Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Dziecko - |Zdrowie
rozmiar czcionki:AAA

Kronika wypadków domowych

12.07.07 15:41
RF

RF

Wrodzona ciekawość świata podpowiada dziecku, by sprawdzić, co się stanie, gdy np. włożę koralik do nosa. Dla malca to żaden problem. Dla rodzica ogromny stres. Oto przypadki z życia wzięte. I krótki kurs, jak zachować się w takich sytuacjach.

Upominałam synka, by nie bawił się drzwiami. Mówiłam, że to niebezpieczne. Chwilę później przytrzasnął sobie palec.

Co robić w domu. Paluszek jest czerwony, może nieco spuchnąć i baaardzo mocno boli. Zimny okład lub trzymanie poszkodowanej rączki pod strumieniem chłodnej wody zmniejszy ból, obrzęk i „ucieczkę” krwi z uszkodzonych drobnych naczynek. Możesz dać dziecku środek przeciwbólowy, np. paracetamol. Uwaga: Palec po kilku dniach od przytrzaśnięcia sinieje.
Kiedy pora na doktora. Pomoc lekarza jest niezbędna, gdy ból nie mija po 15–20 minutach od przytrzaśnięcia palca (malec nadal mocno płacze), przytrzaśnięty palec jest silnie obrzęknięty, siny lub krwawi.

Nasza Ola podnosi z podłogi wszystko, co znajdzie. Ostatnio włożyła sobie do noska koralik. Nie mam pojęcia, skąd go wytrzasnęła.

Co robić w domu. Ciało obce z noska trzeba jak najszybciej usunąć (zwłaszcza jeśli jest to ziarenko, np. fasoli, które może pęcznieć pod wpływem wilgoci) – gdy dojdzie do obrzęku śluzówki, ciężko będzie się go pozbyć. Starszakowi zatkaj palcem drożną dziurkę i poproś o wydmuchanie noska. Jeśli obce ciało jest miękkie i znajduje się blisko „wyjścia”, możesz spróbować je chwycić, np. pęsetą. Twarde lepiej zostaw do wyjęcia lekarzowi.
Kiedy pora na doktora. Jeśli wydmuchiwanie nie przyniesie efektu, potrzebny jest laryngolog. Pilnuj dziecka, aby w drodze do lekarza nie dłubało w nosie.

Mój chrześniak psiknął sobie odświeżaczem powietrza w twarz. Delikatnie ujmując, nie spodobało mu się to i głośno krzyczał.

Co robić w domu. Takie „odświeżanie” choć nieprzyjemne, nie jest groźne. Wystarczy dokładnie przemyć twarz (w szczególności oczka!) malca letnią wodą. Przypilnuj smyka, aby wypłukał też usta, nie połykając przy tym wody.
Kiedy pora na doktora. Warto poradzić się lekarza okulisty, gdy malec ma zaczerwienione oczka i skarży się, że go bolą lub pieką.

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:


gość 20:20 - 26.05.2011
A gdy dziecko przytrzaśnie sobie palec furtką?
Co wtedy należy zrobić?
Czy skorzystać z pomocy lekarza?

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Kupuj najtaniej z CENEO