Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Zdrowie - |Medycyna
rozmiar czcionki:AAA

8 sposobów na zapalenie pęcherza

14.01.14 09:59
zapalenie pęcherza, fot. shutterstock.com

zapalenie pęcherza, fot. shutterstock.com

To nieprawda, że za tę dolegliwość odpowiada siadanie na kamieniu i noszenie stringów w grudniu. Najczęściej dochodzi do niej po... współżyciu intymnym. Z tego też powodu nazywana jest chorobą miesiąca miodowego. Wskazówek, jak sobie z nią poradzić, jest mnóstwo. Które są najlepsze i dlaczego?

Zwykle objawia się częstym bieganiem do toalety, parciem na pęcherz i pieczeniem czy kłuciem podczas oddawania moczu. Część z nas ma do zapaleń pęcherza predyspozycje wrodzone, najczęściej jednak stoi za nimi aktywność Escherichia Coli, bakterii z grupy pałeczek jelitowych. I to one, przeniesione z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej, wywołują zakażenie moczu: zaczynają drażnić ściany pęcherza, co prowadzi do stanu zapalnego błony śluzowej. Tego utrapienia choć raz w życiu (a zwykle częściej) zaznaje co druga z nas. Co więc powinnyśmy zrobić, jeśli poczujemy pierwsze jego objawy?

1 Pij co godzinę szklankę wody – To pozwoli rozcieńczyć mocz i szybciej wypłukać bakterie z pęcherza moczowego, dzięki czemu jego oddawanie będzie mniej bolało – tłumaczy dr Alina Borowska. – Pamiętajmy też, że im dłużej mocz zalega w pęcherzu, tym więcej kłębi się w nim pałeczek okrężnicy. A one w 20 minut potrafią podwoić swoją liczebność! Do „płukania” pęcherza najlepsza jest woda niegazowana, mineralna, w temperaturze pokojowej. Jasna barwa moczu będzie znakiem, że jej ilość w organizmie jest odpowiednia. Unikajmy picia mocnej herbaty czy kawy, bo działają drażniąco na pęcherz moczowy.

2 Przyjmuj dużo witaminy C – Nawet 1000 mg na dobę – mówi dr Borowska. – Niekoniecznie w postaci tabletek. Warto pić sok z czarnych porzeczek, cytrusów. Witamina C zakwasza mocz, dzięki czemu zahamowany zostaje rozwój drobnoustrojów.

3 Zaufaj żurawinie ...bo działa przeciwzapalnie i zapobiega rozwojowi bakterii. Zawarty w niej kwas chinolowy przetwarza się w wątrobie w hipurowy i w połączeniu z naturalną witaminą C nie pozwala bakteriom osadzać się na ścian-kach pęcherza. Najlepiej wypijać 2–3 szklanki soku żurowinowego dziennie lub przyjmować preparaty żurawinowe.

Autor: Anna Augustyn-Protas

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:
dorota84 21:33 - 18.12.2016
To prawda, u kobiet układ moczowy jest tak zbudowany, że bakterie mają bardzo krótką drogę do przebycia, dlatego te infekcje są częstsze niż u mężczyzn. U mnie sprawdza się zawsze urofuraginum i dużo witaminy C, nieważne już czy z żurawiny, cytrusów czy tabletek, ważne, żeby zakwasić mocz.
ewela12 12:28 - 16.12.2016
Tymoteusz, u pań to nieco inaczej wygląda. W Twoim wypadku zwłaszcza jeżeli następowały częste nawroty, to lepiej zgłosić się do lekarza.
U pań to częsta dolegliwość i dlatego mamy tyle rodzinnych metod leczenia, do których także zalicza się żurawina, o wspomnianych wcześniej lekach nie wspomnę.
tymoteusz 13:28 - 14.12.2016
A mi nie pomogły dwa antybiotyki, bo za każdym razem miałem nawrót. Brałem witaminę C, żurawinę itp. Ale to tylko zwalczało skutki. To co mi pomogło to cukier mannoza, jest drogi, ale wyleczyłem się i od dwóch lat nie miałem nawrotu...
dorota84 13:45 - 07.12.2016
Po pierwszym dniu jest poprawa, bo bierze się wtedy nieco większą dawkę, zgodnie z ulotką oczywiście ;) Ale nie można wtedy leczenia przerywać, bo to, że ustąpiły objawy jeszcze nie znaczy, że infekcja minęła.
lavinia 18:56 - 24.11.2016
Urofuragina to najlepszy lek na zapalenie pęcherza. Używam go od zawsze. Już po jednej tabletce czuć efekty. Zawszą biorę je z witaminą C. Zapalenie mija juz po pierwszym dniu kuracji a,e tabletki zawsze biorę cały tydziń żeby nawrotów nie było.
ewela12 11:02 - 22.11.2016
Dorota84, ale najlepsza jest ta naturalna witamina C - żurawina, natka czy papryka. Zresztą u mnie w domu jada się jak najwięcej owoców i warzyw, co jest dobre dla organizmu i może nieźle zabezpieczyć przed infekcjami nie tylko pęcherza moczowego. Inna sprawa, że czasem wystarczy, że ubiorę się zbyt lekko jesienią i pęcherz może przy tym ucierpieć.
dorota84 10:08 - 31.10.2016
Równie dobrze mogłaś po prostu zapytać w aptece ;) A tak się składa, że u nas również farmaceuci polecają to samo. Stare dobre urofuraginum ;) No i jak najwięcej witaminy C w każdej postaci.
rozalijka 02:52 - 31.10.2016
U mnie niestety nie było tak kolorowo i musiałam się troche naszukać leku idealnego. Wybór jest tak duży, a lekarze zawodzili mnie na każdym kroku, więc musiałam zacząć szukać na własną rękę. Oczywiście standardowo żurawina i pilnowanie ciepłego ubioru, ale w poszukiwaniu leków pomogła mi baza efarmaceuta.pl Maja tam też fajną opcję konsultacji z farmaceutą online, co może sie przydać.
dorota84 22:39 - 23.10.2016
Sprawdzony lek :) Od pokoleń :) U nas również i mama i babcia to samo polecają :)

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO