Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Styl i życie - |Kultura
rozmiar czcionki:AAA

Dobre maniery na wakacjach

28.06.14 14:00
Dobre maniery na wakacjach, fot. shutterstock.com

Dobre maniery na wakacjach, fot. shutterstock.com

Podawanie lodów, wysyłanie pozdrowień z wakacji, pobyt w hotelu czy letnie grillowanie to sytuacje, w których warto wykazać się savoir-vivrem. Lekcja dobrych manier z Grażyną Torbicką pozwoli uniknąć gafy.

Dla ochłody – lody. Jak je elegancko podawać?

Latem aż się prosi, aby do kawy gości poczęstować lodami. Czy są zasady ich serwowania w domu ?

W Dubaju w najlepszych lodziarniach sprzedawcy podrzucają gałki, formując je, jak Włosi ciasto na pizzę. Włosi zaś lody kochają tak bardzo, że podają je nawet do dań głównych. U nas serwujemy je raczej na deser, w pucharkach tak zaprojektowanych, żeby lody pięknie się prezentowały i za szybko nie roztopiły. Łyżeczka do lodów powinna mieć trzonek dopasowany długością do wysokości pucharka. Na eleganckim stole z lodami powinna znaleźć się też karafka zimnej wody.

Kartka z wakacji? A może wystarczy MMS

Egzotyczna plaża z palmami, zachodzące słońce, żagle na mazurskich jeziorach… Coraz rzadziej zdarza się nam znaleźć w skrzynce pocztowej, wśród stosu rachunków i reklam, kartkę z takim właśnie obrazkiem. Ale też znalezienie jej cieszy bardziej niż kiedyś. Jeśli więc chcemy przyjaciołom czy znajomym sprawić przyjemność, podzielić się urlopowymi wrażeniami, udowodnić, że naprawdę pamiętamy, poślijmy im nieco już staroświecką pocztówkę. Zdjęcie zrobione aparatem w telefonie i wysłane jako wiadomość multimedialna nie będzie tak miłym dowodem pamięci i sympatii. Oczywiście w XXI wieku możemy słać MMS-y, ale trzeba pamiętać, że nie każdemu i nie zawsze. Ktoś starszy może nie poradzić sobie z odebraniem takiej wiadomości, a zapracowana koleżanka z biura, która akurat zastępuje nas w pracy, nie będzie zachwycona, jeśli wyślemy jej zdjęcie, na którym szampańsko się bawimy.

Grillowanie zgodnie z etykietą

Zamiłowaniem do kiełbasek pieczonych na ruszcie zarazili nas Amerykanie. Zgodnie z ich tradycją barbecue to biesiadowanie na świeżym powietrzu najczęściej w przydomowym ogrodzie – nie na publicznej plaży czy tym bardziej na balkonie. Grillowanie, choć ważne, jest tylko pretekstem. W centrum uwagi są bowiem zaproszeni goście, którymi zajmuje się pani domu. W tym czasie pan domu dyskretnie opiekuje się paleniskiem. Bo przygotowywanie i serwowanie potraw z grilla to męska sprawa.

Autor: Grażyna Torbicka

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:


feliszja 18:28 - 08.07.2014
Niestety - nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Często spotykałam się z po prostu chamskim zachowaniem.
paullinna 10:54 - 01.07.2014
uprzejmość to podstawa.

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO