uparta, stała walka z roztoczami to podstawa leczenia uczulonego na nie dziecka. Przygotuj się do tej długiej wojny.

1. Remont Warto najpierw odświeżyć wszystkie kąty. Alergicznego malca wyprowadź na ten czas z domu, by nie narażać go na wdychanie pyłu i kontakt z chemikaliami.

2. Malowanie Nie tylko do pomalowania ścian, ale też framug okiennych i drzwi użyj farb wodnych, które mniej uczulają. Akrylową farbą możesz też odnowić meble małego alergika – to znacznie bezpieczniejsze niż np. korzystanie z farby olejnej.

3. Sprzątanie podłóg Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu należy wycierać całą podłogę na mokro. Zrezygnyj z mopa (to prawdziwe siedlisko bakterii!), używaj do tego ścierki i pierz ją w pralce po każdym sprzątaniu.

4. Dekoracje Warto pozbyć się przedmiotów gromadzących kurz: suszonych kwiatów, ozdobnych abażurów, wiklinowych pojemników, kolekcji (np. lalek, samochodzików) na półkach. Dobrze było by zrezygnować z włochatych narzut oraz ozdobnych poduszek lu prać je co tydzień.

5. Książki Najlepiej ułożyć je w zamkniętej biblioteczce. Sprzęt elektroniczny ustaw w zamykanej szafce – wyjątkowo mocno przyciąga kurz.

6. Powietrze Do pokoju małego uczuleniowca nie powinno się wstawiać nawilżacza powietrza ani wnosić tam suszarki pełnej rozwieszonego prania, ponieważ roztocza bardzo lubią wilgoć.

7. Odkurzanie Przyda się ci się odkurzacz wodny lub z filtrem HEPA, dla alergików. Najrozsądniej będzie zrezygnować z boazerii i tapet. Postaraj się ograniczyć ilość mebli, co ułatwi dostęp do wszystkich zakamarków. Kurz z parapetów, szafek, półek i obrazów trzeba wycierać na mokro specjalnymi ściereczkami, albo zwykłymi, nawilżonymi płynami antystatycznymi – to znacznie zmniejszy osiadanie kurzu.

8. Ubrania Dobrze jest trzymać je zawsze na półkach i wieszakach w szczelnie zamykanych szafach, a nie porozrzucane na krzesłach.

9. Łóżko i pościel Najlepsze jest łóżko na drewnianym lub metalowym stelażu (łatwo można je umyć), a materac – lateksowy lub piankowy, obleczony specjalnym pokrowcem dla uczuleniowców. Puchowe lub wypełnione pierzem poduchy i kołdry trzeba zastąpić pościelą dla alergików (np. z poliestrowo-silikonowym granulatem). Nie przepuszcza ona roztoczy (ani ich odchodów), a jednocześnie „oddycha”. Kocyki powinny być wykonane z bawełny lub włókien syntetycznych. Trzeba je prać równiew często, jak pościel, a w pogodne dni – rozwieszać na słońcu.

10. Zabawki i pluszaki Mniejsze zabawki powinny trafić do zamykanych pudeł, a większe np. do szafy. Pluszaki trzeba prać w pralce co 1-2 tygodnie w temperaturze 60 °C lub co pewien czas wkładać na dwa dni do zamrażalnika. Wystawianie na ostre słońce też pozwala pozbyć się roztoczy.

11. Wystrój wnętrza Trzeba zrezygnować z dywanów, chodników, wykładzin i skór na podłogach. Jeśli chcesz ocieplić pokój malca, wybierz bawełniany chodniczek, który da się wyprać w pralce. Pora też pożegnać się zasłonami, zwłaszcza z puchatych tkanin (welur, aksamit). Jeżeli już musisz zawiesić firanki, wybierz bawełniane, które można prać w temperaturze 60 °C (roztocza giną w temperaturze powyżej 45-50 °C i poniżej minus 15 °C). Zamiast zwykłych żaluzji, lepiej będzie zamontować rolety lub żaluzje międzyokienne.

12. Zwalczanie roztoczy W codziennej, niekończącej się walce z mikroskopijnymi i uciążliwymi żyjątkami, pomóc mogą specjalnie do tego przeznaczone preparaty roztoczobójcze, takie jak np. Allergoff czy Acarosan.