Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Zdrowie - |Medycyna
rozmiar czcionki:AAA

Zaopiekuj się... wątrobą

26.06.13 12:16
fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Twoje posiłki ociekają tłuszczem, palisz papierosy, nadużywasz alkoholu i w nadmiarze zażywasz leki. Uważaj, wątroba tego nie lubi! A co lubi? Jak można jej pomóc, gdy niedomaga?

Zwykle przypominamy sobie o niej dopiero, gdy wymaga pomocy lekarza. Rzadko wcześniej. Cóż, my, Polacy, tak mamy: nie lubimy profilaktyki, ale o wątrobie powinniśmy pamiętać – uszkodzony gruczoł może zmienić życie w dramat. Wątroba to nasza najważniejsza fabryka chemiczna, maszyna do oczyszczania organizmu. Neutralizuje, usuwa toksyny i zbędne pro- dukty przemiany materii oraz niezmordowanie filtruje krew (w ciągu minuty oczyszcza ok. 1,5 l). Zresztą na liście funkcji tego arcyważnego gruczołu jest niemal 500 pozycji! Z wątrobą lepiej więc nie zadzierać, ponieważ mamy ją tylko jedną i już kilkunastogodzinna przerwa w jej pracy może być nawet przyczyną śmierci. A większość z nas tylko dokłada jej pracy. Ona nie protestuje bólem – nie jest bowiem unerwiona.

Uważaj, gdy daje o sobie znać

Jeśli w okolicach wątroby odczuwamy jednak ból, to znaczy, że gruczoł się powiększył i naciska na sąsiednie narządy (z takimi objawem lepiej pójść do lekarza). Najczęściej daje o sobie znać zaburzeniami trawiennymi: wzdęciami po posiłkach, mdłościami, zaparciami, uczuciem sytości, kłuciem i bólem promieniującym od prawej strony aż po mostek. Osłabieniem także odporności i skłonnością do infekcji. Lepiej tego nie lekceważyć, bo schorzenia wątroby – a są to najczęściej: wirusowe zapalenie wątroby (typu A, B, C), ostre i przewlekłe zapalenie wątroby, jej marskość, toksyczne uszkodzenie, otłuszczenie, kamica żółciowa, nowotwór, śpiączka wątrobowa – kładą się cieniem na pracy całego organizmu. Brzmi groźnie.

Co jej szkodzi najbardziej?

– Wrogów wątroby jest wielu – przyznaje Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia. I wylicza:

●pośpiech w jedzeniu
●odżywianie się nieregularne
●obfite posiłki
●jedzenie tuż przed snem
●produkty ciężkostrawne zalegające w żołądku, wzdymające (pieczywo gruboziarniste, niedojrzałe owoce, grzyby, warzywa kapustne, czosnek, cebula, nasiona roślin strączkowych)
●tłuste mięso i jego przetwory, np. wędliny, pasztety
●podroby, smalec
●pełnotłusty nabiał, żółtka, majonez
●słodycze, ciasta, torty
●twarde margaryny
●potrawy smażone w głębokim tłuszczu i panierowane
●jedzenie typu fast food
●produkty przeterminowane (zawierają toksyny)
●jedzenie grillowane i za mocno uwędzone
●produkty z konserwantami
●sól i produkty bardzo słone

fot. Shutterstock1. Herbatka wspomagająca pracę wątroby (Fot. Free)2. Essentiale forte (Fot. Free)3. Hepatil (Fot. Free)4. Hepatochol (Fot. Free)
źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:
dotix0408 20:46 - 12.07.2013
tak wątroba,choć się potrafi regenerować,to,gdy będziemy robić wszystko,aby jej "dokuczyć"nie zacznie nadążać regeneracji,musimy więc o nią bardzo dbać,dieta,dieta i jeszcze raz dieta to wątroba lubi najbardziej,a kawa-zbyt duża jej ilość,papierosy,branie leków "garściami"ciężkostrawne,tłuste,mięsne potrawy też ją obciążają,alkohol-oj tego wątroba nie znosi-jest jedna,jedyna i pracuje przez całe nasze życie i często jest jej bardzo ciężko-dlatego jeśli kochamy własne ciało,zdrowie zrobimy wszystko,aby nie przeciążać tej ciężko pracującej machiny

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO