Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Zdrowie - |Medycyna
rozmiar czcionki:AAA

Kwas foliowy i jego dobroczynny wpływ na skórę

24.02.14 15:54
Twarz kobiety, fot. Shutterstock

Twarz kobiety, fot. Shutterstock

Kwas foliowy kojarzy się przede wszystkim z witaminą, która jest szczególnie zalecana kobietom w ciąży. Należy do witamin z grupy B i odpowiada za regulowanie wzrostu i funkcjonowanie komórek. Również dobrze wypływa na system nerwowy oraz mózg. Ma to kolosalne znaczenie w przypadku rozwijającego się płodu. Jednak to niejedyna rola kwasu foliowego.

Zdrowotne konsekwencje niedoboru

Aby uzmysłowić sobie, jak istotny jest odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie każdego człowieka, warto zapoznać się ze skutkami jego niedoboru. Przede wszystkim może zostać zahamowany wzrost i odbudowa komórek, co utrudnia np. regenerację uszkodzonej skóry. Dodatkowo spada liczba czerwonych ciałek we krwi, konsekwencją czego może być poważna anemia. Niedobór kwasu foliowego może się objawiać także przemęczeniem, trudnościami z koncentracją i pamięcią, stanami niepokoju oraz lęku, bezsennością, zaburzeniami trawienia, a także (w przypadku dzieci i młodzieży) zahamowaniem wzrostu.

Pozytywne działanie kwasu foliowego na skórę

Jeśli niedobór kwasu foliowego ma niekorzystny wpływ na wzrost i odbudowę komórek, to (analogicznie) jego właściwy poziom ma działanie stymulujące. Fakt ten został dostrzeżony i wykorzystany nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce. Jak mówi dr Monika Pasikowska z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris: „Kwas foliowy ułatwia komórkom przeżycie w trudnych warunkach. Komórki hodowane w obecności kwasu foliowego zachowują morfologię komórek młodych, szybciej dzielących się. Dlatego też kwas foliowy wydawał się być cennym składnikiem ułatwiającym wzrost komórkom skóry, jak również odpowiednim składnikiem do kosmetyków regeneracyjnych.” Dzięki tym właściwościom, na początku został on wykorzystywany w kremach zapobiegających starzeniu się skóry. Z czasem okazało się jednak, że jego działanie może być znacznie szersze.

Kwas foliowy po terapii onkologicznej

Znaczenie stymulującego działania kwasu foliowego zostało dostrzeżone przy okazji potrzeb skóry osób poddanych chemioterapii i radioterapii. Jego wpływ na podział i odnowę komórek jest nieoceniony w przypadku popromiennego uszkodzenia skóry. Dlatego zalecana jest właściwa pielęgnacja skóry po radioterapii np. preparatami Pharmaceris X, które wspomagają jej regenerację, zapewniając jednocześnie odpowiednie nawilżenie oraz złagodzenie skórnych objawów leczenia onkologicznego.

12345
Oceń artykuł
Polecamy:
kaplanka 22:46 - 06.04.2016
Kwas foliowy jest dobry dla kobiet w każdym wieku, więc warto go łykać nie tylko w okresie ciąży. Podobnie jak koleżanka wyżej, przyjmuję antykoncepcję hormonalną, a mimo to biorę suplement diety Chela ferr bio complex z kwasem foliowym. Dzięki temu mam dobre wyniki, minęło mi ciągłe uczucie zmęczenia i zauważyłam, że cera mi się polepszyła.
rosemarry 19:42 - 14.03.2016
fajnie, że mówi się o kwasie foliowym też w innym kontekście niż ciąża :) chociaż w tym jednym przypadku jest kluczowy. Ja łykam folika razem z antykoncepcją hormonalną, bo wtedy szczególnie mamy jego niedobory, szkoda że ginekolodzy rzadko o tym wspominają :(
gość 12:39 - 12.03.2014
Jestem po 40 i zawsze sprawdzam, czy krem, ktory zamierzam kupić zawiera kwas foliowy. Moja skóa jest gładka i uważam i wygląda rewelacyjnie młodo, biorąc pod uwagę mój wiek. Karolina
gość 12:39 - 12.03.2014
Jestem po 40 i zawsze sprawdzam, czy krem, ktory zamierzam kupić zawiera kwas foliowy. Moja skóa jest gładka i uważam i wygląda rewelacyjnie młodo, biorąc pod uwagę mój wiek. Karolina
gość 00:14 - 12.03.2014
Jestem w 5 miesiącu ciązy i własnie ginekolog zalecil mi kwas foliowy, aby dziecko dobrze się rozwijało. Wiadomo, ze to niejedyny czynnik, ale zawsze warto o dodatkowe starania, jeżeli chodzi o mała istotke ;) Pozdrawiam, przyszła mama ;)
gość 00:58 - 11.03.2014
niestety borykam sie od jakiegos czasu z anemią, wiecmoge potwierdzić, ze niedobór witamin moze prowadzić do wielu komplikacji. jestem bardzo blada, oslabiona, a teraz w mojej diecie podstawą jest szpinak i brukselka!

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO