W programie, jak co roku, filmy prezentowane na międzynarodowych festiwalach takich jak festiwal w Cannes czy Karlowych Varach, nominowane do Cezarów francuskiej Akademii Filmowej oraz przez nią nagrodzone.

Co zobaczymy w tym roku?

Wybrane filmy opowiedzą między innymi historię legendarnego francuskiego badacza oceanów Jacques-Yves’a Cousteau („Odyseja” reż. Jérôme Salle), niepiśmiennej imigrantki obdarzonej talentem poetyckim („Fatima” reż. Philippe Faucon) i młodego mężczyzny próbującego odnaleźć ojca („Dzieciak” reż. Philippe Lioret). Juliette Binoche i Lamberta Wilsona połączy rola dojrzałych rodziców („mamy2mamy” reż. Noémie Saglio), w roli ojca zobaczymy również znanego z „Nietykalnych” Omara Sy („Jutro będziemy szczęśliwi” reż. Hugo Gélin), a Gerard Depardieu spróbuje swoich sił jako raper („Tour de France” reż. Rachid Djaïdani). Wybierzemy się w ekscytującą podróż w nieznane… Kajakiem („Wyprawa” reż. Bruno Podalydès). Wśród proponowanych filmów znalazły się dwa tytuły, których polskim dystrybutorem jest firma Gutek Film: nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany „Czerwony żółw” (reż. Michaela Dudok de Wita), zwycięzca programu Scope 100 oraz czarna komedia w reżyserii Bruno Dumonta „Martwe Wody” z Juliette Binoche. Zaprezentujemy również najlepsze animacje z Festiwalu Filmowego w Annecy. W programie nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych widzów!

Przez cały maj, w każdą sobotę o 11:00 zaprezentujemy najpiękniejsze animację dla dzieci ostatnich lat: „Adam” S. Rouby (kategoria wiekowa 11+), „Król i ptak” P. Grimault , (kategoria wiekowa 9+),  „Obraz” J-F. Laguione (kategoria wiekowa 9+) „Leon i cztery pory roku: jesień, zima” reż. P-L. Granjon (kategoria wiekowa 4+) oraz „Opowieści nocy” (kategoria wiekowa 6+).

Gdzie odbędzie się festiwal?

8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego odbędzie się w dniach 10-17 maja 2017 w kinie Muranów w Warszawie, a następnie w 11 innych kinach studyjnych: Światowid w Katowicach, Forum w Białymstoku, Charlie w Łodzi, Elektrownia w Radomiu, Żak w Gdańsku, Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Chatka Żaka w Lublinie, Pionier w Szczecinie, Muza w Poznaniu, CKF Stylowy w Zamościu i Kinie Pod Baranami w Krakowie.
Szczegółowy program i daty Przeglądu we wszystkich miastach dostępne na stronie: www.institutfrancais.pl

Więcej informacji: kinomuranow.pl