Nie ma sposobu, by całkowicie wyeliminować rostocza kurzu z otoczenia, ale można znacznie ograniczyć ich ilość. Uparta, stała walka z roztoczami to podstawa leczenia uczulonego na nie dziecka. Przygotuj się do tej długiej wojny.

1. Remont Warto najpierw odświeżyć wszystkie kąty. Alergicznego malca wyprowadź na ten czas z domu, by nie narażać go na wdychanie pyłu i kontakt z chemikaliami.

2. Malowanie Nie tylko do pomalowania ścian, ale też framug okiennych i drzwi użyj farb wodnych, które mniej uczulają. Akrylową farbą możesz też odnowić meble małego alergika – to znacznie bezpieczniejsze niż np. korzystanie z farby olejnej.

3. Sprzątanie podłóg Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu należy wycierać całą podłogę na mokro. Zrezygnyj z mopa (to prawdziwe siedlisko bakterii!), używaj do tego ścierki i pierz ją w pralce po każdym sprzątaniu.

4. Dekoracje Warto pozbyć się przedmiotów gromadzących kurz: suszonych kwiatów, ozdobnych abażurów, wiklinowych pojemników, kolekcji (np. lalek, samochodzików) na półkach. Dobrze było by zrezygnować z włochatych narzut oraz ozdobnych poduszek lu prać je co tydzień.

5. Książki Najlepiej ułożyć je w zamkniętej biblioteczce. Sprzęt elektroniczny ustaw w zamykanej szafce – wyjątkowo mocno przyciąga kurz.

6. Powietrze Do pokoju małego uczuleniowca nie powinno się wstawiać nawilżacza powietrza ani wnosić tam suszarki pełnej rozwieszonego prania, ponieważ roztocza bardzo lubią wilgoć.

Zobacz także:

7. Odkurzanie Przyda się ci się odkurzacz wodny lub z filtrem HEPA, dla alergików. Najrozsądniej będzie zrezygnować z boazerii i tapet. Postaraj się ograniczyć ilość mebli, co ułatwi dostęp do wszystkich zakamarków. Kurz z parapetów, szafek, półek i obrazów trzeba wycierać na mokro specjalnymi ściereczkami, albo zwykłymi, nawilżonymi płynami antystatycznymi – to znacznie zmniejszy osiadanie kurzu.

8. Ubrania Dobrze jest trzymać je zawsze na półkach i wieszakach w szczelnie zamykanych szafach, a nie porozrzucane na krzesłach.

9. Łóżko i pościel Najlepsze jest łóżko na drewnianym lub metalowym stelażu (łatwo można je umyć), a materac – lateksowy lub piankowy, obleczony specjalnym pokrowcem dla uczuleniowców. Puchowe lub wypełnione pierzem poduchy i kołdry trzeba zastąpić pościelą dla alergików (np. z poliestrowo-silikonowym granulatem). Nie przepuszcza ona roztoczy (ani ich odchodów), a jednocześnie „oddycha”. Kocyki powinny być wykonane z bawełny lub włókien syntetycznych. Trzeba je prać równiew często, jak pościel, a w pogodne dni – rozwieszać na słońcu.

10. Zabawki i pluszaki Mniejsze zabawki powinny trafić do zamykanych pudeł, a większe np. do szafy. Pluszaki trzeba prać w pralce co 1-2 tygodnie w temperaturze 60 °C lub co pewien czas wkładać na dwa dni do zamrażalnika. Wystawianie na ostre słońce też pozwala pozbyć się roztoczy.

11. Wystrój wnętrza Trzeba zrezygnować z dywanów, chodników, wykładzin i skór na podłogach. Jeśli chcesz ocieplić pokój malca, wybierz bawełniany chodniczek, który da się wyprać w pralce. Pora też pożegnać się zasłonami, zwłaszcza z puchatych tkanin (welur, aksamit). Jeżeli już musisz zawiesić firanki, wybierz bawełniane, które można prać w temperaturze 60 °C (roztocza giną w temperaturze powyżej 45-50 °C i poniżej minus 15 °C). Zamiast zwykłych żaluzji, lepiej będzie zamontować rolety lub żaluzje międzyokienne.

12. Zwalczanie roztoczy W codziennej, niekończącej się walce z mikroskopijnymi i uciążliwymi żyjątkami, pomóc mogą specjalnie do tego przeznaczone preparaty roztoczobójcze, takie jak np. Allergoff czy Acarosan.