Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Dziecko - |Zdrowie
rozmiar czcionki:AAA

Jak pożegnać swędzące owsiki?

03.12.07 13:03
Shutterstock

Shutterstock

Doświadczone mamy wiedzą, że prócz przeziębień i problemów z brzuszkiem dzieci miewają także… „robaki”. Na szczęście, nie trudno się ich pozbyć.

Sama możesz dość łatwo zaobserwować, że z malcem jest „coś nie tak”. Jeżeli często narzeka, że bardzo swędzi go pupa, jest wyraźnie rozdrażniony, ma słabszy apetyt, podkrążone oczy, a do tego zdarzy mu się zsiusiać w nocy do łóżka (choć od dawna już tego nie robił), to właśnie ma typowe objawy zakażenia owsikami! Oprócz takich dolegliwości mogą pojawić się również trudności z koncentracją oraz bóle brzuszka.

Z rączek do buzi

Do zakażenia dochodzi po zjedzeniu jaj owsików (mogą być np. na ręcznikach lub nieumytych owocach). W jelicie wylęgają się z nich kolejne pasożyty. Samica wędruje w nocy w okolice odbytu i tam składa jajeczka. To powoduje nieprzyjemne swędzenie. Dziecko przez sen drapie się po pupie i roznosi jajeczka na pościel i inne otaczające przedmioty. Jaja „lądują” też za paznokciami, a stąd często wędrują do buzi. I tak dziecko zakaża się ponownie. Poza organizmem człowieka jaja owsików mogą przetrwać nawet kilka tygodni. A że unoszą się w powietrzu razem z kurzem, mogą osiąść w różnych miejscach w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że łatwo je „złapać”. Dlatego często choruje cała rodzina zarażonego malca i jego koledzy z przedszkola.

Proste badania

Jeśli zauważysz u malca objawy, które mogą świadczyć o owsicy (bo tak właśnie nazywa się zarażenie owsikami), najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Stare babcine sposoby, jak picie soku z kiszonych ogórków, jedzenie kiszonej kapusty, suszonych śliwek czy pestek dyni lepiej potraktować z przymrużeniem oka. Nie zaszkodzą, ale wątpliwe, żeby pomogły. A wszystkie skuteczne leki są dostępne tylko na receptę. Żeby upewnić się, czy dziecko ma owsiki, lekarz zwykle zleca badanie kału na pasożyty. Najlepiej oddać do laboratorium 3 próbki kupki z różnych dni. (Może się zdarzyć, że badanie niczego nie wykaże, chociaż brzdąc ma te pasożyty.) W niektórych aptekach i laboratoriach można też kupić pałeczkę z celofanem i przylepić ją przy odbycie malca rano, zanim wstanie. Jaja owsików przykleją się do folii (trzeba ją zanieść do laboratorium).

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:


sandra31 08:39 - 31.01.2013
Owsik dostaje się do organizmu człowieka przez połknięcie lub wdychanie jaj. Z jamy ustnej jajo przedostaje się do jelita grubego. Zarażenie może też występować na drodze retroinwazji polegającej na aktywnym wnikaniu larw (krótko po złożeniu) przez odbytnicę do jelita grubego. Robaki dojrzewają po 2-4 tygodniach, a żyją do 2 miesięcy. Samica, która wędruje nocą, składa ok. 8000-12000 jaj w lepkiej wydzielinie w okolicy odbytu, a także w przypadku kobiet niekiedy w przedniej części pochwy. Jaja są składane poza organizmem człowieka, aby zapewnić odpowiednią wilgotność oraz temperaturę 30-36 stopni Celsjusza.
gość 12:08 - 05.12.2012
a co mają majtki do robaków w jelitach
gość 12:50 - 17.07.2012
Owsiki to już tak częsta "choroba" wśród dzieci i dorosłych, że nie ma się co nią przejmować. na stronce http://www.naturala.pl/choroba/49/owsiki jest dobrze opisana.
gość 01:46 - 28.04.2011
To nie ma nic do higieny ale najwazniejsze spac w majtkach oprocz pizamy. Naprawde skutkuje CUD
gość 20:52 - 11.11.2010
mam wolne opakowanie vernox chenie odsprzedam gg13942368
gość 01:24 - 11.11.2010
Nie bedziesz mial owsikow jesli oprocz pizamy bedziesz spal w majtkach. Lekarz mi kiedys powiedziala i od tej pory nie mam owsikow.
gość 01:31 - 10.11.2010
Oprocz pizamy spij w majtkach. Tak mi lekarz powiedziala i nigdy juz nie dostalam.
gość 01:30 - 10.11.2010
Oprocz pizamy spij w majtkach. Tak mim lekarz powiedziala i od tej pory nie mam.
gość 22:56 - 04.11.2010
Oprocz pizamy spac w majtkach. Gwarantowane ze nie bedziesz mial owsikow

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Najczęściej czytane - | Dziecko
Kupuj najtaniej z CENEO