Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Styl i życie - |Podróże
rozmiar czcionki:AAA

Sri Lanka - wyspa pachnąca herbatą

22.10.08 11:00
fot. Corbis

fot. Corbis

Jeśli chcesz zimę zamienić na lato, wybierz się na wyspę, na której słońce grzeje przez cały rok. Błogie lenistwo na plaży, kąpiel w ciepłym oceanie i tropikalna przyroda gwarantują świetny wypoczynek.

Na tym pięć razy mniejszym niż Polska skrawku ziemi poza uroczymi plażami znajdziemy wiele atrakcji. Tropikalna dżungla, w której można spotkać rzadkie okazy zwierząt (np. słonie, bawoły), malownicze drogi wśród herbacianych plantacji i ryżowych pól oraz starożytne budowle, które kryją niejedną tajemnicę – wszystko to sprawia, że pobyt na wyspie zapada w pamięć na długo. Przekonała się o tym Monika Witkowska – dziennikarka i podróżniczka – podczas jednej z wypraw do południowej Azji. – Myślałam, że wpadnę na Sri Lankę tylko na chwilę. Ale wyspa tak mnie zachwyciła, że zostałam na niej tydzień – wspomina Monika. Zatrzymała się w trzygwiazdkowym hotelu nad samym oceanem. Plażowanie przeplatała wycieczkami w głąb wyspy. O swoim pobycie mogłaby opowiadać bez końca.

Jego wysokość słoń

Już na początku mojej wycieczki urzekły mnie słonie. W drodze z lotniska w Kolombo do hotelu nasz busik musiał przystanąć, słonie bowiem zatarasowały główną ulicę. Zwierzęta były wystrojone i miały wymalowane głowy. Obok nich tanecznym krokiem szły dzieci i kobiety z kwiatami. Pochód zmierzał do świątyni. Mieszkańcy Sri Lanki uwielbiają parady z udziałem tych olbrzymów. Słonia na wyspie można spotkać niemal na każdym kroku. Udomowione ciężko pracują. Są wykorzystywane jako środek transportu, a także jako siła robocza przy pracach polowych. Dzikie słonie, a także krokodyle i bawoły, żyją w licznych parkach narodowych, np. Park Yala West. Jeśli chcemy podziwiać je też bliska, wybierzmy się do sierocińca Pinnewala (trafiają do niego słonięta, które zostały bez matek). Tam przyglądałam się zwierzątkom karmionym butelką i obserwowałam kąpiel stada w pobliskiej rzece Ma Oya. Jednego słonika pozwolono mi nawet umyć, za co podziękował mi prysznicem ze swej trąby. Na koszt państwa mieszka tu stale 50–80 „pensjonariuszy”. Już te maluchy są przez ludzi przyzwyczajane do ciężkiej pracy.

fot. Corbisfot. ONS, Buddyzm jest dominującą religią wyspy - wyznaje go ok. 70proc. obywateli, ale świątynie hinduistyczne są też popularne.fot. Fotolink, W Kolombo można zobaczyć przykłady dawnej kolonialnej architektury, jak choćby budynek Centralnej Poczty.fot. Free, W Polonnaruwa (była stolicą Sri Lanki w XI-XIII w.) warto zwiedzić średniowieczną świątynię Vatadage. Znajduje się w niej dagoba otoczona kolumnami i wizerunkami Buddy.

Autor: Monika Witkowska

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:


juicy_lucy 12:41 - 26.06.2010
Boże, jak tam jest pięknie!!!! Istny raj na ziemi. Zgadzam się z -zuzą- że tego typu wycieczki są strasznie drogie. Trzeba chyba wygrać w totka, i wtedy marzenie się spełni :D
marce83 21:34 - 05.03.2009
Oj jak pieknie, nareszczie jakis artykul o Sri Lance,w pocie czola szukam wszelkich inf. na temat tego cudownego miejsca, juz niebawem bo w lipcu wybieramy sie tam wraz z narzeczonym i chlone cala wiedze na temat tego kraju, oby tak dalej, kobietki wiecej inf. prosze ;)
kosaw 12:37 - 19.02.2009
o rany, jaka ignorancja autora tego artykułu! Sri Lanka to nazwa państwa, które położone jest na wyspie Cejlon...
gość 12:12 - 19.02.2009
Pani Monika jest mądrą, inteligentną dziennikarką i szkoda, że się rozmieniła, musi stosować takie płycizny i taki styl. Pewnie redakcja Claudii uznała, że czytelniczki są na poziomie Pani Domu no i trzeba stosować opisy, słownictwo, charakterystyczny styl i motody rodem z tego właśnie targetu.
zuza 10:21 - 04.11.2008
optykowa - niestety - tego typu wycieczki są straaasznie drogie.. :(
bellis 23:24 - 03.11.2008
Piękne miejsce! a tym piękniejsze że za oknem szaro i zimno! brr! :)
optykowa 13:11 - 02.11.2008
nie zdawałam sobie sprawy że to taki duży wydatek
zuza 13:11 - 02.11.2008
szybciutko to się nie da :P bo koszt wyciueczki na malediwy na 8-10 dni to jakieś 12.000 zł :P ale za 10 lat, kto wie ;0
optykowa 13:11 - 02.11.2008
i to szybciutko

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się


Kupuj najtaniej z CENEO