Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Dziecko - |Zdrowie
rozmiar czcionki:AAA

NACZYNIAKI Kto to taki?

14.09.06 11:50

Wywołują często niepokój rodziców, choć z reguły wcale nie są groźne. Większość z nich zanika samoistnie w ciągu kilku lat.

Znamiona naczyniowe, popularnie nazywane "naczyniakami" to nieprawidłowo rozszerzone naczynia krwionośne. Ma je przeciętnie co dziesiąte roczne dziecko. Częściej zdarzają się u dziewczynek niż u chłopców.

TO WŁAŚNIE MY

Czasem naczyniaki są widoczne już u noworodka. Potrafią też pojawić się w pierwszych kilku tygodniach lub miesiącach życia dziecka. Najczęściej występują na twarzy i tułowiu, rzadziej na nogach i ramionach. Malec może mieć jednego lub kilka naczyniaków różnej wielkości (od rozmiaru guzika, do wielkości talerza). Większość z nich stanowi jedynie "defekt kosmetyczny". Nie są bolesne ani zakaźne - nie ma więc powodu, żeby zabraniać dziecku zabawy z innymi malcami. Naczyniaków się nie dziedziczy (z wyjątkiem chorób genetycznych, w których są one jednym z objawów). Dlatego ryzyko pojawienia się tych znamion u malucha nie zależy od tego, czy wystąpiły już u jego rodziców, dziadków albo starszego rodzeństwa.

NASZ DOKTOR CZAS

Większość znamion naczyniowych nie wymaga leczenia. Wystarczy je obserwować, regularnie pokazywać lekarzowi, chronić przed urazami, opalaniem, dokładnie myć i natłuszczać po kąpieli. Zanikające znamię najpierw staje się bardziej miękkie, blednie, matowieje, aż znika, pozostawiając niewielkie przebarwienie lub skupisko drobnych naczynek. Niestety, nie w każdym przypadku wystarcza tylko "dbanie" o naczyniaka, by zaniknął. Kiedy znamię jest duże, występuje w miejscu, w którym może stanowić zagrożenie dla zdrowia (np. na powiece, przez co zaburza widzenie) lub bardzo szpeci, konieczne jest leczenie. Naczyniaki usuwa się różnymi metodami: chirurgicznie, laserem lub poprzez zamrożenie (tzw. krioterapia).

BYWAMY BARDZO RÓŻNE

Lekarze wyróżniają kilka rodzajów naczyniaków krwionośnych. Nie porównuj więc naczyniaka u swojego malucha ze znamieniem naczyniowym dziecka koleżanki, bo może się okazać, że wyraźnie się różnią. I nie ma w tym nic wyjątkowego.

Naczyniak płaski. To płaska, różowa, czerwona albo sinoczerwona plama o wyraźnych granicach. Zwykle występują na czole, policzkach, powiece lub karku. Barwa naczyniaka może stawać się bardziej intensywna, kiedy dziecko ma gorączkę lub płacze.

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:


gość 14:05 - 14.07.2010
USTA

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Najczęściej czytane - | Dziecko
Kupuj najtaniej z CENEO