Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Styl i życie - |Praca, prawo i finanse
rozmiar czcionki:AAA

Jak gospodarować pieniędzmi w czasie kryzysu

26.11.11 14:00
fot. shutterstock.com

fot. shutterstock.com

Mawia się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Gorsze czasy uczą nas finansowej dyscypliny, często tworzą też okazje dodatkowego zysku. Te plusy warto dostrzegać.

Sposób na oszczędzanie w chudych latach? nie płać za to, co możesz mieć za darmo

Powinniśmy odkładać pieniądze – z tego zdaje sobie sprawę każdy, słysząc niepokojące informacje na temat naszych przyszłych emerytur i niestabilnej gospodarki światowej. I co z tego, skoro nie możemy się zmobilizować? Boimy się myśleć o przyszłości, odpychamy od siebie ten temat, żyjemy z dnia na dzień, dosłownie od pierwszego do pierwszego. Zamiast wziąć sprawy w swoje ręce, nosimy na barkach olbrzymi ciężar – podświadomy strach przed przyszłością. Dlaczego brak nam mobilizacji? Najczęściej tłumaczymy się, że nas na to nie stać. Po opłaceniu miesięcznych zobowiązań nie zostaje wiele, zwłaszcza że ceny ciągle rosną, a nasze pensje raczej nie. Pięćdziesiąt, a nawet sto złotych miesięcznie wiosny nie czyni – myślimy i wydajemy te pięćdziesiąt czy sto złotych na bieżące sprawy, czasem bez sensu płacąc za rzeczy zupełnie niepotrzebne. Tymczasem już za taką niewielką kwotę można kupić coś bardzo wartościowego: święty spokój.

Przejmij kontrolę nad swoimi finansami, zyskasz bezpieczeństwo

Co różni tych, którym dobrze się wiedzie bez względu na gospodarczą koniunkturę, od osób, które żyją na wiecznym minusie? Ci pierwsi biorą odpowiedzialność za swoją sytuację finansową, nie liczą na pomoc rodziny czy państwa, nie myślą, że „jakoś to będzie”. Priorytetem dla nich jest gromadzenie pieniędzy, a dopiero potem ich wydawanie. Dzięki temu zyskują poczucie bezpieczeństwa. A ono, jak twierdzą psychologowie, jest podstawą normalnego funkcjonowania każdego z nas. Zamiast więc zamartwiać się pustkami w portfelu, zacznij o ten portfel dbać.

Autor: Elzbieta Wichrowska

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:


fibi 12:29 - 02.12.2011
Ja miesiąc temu zrezygnowałam z baaardzo kosztownego nałogu - papierosów. Muszę przyznać, że finansowo naprawdę lepiej stoję i nawet co nieco udało mi się mimochodem odłożyć! To bardzo motywuje! :)
denia 15:16 - 29.11.2011
Dobrze ludziom którzy mogą w ten sposób oszczędzać :D Ja się wziąłem za oszczędzanie w ten sposób, ze wszytko kupuje już na internecie nawet akcesoria kuchenne w ten sposób dobieram. Tylko nie wiem czy to z oszczędności czy z lenistwa. Na Święta już mam kupione [url=http://www.przyjemnegotowanie.pl/Foremki-do-pieczenia,-tortownice-k32/] formy do ciastek[/url] bo były bardzo tanie.
gość 18:42 - 28.11.2011
Ja również nie jestem specjalnie oszczędna, ale za to mój mąż bardzo jest. Ja uwielbiam kupować nawet to co nie do końca jest nam potrzebne. Mąż nie żałuje tylko na jedno - podróże. Byliśmy w tym roku w Indiach, 2 lata temu w Ameryce Południowej. I chociaż tegoroczne wakacje mamy już za sobą, to lecimy jeszcze w grudniu na tydzień na Teneryfę. Ale to dlatego, że ja męża namówiłam, znalazłam w alfie po prostu tanią wycieczkę i faktycznie nie musimy wydać na nią wielkich pieniędzy. Bo podejrzewam, że drugi raz w tym roku mąż do Indii by mnie nie zabrał ;)
juicy_lucy 17:52 - 28.11.2011
dobrze jest wiedzieć, ale ja niestety nie umiem być oszczędna, i to jest moim wielkim wyzwaniem na rok 2012 - MUSZĘ NAUCZYĆ SIĘ OSZCZĘDZAĆ!
maria999 10:46 - 28.11.2011
W ciągu tygodnia piszę na kartce czego brakuje w domu,a przed wyjazdem na zakupy skreslam z niej co się da.W przyszłym roku jesli bardziej przycisnę pasa,maja lista zrobi się "pusta".
zuza 20:52 - 27.11.2011
oszczędzam kasę, nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebna większa suma pieniędzy
jaga123 19:57 - 27.11.2011
zbliża się ciężki rok
miracle 00:22 - 27.11.2011
albo,że każdy medal ma dwie strony,lub każdy kij dwa końce-co prawda,to prawda :)

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO