Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Zdrowie - |Medycyna
rozmiar czcionki:AAA

8 sposobów na zapalenie pęcherza

14.01.14 09:59
zapalenie pęcherza, fot. shutterstock.com

zapalenie pęcherza, fot. shutterstock.com

To nieprawda, że za tę dolegliwość odpowiada siadanie na kamieniu i noszenie stringów w grudniu. Najczęściej dochodzi do niej po... współżyciu intymnym. Z tego też powodu nazywana jest chorobą miesiąca miodowego. Wskazówek, jak sobie z nią poradzić, jest mnóstwo. Które są najlepsze i dlaczego?

Zwykle objawia się częstym bieganiem do toalety, parciem na pęcherz i pieczeniem czy kłuciem podczas oddawania moczu. Część z nas ma do zapaleń pęcherza predyspozycje wrodzone, najczęściej jednak stoi za nimi aktywność Escherichia Coli, bakterii z grupy pałeczek jelitowych. I to one, przeniesione z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej, wywołują zakażenie moczu: zaczynają drażnić ściany pęcherza, co prowadzi do stanu zapalnego błony śluzowej. Tego utrapienia choć raz w życiu (a zwykle częściej) zaznaje co druga z nas. Co więc powinnyśmy zrobić, jeśli poczujemy pierwsze jego objawy?

1 Pij co godzinę szklankę wody – To pozwoli rozcieńczyć mocz i szybciej wypłukać bakterie z pęcherza moczowego, dzięki czemu jego oddawanie będzie mniej bolało – tłumaczy dr Alina Borowska. – Pamiętajmy też, że im dłużej mocz zalega w pęcherzu, tym więcej kłębi się w nim pałeczek okrężnicy. A one w 20 minut potrafią podwoić swoją liczebność! Do „płukania” pęcherza najlepsza jest woda niegazowana, mineralna, w temperaturze pokojowej. Jasna barwa moczu będzie znakiem, że jej ilość w organizmie jest odpowiednia. Unikajmy picia mocnej herbaty czy kawy, bo działają drażniąco na pęcherz moczowy.

2 Przyjmuj dużo witaminy C – Nawet 1000 mg na dobę – mówi dr Borowska. – Niekoniecznie w postaci tabletek. Warto pić sok z czarnych porzeczek, cytrusów. Witamina C zakwasza mocz, dzięki czemu zahamowany zostaje rozwój drobnoustrojów.

3 Zaufaj żurawinie ...bo działa przeciwzapalnie i zapobiega rozwojowi bakterii. Zawarty w niej kwas chinolowy przetwarza się w wątrobie w hipurowy i w połączeniu z naturalną witaminą C nie pozwala bakteriom osadzać się na ścian-kach pęcherza. Najlepiej wypijać 2–3 szklanki soku żurowinowego dziennie lub przyjmować preparaty żurawinowe.

Autor: Anna Augustyn-Protas

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:
dorota84 13:45 - 07.12.2016
Po pierwszym dniu jest poprawa, bo bierze się wtedy nieco większą dawkę, zgodnie z ulotką oczywiście ;) Ale nie można wtedy leczenia przerywać, bo to, że ustąpiły objawy jeszcze nie znaczy, że infekcja minęła.
lavinia 18:56 - 24.11.2016
Urofuragina to najlepszy lek na zapalenie pęcherza. Używam go od zawsze. Już po jednej tabletce czuć efekty. Zawszą biorę je z witaminą C. Zapalenie mija juz po pierwszym dniu kuracji a,e tabletki zawsze biorę cały tydziń żeby nawrotów nie było.
ewela12 11:02 - 22.11.2016
Dorota84, ale najlepsza jest ta naturalna witamina C - żurawina, natka czy papryka. Zresztą u mnie w domu jada się jak najwięcej owoców i warzyw, co jest dobre dla organizmu i może nieźle zabezpieczyć przed infekcjami nie tylko pęcherza moczowego. Inna sprawa, że czasem wystarczy, że ubiorę się zbyt lekko jesienią i pęcherz może przy tym ucierpieć.
dorota84 10:08 - 31.10.2016
Równie dobrze mogłaś po prostu zapytać w aptece ;) A tak się składa, że u nas również farmaceuci polecają to samo. Stare dobre urofuraginum ;) No i jak najwięcej witaminy C w każdej postaci.
rozalijka 02:52 - 31.10.2016
U mnie niestety nie było tak kolorowo i musiałam się troche naszukać leku idealnego. Wybór jest tak duży, a lekarze zawodzili mnie na każdym kroku, więc musiałam zacząć szukać na własną rękę. Oczywiście standardowo żurawina i pilnowanie ciepłego ubioru, ale w poszukiwaniu leków pomogła mi baza efarmaceuta.pl Maja tam też fajną opcję konsultacji z farmaceutą online, co może sie przydać.
dorota84 22:39 - 23.10.2016
Sprawdzony lek :) Od pokoleń :) U nas również i mama i babcia to samo polecają :)
lavinia 13:31 - 19.09.2016
Przez kilka lat męczyłam się z nawracającym zapaleniem pęcherza. Wizyty na pogotowiu, zastrzyki antybiotyki.,, Aż pewnego dnia dziadek przyniósł mi urofuraginum, po kuracji osmiodniowej chyba przeszło jak ręką odjął. Nie biorę żadnych leków piję tylko wodę z cytryną i nie pamiętam kiedy ostatnio miałam zapalenie pęcherza
dorota84 18:35 - 31.12.2015
urofuraginum i żurawina w każdej postaci :) mnie to najszybciej stawia na nogi :)
remika 15:41 - 17.09.2015
Najlepsza jest furagina. Trzeba pić dużo wody i wygrzać się pod kocem. Nie ma rady - trzeba to przecierpieć. Najgorsze są pierwsze 2 dni.

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO