Jej córka zmarła po zjedzeniu baterii. Teraz ostrzega innych rodziców

39-letnia Trista Hamsmith, której córka zmarła po połknięciu baterii zbiera podpisy pod petycją, w której domaga się zmian w ustawie dotyczącej baterii. Kobieta chce, by produkty dopuszczane do obrotu były bezpieczniejsze. Tragedia wydarzyła się w grudniu 2020, choć dziecko zjadło niebezpieczny przedmiot prawdopodobnie miesiąc wcześniej. Jak opisuje matka 1,5 rocznej Reese, dziewczynka już wtedy zaczęła mieć problemy z oddychaniem. Zaniepokojeni rodzice udali się do pediatry, który jak przyczynę podał zapalenie oskrzeli. Po powrocie do domu, Trista zauważyła jednak, że w pilocie do telewizora nie ma baterii - przerażona szybko udała się z córką do szpitala. Prześwietlenie potwierdziło połknięcie baterii przez małą Reese, jednak ani operacja, ani późniejszy zabieg tracheotomii nie uratował jej życia. 

Leżałam na podłodze i modliłam się, błagając Boga. „Proszę, nie zabieraj jej. Nie moje dziecko”. Wtedy była już bez życia, sina, nie było jej już wśród nas. Nie jestem w stanie opisać uczucia, jakim jest utrata dziecka czy bólu, który odczuwamy każdego dnia. - napisała zrozpaczona matka dziewczynki. 

Trista, oprócz stworzenia petycji skierowanej do producentów baterii, założyła również stronę "Pray for Reese Hamsmith", poprzez którą ostrzega i uświadamia innych rodziców. „Połykanie baterii przez dzieci jest bardziej powszechne, niż się wydaje" - alarmowała w wywiadzie dla Today.com. 

Reese’s story Reese started throwing up and gagging one morning. With it being a Saturday I decided to go ahead and...

Opublikowany przez Pray for Reese Hamsmith Sobota, 14 listopada 2020

Zobacz też: Aplikacja ratunek - jak działa i którą ściągnąć dziecku lub starszej osobie na telefon?

Co dzieje się w ciele po połknięciu baterii?

Połknięcie baterii może być tragiczne w skutkach, dlatego jeśli podejrzewamy, że taka sytuacja miała miejsce u naszego podopiecznego, bezzwłocznie należy udać się do szpitala. Największe zagrożenie stanowią płaskie baterie (np. do zegarka) gdyż są niewielkie i łatwo je połknąć. Ponadto, takie baterie znajdują się w wielu zabawkach, czy matach edukacyjnych dla dzieci. Bateria, która trafi do żołądka lub utknie w przełyku, może spowodować obrażenia już w ciągu kilku godzin, najczęściej jest to krwotok lub i poparzenie narządu. Jak poznać, że dziecko połknęło baterię? Na początku objawy przypominają zatrucie, może też występować krztuszenie i ślinienie się.