Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Zdrowie - |Medycyna
rozmiar czcionki:AAA

Anemia - choroba, która lubi kobiety

12.08.11 09:00
fot. shutterstock.com

fot. shutterstock.com

Anemia, zwana też niedokrwistością, to chyba jedna z najbardziej niepoprawnych politycznie przypadłości. Dwudziestokrotnie częściej przydarza się paniom niż panom. Na szczęście ta antyfeministyczna dolegliwość jest całkowicie uleczalna.

Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze na początku XIX wieku niektórzy lekarze całkiem poważnie przekonywali, że niedokrwistość to choroba sufrażystek. Uważali bowiem, że anemię u kobiet powoduje obcinanie włosów na krótko. Nie dziwiło ich wcale, że mężczyźni zwykle noszą krótkie fryzury i jakoś im to nie szkodzi. Ci sami lekarze, lecząc charakterystyczną dla anemii chorobliwą bladość, przepisywali pacjentkom czerwone wino. Zalecając tę terapię, kierowali się chyba głównie krwistym kolorem tego trunku, bo dziś wiadomo, że polifenole zawarte w pestkach czerwonych winogron utrudniają wchłanianie żelaza, a więc i leczenie niedokrwistości.

Objawy tej choroby przypominają symptomy innych dolegliwości

Kiedy czujemy się zmęczone i zniechęcone do życia, zwykle wcale nie kojarzymy tych dolegliwości z anemią. Wydaje się nam, że wszystkiemu winna jest psychika, albo przyczyn złego samopoczucia szukamy w przemęczeniu pracą. Nierzadko zaczynamy też podejrzewać, iż przyczyną naszego stanu jest depresja. Utwierdzamy się w tym przekonaniu, jeśli na dodatek miewamy kłopoty z koncentracją, pogorszenie pamięci, odczuwamy ciągłą senność, brak apetytu i niechęć do robienia czegokolwiek. Zamiast więc wybrać się do internisty, lądujemy na kozetce u psychoanalityka lub obiecujemy sobie, że będziemy więcej odpoczywać, regularnie uprawiać sport i chodzić na spacery. Zdrowy tryb życia oczywiście nam nie zaszkodzi, ale anemii, niestety, nie wyleczy.

Mylące bywają także takie oznaki niedokrwistości, jak częste bóle i zawroty głowy, mroczki przed oczami, nudności i omdlenia.

Przy tych symptomach co wrażliwsze osoby podejrzewają u siebie poważne schorzenia neurologiczne. Z kolei – przy bólach w klatce piersiowej i zadyszce nawet podczas niewielkiego wysiłku – zaczynamy się obawiać, że przyczyną może być choroba serca. Za częste stany podgorączkowe winimy z kolei stany zapalne i ogólny brak odporności. Jeśli wszystkim tym dolegliwościom towarzyszy wypadanie włosów, łamliwość paznokci, bla-dość twarzy oraz wrażliwość na zimno, odpowiedzialność za nie ponosi prawdopodobnie właśnie niedokrwistość Najlepszym sposobem, by dowiedzieć się, czy jest tak rzeczywiście, jest wybranie się do lekarza pierwszego kontaktu, opowiedzenie mu o swych dolegliwościach i poproszenie o skierowanie na badania.

Autor: Magdalena Patryas

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:
saszka 20:03 - 28.11.2011
Ja przy anemii stosowałam żelazo ChelaFerr. Polecam. Pomaga
gość 15:05 - 22.08.2011
ja też miałam anemie. brałam tabletki przez 2 miesiące powtórzyłam badania i były w normie ale mam iśc na kontrolę, mam nadzieje ze bedzie juz dobrze ;)
majeeczka 09:40 - 19.08.2011
Czasami anemia towarzyszy kobietom w okresie przedmenopauzalnym. Wiem, brzmi trochę strasznie i jak wyrok. Bynajmniej tak nie jest. Wystarczy tak naprawdę dobra, zbilansowana dieta i możemy pozbyć się dolegliwości.
tusia1987 17:30 - 18.08.2011
Człowiek przez cale swoje życie jest podatny na różnego typu choroby. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy choroby które są w Twojej rodzinie mogą wpłynać negatywnie na Ciebie i spowodować szybszą śmierć.Przekonaj się http://sites.google.com/site/349news
olafasola 13:12 - 17.08.2011
ja mam super morfologię mimo że jadam mało mięsa. Poprostu lubię jeść dużo jajek, i jeść sporo warzyw:)
jaga123 15:12 - 13.08.2011
narazie nie mam anemi
gość 12:22 - 13.08.2011
ja tez mam od 5 lat i jeszcze sie nie pozbylam,zadne vitaminki nie pomoga,juz czasami mdlalam, ale i tak sie jej jeszcze nie pozbylam :-(
Iskierka0 04:33 - 13.08.2011
i mnie dopadła anemia..
zuza 21:03 - 12.08.2011
ja nie mam :)

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO