Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Zdrowie - |Medycyna
rozmiar czcionki:AAA

8 sposobów na zapalenie pęcherza

14.01.14 09:59
zapalenie pęcherza, fot. shutterstock.com

zapalenie pęcherza, fot. shutterstock.com

To nieprawda, że za tę dolegliwość odpowiada siadanie na kamieniu i noszenie stringów w grudniu. Najczęściej dochodzi do niej po... współżyciu intymnym. Z tego też powodu nazywana jest chorobą miesiąca miodowego. Wskazówek, jak sobie z nią poradzić, jest mnóstwo. Które są najlepsze i dlaczego?

Zwykle objawia się częstym bieganiem do toalety, parciem na pęcherz i pieczeniem czy kłuciem podczas oddawania moczu. Część z nas ma do zapaleń pęcherza predyspozycje wrodzone, najczęściej jednak stoi za nimi aktywność Escherichia Coli, bakterii z grupy pałeczek jelitowych. I to one, przeniesione z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej, wywołują zakażenie moczu: zaczynają drażnić ściany pęcherza, co prowadzi do stanu zapalnego błony śluzowej. Tego utrapienia choć raz w życiu (a zwykle częściej) zaznaje co druga z nas. Co więc powinnyśmy zrobić, jeśli poczujemy pierwsze jego objawy?

1 Pij co godzinę szklankę wody – To pozwoli rozcieńczyć mocz i szybciej wypłukać bakterie z pęcherza moczowego, dzięki czemu jego oddawanie będzie mniej bolało – tłumaczy dr Alina Borowska. – Pamiętajmy też, że im dłużej mocz zalega w pęcherzu, tym więcej kłębi się w nim pałeczek okrężnicy. A one w 20 minut potrafią podwoić swoją liczebność! Do „płukania” pęcherza najlepsza jest woda niegazowana, mineralna, w temperaturze pokojowej. Jasna barwa moczu będzie znakiem, że jej ilość w organizmie jest odpowiednia. Unikajmy picia mocnej herbaty czy kawy, bo działają drażniąco na pęcherz moczowy.

2 Przyjmuj dużo witaminy C – Nawet 1000 mg na dobę – mówi dr Borowska. – Niekoniecznie w postaci tabletek. Warto pić sok z czarnych porzeczek, cytrusów. Witamina C zakwasza mocz, dzięki czemu zahamowany zostaje rozwój drobnoustrojów.

3 Zaufaj żurawinie ...bo działa przeciwzapalnie i zapobiega rozwojowi bakterii. Zawarty w niej kwas chinolowy przetwarza się w wątrobie w hipurowy i w połączeniu z naturalną witaminą C nie pozwala bakteriom osadzać się na ścian-kach pęcherza. Najlepiej wypijać 2–3 szklanki soku żurowinowego dziennie lub przyjmować preparaty żurawinowe.

Autor: Anna Augustyn-Protas

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:
dorota84 22:39 - 23.10.2016
Sprawdzony lek :) Od pokoleń :) U nas również i mama i babcia to samo polecają :)
lavinia 13:31 - 19.09.2016
Przez kilka lat męczyłam się z nawracającym zapaleniem pęcherza. Wizyty na pogotowiu, zastrzyki antybiotyki.,, Aż pewnego dnia dziadek przyniósł mi urofuraginum, po kuracji osmiodniowej chyba przeszło jak ręką odjął. Nie biorę żadnych leków piję tylko wodę z cytryną i nie pamiętam kiedy ostatnio miałam zapalenie pęcherza
dorota84 18:35 - 31.12.2015
urofuraginum i żurawina w każdej postaci :) mnie to najszybciej stawia na nogi :)
remika 15:41 - 17.09.2015
Najlepsza jest furagina. Trzeba pić dużo wody i wygrzać się pod kocem. Nie ma rady - trzeba to przecierpieć. Najgorsze są pierwsze 2 dni.
daria272 11:23 - 15.09.2015
ja starą najlepszą metodą - dużo wody z cytryną, wit. c i urofuraginum. pomaga i nie musze chodzić z tym cholerstwem do lekarza
bluepearl 23:22 - 01.07.2015
Lekarz nie zaszkodzi, urofuragina też nie. Jak takie masz częste nawroty to ja bym jednak przebadała.
hada 22:37 - 30.06.2015
Fikuska, a może jednak nie pilnujesz tej suplementacji? A może jednak warto się udać do lekarza?
fikuska 01:12 - 03.06.2015
Bardzo mi wtedy to Urofuraginum pomogło. Niestety u mnie jedzenie zurawiny sie nie sprawdza i żadne suplementy nie dzialają. Mam chyba poddatny organizm, ale najwazniejsze ze mam sprawdzony lek.
hada 11:29 - 27.05.2015
[quote="fikuska"]
Ostatnio kupiłam Urofuraginum. Polecił mi lekarz, bo już nie mogłam sobie poradzić z ciągłym zapaleniem pęcherza, a suplementy niestety się nie sprawdziły.
[/quote]
Też tego używam :) w razie potrzeby, do tego staram się dużo pić wody no i jeść żurawinę ;)

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO