500 plus: zmiany

Partia rządząca od początku kadencji stawia na politykę prorodzinną. Rządowy program 500 plus był jednym z centralnych punktów kampanii wyborczej PiS, a po objęciu władzy zapewniał partii Jarosława Kaczyńskiego niesłabnącą popularność. Statystyki pokazują, że są w Polsce miejscowości, gdzie 90% mieszkańców pobiera zasiłek 500 plus. Trzeba przyznać, że taki rządowy program finansowego wsparcia dla rodzin faktycznie jest dużą pomocą. Gdy mamy kilkoro dzieci, dzięki 500 plus na naszym koncie co miesiąc pojawia się niemała suma. Czy są szanse, że będzie ona jeszcze wyższa?

1000 plus zamiast 500 plus

Wraz ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, nieoficjalnie mówi się o korekcie rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Spekulacje na temat zmian w 500 plus podsyciła wypowiedź wiceszefa sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Poseł Szewczak zasugerował, że rząd rozważa zmiany 500 plus, choć wyraźnie wskazał, że rządowy program może zostać zmodyfikowany w przyszłości, bez określania czy mowa tutaj o  najbliższych miesiącach.

Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus. Trzeba wspierać polskie rodziny. Myślę, że 1000 plus to byłby dobry pomysł  – powiedział podobno poseł PiS Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, gazecie Super Express.

Medialnym spekulacjom nie ma końca, gdyż rządowy program 500 plus cieszy się gigantyczną popularnością, zatem informacja, że kwota zasiłku może zostać podwyższona dwukrotnie wzbudza wiele emocji. Nowa forma 500 plus spowodowałaby przecież znaczne zwiększenie wsparcia dla rodzin, bo 1000 plus to dwukrotnie wyższa kwota. Nastroje ostudził jednak wiceminister rodziny Bartosz Marczuk, który zaznaczył, że słowa posła Szewczaka są póki co jedynie wyrazem życzeniowego myślenia, a rząd nie planuje modyfikacji w programie 500 plus. Trzeba też pamiętać o tym, że taki rządowy program to ogromne obciążenie dla budżetu państwa. Czy w takim razie nie ma co liczyć na wprowadzenie 1000 plus?

1000 plus: 1000 zł na dziecko?

Choć wiceminister Marczuk zaprzeczył, jakoby PiS myślał o wprowadzeniu programu 1000 plus, nieoficjalnie mówi się, że zwolenników takiego pomysłu jest w partii rządzącej coraz więcej. Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że zbliżają się wybory parlamentarne. To m.in. dzięki 500 plus PiS wygrał je cztery lata temu. Nowy rządowy program na pewno byłby pomocny w powtórzeniu tego sukcesu. W końcu 1000 zł na dziecko to ogromne wsparcie.

Chcemy, aby nastąpiła jakaś korekta w programie 500 plus. Te pieniądze zżera dziś trochę inflacja, więc musimy pójść dalej i zaproponować 1000 plus. Sądzę, że jest to bardzo możliwe i całkiem realne - takie słowa padły rzekomo z ust jednego z polityków partii rządzącej. 

Co Wy sądzicie o pomyśle na nowy rządowy program wsparcia dla rodzin? 1000 plus zamiast 500 plus to dobry pomysł?