Zarejestruj się!
Uroda - |Twarz i ciało
rozmiar czcionki:AAA

Mój problem: opadające powieki

02.09.11 09:00
fot. Corbis

fot. Corbis

W jednej z ankiet przeprowadzonych przez matrymonialny portal internetowy zapytano panów, na co zwracają uwagę, spotykając kobietę. Okazało sie, ze na oczy. Nic wiec dziwnego, że każdą z nas przykłada dużą wagę do ich wyglądu. A nic tak nie spędza snu z powiek, jak właśnie ich opadanie.

Starzenie sie skóry to jedna z najważniejszych przyczyn opadania powiek.– Już po 30. roku życia zdecydowanie zmniejsza się ilość włókien kolagenowych, a mniejsze nawodnienie skóry sprawia, ze traci ona jędrność i sprężystość. Najwcześniej uwidacznia sie to w tych miejscach, gdzie skóra i tkanka podskórna są najcieńsze, a wiec np. na powiekach. Dodatkowo z wiekiem słabną mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, co pogłębia problem – twierdzi Krzysztof Miracki, lekarz medycyny estetycznej. Dlatego właśnie na opadanie powiek najczęściej narzekają osoby dojrzałe. Zwykle są to kobiety, które podczas codziennego makijażu najszybciej zauważają nad oczami „nadmiar skóry”.

 

Na szczęście opadanie powiek związane z wiekiem można opóźnić, odpowiednio pielęgnując okolice oczu i chroniąc je przed promieniami UV za pomocą dobrej jakości okularów słonecznych. Warunek jest jeden: trzeba zacząć robić to, jeszcze zanim pojawi sie problem. Okazuje sie jednak, ze kłopoty z opadaniem powiek mogą mieć też ludzie młodzi. Bardzo rzadko jest to związane z rzeczywistym nadmiarem skóry. – W wielu wypadkach rozciąganie i wiotczenie naskórka spowodowane jest złymi warunkami w miejscu pracy. Światło jarzeniowe czy nieodpowiednio wyregulowany monitor komputera zmuszają do mrużenia powiek, a to naciąga skórę i pogłębia zmarszczki – opowiada Piotr Osuch, chirurg plastyk.

Przyczyny „ciężkich” powiek mogą też wynikać z ukształtowania twarzy, a dokładniej z opadania zewnętrznych końców brwi, które dodatkowo nadają buzi smutny wyraz. – W takiej sytuacji powieki „unosi się” poprzez podniesienie brwi. Możliwości jest wiele. Na początek można rozluźnić mięsień okrężny oka toksyną botulinową. Można też podciągnąć brwi wprowadzonymi pod skórę nićmi. Innym sposobem jest chirurgiczne uniesienie brwi poprzez podciągnięcie skóry przez małe nacięcia w owłosionej skórze głowy – opowiada doktor Piotr Osuch.

Grunt to właściwa diagnoza

Jak się okazuje, opadanie powiek może mieć wiele przyczyn. Od nich powinna być uzależniona metoda rozwiązania problemu. Lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad i zanalizować budowę anatomiczną twarzy pacjenta. Zwrócić uwagę na wygląd czoła, położenie brwi, kształt i wypukłość oczu, ilość skóry na powiekach, wielkość kości policzkowych itp. – Chirurgiczną korektę górnych powiek można wykonać tylko wtedy, gdy brwi położone są na prawidłowej wysokości.Jeśli przy nisko ustawionych brwiach wytnie się nadmiar skóry z powiek, po kilku miesiącach brwi się obniżą, nadając twarzy surowy i groźny wyraz – wyjaśnia doktor Osuch. Opadanie powiek może być też spowodowane niewydolnością mięśnia dźwigacza otwierającego oko lub być jednym z objawów innych chorób, np. miastenii. W takich wypadkach plastyka powiek nie jest zabiegiem estetycznym, a głównym zadaniem leczenia operacyjnego jest poszerzenie pola widzenia.

Fachowiec poszukiwany

Okolica oka jest niezwykle wrażliwa, a wszelkie zabiegi czy to z medycyny estetycznej, czy z dziedziny chirurgii plastycznej powinny być wykonywane przez doświadczonego lekarza. Inaczej, zamiast poprawy i uniesienia powiek, możemy uzyskać rezultat odwrotny. – Zdarza się, że nieumiejętne podanie toksyny botulinowej w okolicę oka powoduje opadnięcie powieki (także u osób, które wcześniej tego problemu nie miały). I to na kilka miesięcy – ostrzega doktor Miracki. Poza tym np. nadmiernie wygładzając czoło (na tzw. blachę), można obniżyć brwi i sprawić, że powieki staną się „ciężkie”.

Autor: Agata Then

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:


miracle 13:13 - 19.09.2011
jak zwykle''grunt to właściwa diagnoza'',tylko specjalistów ze świecą szukać...
gość 12:56 - 06.09.2011
Dobry krem pod oczy,ale w sumie z tym tez moze byc problem ,bo jest ich duzo na rynku i nie wiadomo na co sie zdecydowac,albo zabieg z vitC i retinolem revitacare,który własnie doskonale poprawia elastycznośc skóry.
jaga123 16:18 - 03.09.2011
dobry krem pod oczy
klaudynaa 11:59 - 03.09.2011
M.in. umiejętnie uciskając okolice wokół oczu można nieco unieść brwi, oraz zlikwidować efekt zmęczonych oczu (tzw.worki, jeśli np. powstają na skutek gromadzenia się tam limfy).

Tu jest coś na temat shiatsu - z tego, co zdążyłam zerknąć - dośc idiotycznie opisane momentami (np:.."nawiązując kontakt ze skórą klientki"):D
http://www.masazespa.krakow.pl/index/masaze/japonski/japonski.htm
iwcia 17:28 - 02.09.2011
no i mój też problem heh :(
kalinka20 13:44 - 02.09.2011
To jest niestety mój problem.
Moja mama ma taki sam.
zuza 11:36 - 02.09.2011
na czym polega masaż shiatsu?
klaudynaa 11:02 - 02.09.2011
A już nie mam czasu ..;)
stosuję kremy ujędrniające oraz - gdy mam czas, ochotę i wolne środki - funduję sobie masaż shiatsu. Relaksujące i efektywne :)
zuza 10:56 - 02.09.2011
jeszcze mam czas na kremy :)

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO