1500 plus na pierwsze dziecko: skąd taka kwota?

Rodzice we wrześniu dostaną jednorazowo 1500 złotych w ramach nowego programu 500 plus na pierwsze dziecko. Skąd taka kwota?

Jak podaje „Super Express” zapowiadane przez rząd rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko realnie nastąpi w lipcu, lecz dopiero we wrześniu rodzice dostaną wypłatę pieniędzy. To oznacza, że rodzice dostaną jednorazowo wyrównanie za trzy miesiące, czyli 1500 złotych.

"Żeby wypłaty mogły ruszyć od lipca, wnioski na pierwsze dziecko musielibyśmy zacząć przyjmować już w maju, a przecież trwa dotychczasowy okres rozliczeniowy. Rodzice musieliby wrócić do nas w lipcu po świadczenie na kolejne dzieci, na które wypłata ruszy dopiero w październiku. Dlatego najlepiej byłoby, aby na wszystkie dzieci składało się jeden wniosek w tym samym czasie" – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

500 plus na pierwsze dziecko: od kiedy wnioski?

Jak zapewnia Stanisław Szwed, wiceministra rodziny pracy i polityki społecznej w rozmowie z dziennikiem, resort pracuje nad tym, żeby wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko można było składać od 1 lipca 2019 r. w wersji elektronicznej oraz od 1 sierpnia 2019 r. w wersji papierowej.

Wypłata nastąpi w ciągu trzech miesięcy, z wyrównaniem na pierwsze dziecko od lipca. - zapewnia Stanisław Szwed

To oznacza, że rodzice, którzy będą ubiegać się o 500 plus na pierwsze dziecko, we wrześniu dostaną spory zastrzyk gotówki, bo aż 1 500 złotych.

500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego

500 plus na pierwsze dziecko będzie przyznawane bez kryterium dochodowego. O takich zmianach mówiła niedawno minister Elżbieta Rafalska: "Mówimy o sytuacji, w której kryterium dochodowe przestaje obowiązywać. Będzie można korzystać ze świadczenia od pierwszego dziecka bez kryterium dochodowego."

Do tej pory 500 plus na pierwsze dziecko było przyznawane rodzinom o niskich dochodach, czyli spełniających kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł, gdy wychowują w rodzinie dziecko niepełnosprawne.

Co myślicie o nowym programie 500 plus na pierwsze dziecko?