Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Zdrowie - |Medycyna
rozmiar czcionki:AAA

Sposoby na pajączki i żylaki

04.09.07 14:19

Po całym dniu masz opuchnięte, ciężkie nogi, a w nocy często łapią cię skurcze. Do tego na skórze łydek zauważyłaś niewielkie, rozgałęzione niteczki. To pierwsze sygnały utrudnionego krążenia w żyłach.

Lekarze mówią wtedy o przewlekłej niewydolności żylnej. U niektórych z nas daje ona o sobie znać jedynie obrzękami nóg, u innych – szpecącymi skórę pajączkami, a nawet bolącymi żylakami. Schorzenie to dotyka prawie połowę kobiet w Polsce – już przed trzydziestką zmiany ma co piąta! Zwykle same jesteśmy sobie winne, bo zbyt mało się ruszamy. Jeśli poza tym wiele godzin w pracy siedzimy za biurkiem lub, co gorsza, stoimy – krążenie krwi w żyłach zaczyna zawodzić. Dlatego z tego powodu najczęściej cierpią ekspedientki, fryzjerki czy sekretarki. Nie bez znaczenia są też „nadprogramowe” kilogramy, bo wtedy pompa mięśniowa, tłocząca krew od nóg do serca, ma utrudnione działanie. Niewydolność żylna może być także uwarunkowana genetycznie. Z reguły skłonność do niej dziedziczona jest w linii żeńskiej, czyli przechodzi z babki na matkę, później na wnuczkę. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: przez całe życie skazane jesteśmy na hormonalną huśtawkę. A właśnie estrogeny i progesteron wpływają na stan żył. Pierwszą burzę hormonalną przechodzimy w czasie dojrzewania, następne podczas kolejnych ciąż, ostatnią w trakcie menopauzy. Specjaliści zalecają więc, by kobiety, które są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia pajączków czy żylaków, baczniej się obserwowały. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy i ty do nich należysz, rozwiąż test na stronie obok.

Powodem do zwiększonej czujności powinny być nawet niewielkie obrzęki nóg. Żeby sprawdzić, czy występują, mierz obwód łydek (w najgrubszym miejscu) dwa razy dziennie przez tydzień: po przebudzeniu i przed snem. Jeśli różnica w porannych i wieczornych pomiarach przekroczy 1 cm, będzie to oznaczało, że nogi puchną.

JAK ZAPOBIEC KŁOPOTOM

? Więcej się ruszaj Żyły ?lubią?, gdy jesteś aktywna (najlepiej sprawdzają się: jazda na rowerze, pływanie, spacery). Kiedy ćwiczysz, działa pompa mięśniowa odpowiedzialna za tłoczenie krwi z nóg do serca.

? Ogranicz solenie Sól zwiększa ciśnienie krwi, co odbija się niekorzystnie na żyłach. Przyczynia się też do powstawania obrzęków, bo prowadzi do zatrzymywania wody.

? Dbaj o linię Osoby szczupłe są bardziej aktywne, mają więc silniejsze mięśnie nóg, co sprawia, że krew z nich sprawniej odpływa do serca. Przy nadwadze zwiększa się obwód brzucha, a to dodatkowo utrudnia prawidłowe krążenie.

? Rób przerwy w pracy Jeśli wykonujesz ją na stojąco lub osiem godzin spędzasz za biurkiem, koniecznie pamiętaj o krótkich przerwach. Przejdź się do kserokopiarki, zrób trzy przysiady, poruszaj nogami pod stołem lub wykonaj kilka kroków w miejscu. Zamiast jeździć windą, zacznij chodzić po schodach. 

? Zrezygnuj ze szpilek Zostaw je tylko na wielkie wyjścia (i pamiętaj o umieszczeniu pod piętą wkładki do butów na wysokich obcasach). Nie przesadzaj jednak w drugą stronę: dla nóg nie jest dobre chodzenie w płaskim obuwiu. Na co dzień noś więc 3-centymetrowe obcasy.

? Nie zakładaj nogi na nogę Blokuje to swobodny przepływ krwi i utrudnia krążenie (tak jakbyś przewiązała sobie łydki pod kolanami mocną gumką).

? Nie noś obcisłych ubrań Dopasowane dżinsy czy spódnice z uciskającym brzuch paskiem ograniczają przepływ krwi w naczyniach.

? Nie korzystaj z solarium Wysokie temperatury (także gdy opalasz się na słońcu) rozszerzają naczynia i dodatkowo je osłabiają. Zapomnij więc o kabinie samoopalającej oraz saunie i gorących kąpielach.

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:
gość 21:34 - 28.10.2011
monika
gość 12:48 - 04.07.2011
tata
gość 12:47 - 04.07.2011
tula4@op.pl
gość 20:05 - 26.10.2010
Ja mam pajączki na nogach i do tego naczynkową cerę :(widziałam wczoraj w aptece jakiś nowy rodzaj z tej serii beliss i się zastanawiam czy nie spróbować tabletek??? BO kremy nic nie korygują :/

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO