Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Zdrowie - |Medycyna
rozmiar czcionki:AAA

Kąpiel solankowa

30.04.13 13:00
Kobieta w kąpieli, fot. Shutterstock

Kobieta w kąpieli, fot. Shutterstock

Kąpiel solankowa to bardzo przyjemny relaks mający zbawienny wpływ na nasze ciało. Szczególnie zalecany po dużym wysiłku fizycznym.

Solanka do leczniczych kąpieli jest dokładnie wodą chlorkowo-sodową, która zawiera także jony jodu, potasu, bromu, magnezu, wapnia. W czasie kąpieli solankowej w ciepłej wodzie nasze pory ulegają rozszerzeniu dzięki czemu pozbywamy się toksyn, a wchłaniamy za to minerały z kąpieli. Solanki mają szereg leczniczych zastosowań: poprawiają one stan skóry, wyrównują ciśnienie krwi, pobudzają przemianę materii, zwiększają odporność. Zalecane są też osobom cierpiącym na choroby dróg oddechowych i zatok.
Dodatkowym ich atutem jest świetny wpływ na organizm po dużym wysiłku fizycznym (np. bieganiu, jeździe na rowerze czy innym treningu). Sól zmniejsza wrażliwość nerwów czuciowych i ruchowych przez co ból spowodowany wysiłkiem jest mniej odczuwalny, a także przyspiesza likwidację tzw. „zakwasów”. Kąpiel solankowa ma także bardzo pozytywny wpływ na układ ruchu powodując odżywienie ścięgien i przyczepów.
Z kąpieli solankowych możemy korzystać w wielu ośrodkach spa i uzdrowiskach, ale z powodzeniem możemy tez przygotować sobie taką kąpiel w domu. W sklepach internetowych i aptekach dostępnych jest wiele soli do przyrządzania solanek lub płynnych solanek które dolewamy do kąpieli. Kąpiel solankowa wskazana jest raz w tygodniu, nie bezpośrednio przed startem np. w zawodach gdyż gorąca kąpiel osłabia organizm. Jej czas trwania to ok 10 minut za pierwszym razem i stopniowo coraz dłużej do 20-30 minut. Kąpiel solankowa to nie tylko leczniczy zabieg, ale też duża przyjemność.

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:
tessa08 15:40 - 01.05.2013
musze pomyslec czasami przydalaby sie po wysilku fizyczym
jaga123 18:30 - 30.04.2013
świetny pomysł

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO