Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Zdrowie - |Medycyna
rozmiar czcionki:AAA

Jak miewa się twoja tarczyca

11.04.06 13:00

Lekko strawne posiłki

Najlepsze są potrawy gotowane na parze lub pieczone w folii. Zrezygnuj z dań smażonych i konserw. Staraj się ograniczać tłuszcze zwierzęce (nie jadaj więc bekonu, boczku, smalcu) lub zastępuj je olejami roślinnymi. Pamiętaj, że zbyt tłuste potrawy nasilają dolegliwości żołądkowe.

Dwa litry płynów dziennie

Dietetycy zalecają picie wody mineralnej. Warto także sięgać po herbatki owocowe i soki warzywne. Dodatkowo przed snem powinnaś wypijać zioła uspokajające, np. melisę lub kozłek lekarski. Pomagają one złagodzić objawy nadczynności tarczycy. Unikaj napojów z kofeiną (kawa, coca-cola czy herbata), która działa pobudzająco. Może więc nasilać i tak już uciążliwe dolegliwości.

Gdy hormonów jest zbyt mało

Kiedy tarczyca nie wytwarza dostatecznych ilości tyroksyny i trójjodotyroniny, mówimy wtedy o jej niedoczynności. Wówczas zaczyna się ona rozrastać (większa ma więcej komórek produkujących hormony) i z czasem może pojawić się wole. Początkowo, gdy tarczyca jest tylko nieznacznie powiększona, dolegliwości nie są nasilone. Dlatego pierwsze objawy niedoczynności, zwłaszcza takie, jak kruchość paznokci, wypadanie włosów czy nadmierne zmęczenie i obniżony nastrój, często bywają mylone z oznakami innych chorób lub traktowane jako sygnał przepracowania. Gdy wole jednak staje się na szyi widoczne, wtedy kłopoty ze zdrowiem można uważać za poważne. Wiele lat temu główną przyczyną spowolnienia pracy tarczycy był niedobór jodu w diecie. Ponieważ jednak od dawna sól kuchenna, którą stosujemy wszyscy, jest dodatkowo jodowana, coraz rzadziej niedostatek tego minerału bywa powodem niedoczynności tarczycy. Obecnie częściej spadek poziomu hormonów - tyroksyny i trójjodotyroniny - oraz tworzenie się wola spowodowany jest chorobą Hashimoto.

Dochodzi do niej, gdy przeciwciała (innego rodzaju niż w przypadku nadczynności) uszkadzają tkanki gruczołu, co wywołuje jego zapalenie i objawy niedoczynności. Niekiedy za problemy z tarczycą odpowiedzialna bywa przysadka mózgowa. Jeżeli wydziela ona zbyt mało hormonu tyreotropowego, tarczyca nie może wytwarzać dostatecznie dużo tyroksyny i trójjodotyroniny.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące sygnały, podobnie jak w przypadku nadczynności, nie odkładaj wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Zleci on badanie poziomu hormonów we krwi (patrz ramka na stronie 95), a potem w razie potrzeby skieruje do endokrynologa. Pamiętaj, że niedoczynność może prowadzić do powikłań: m.in. spadku poziomu żelaza, anemii, zaburzeń pracy serca czy bezowulacyjnych cykli powodujących niepłodność. Leczenie polega zazwyczaj na zażywaniu tabletek z syntetyczną tyroksyną. Trzeba również zadbać o dietę i zdrowy tryb życia.

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO