Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Dziecko - |Zdrowie
rozmiar czcionki:AAA

6 zachowań dziecka, które mogą cię niepokoić

07.01.16 12:21
fot. shutterstock.com

fot. shutterstock.com

Twój maluch ma nawyk, który mu nie służy? Lepiej się dowiedz, z czego on wynika i czy jest dla dziecka bardzo groźny. Jak wtedy reagować – radzi pediatra dr Bartosz Pawlikowski z kliniki Medevac w Łodzi.

1. Ssanie kciuka

Taki odruch pojawia się już u płodu: od 32. tygodnia ciąży maluszek trenuje ssanie. Zwykle „ćwiczy” do 6.–7. miesiąca życia, bo ssanie kciuka uspokaja i pociesza niemowlę. Jeśli jednak kciuk do ust pakuje czterolatek, czas interweniować – taki nawyk wykrzywia zęby i w przyszłości może doprowadzić do problemów ze zgryzem. Co robić? Można podsunąć dziecku... smoczek (szkodzi znacznie mniej, bo nie jest tak twardy jak palec), a z czasem spokojnie wytłumaczyć kilkulatkowi, że jest za duży na zachowania niemowlaka. Warto też zapraszać dziecko do zabawy czy pomocy angażującej obie dłonie, tak by odzwyczajało się od ich trzymania przy buzi.

2. Obgryzanie paznokci

Może wynikać z naśladowania bliskich, ale też z kruchości płytki paznokciowej, która zadziera się i irytuje malucha. Lepiej oduczyć malca gryzienia paznokci – z nimi dostają się do ust armie nieproszonych gości, w tym np. jaja owsików. Wkładanie palców do ust mo- że prowadzić do nadkwaśności i problemów pokarmowych, prowokuje bowiem wytwarzanie się kwasu żołądkowego. Co robić? Skracać paznokcie dziecka i malować je gorzkim lakierem. Warto też pomyśleć, czy są jakieś stresujące sytuacje, które mogą popychać malca do tego uspokajającego nawyku.

3. Uderzanie głową w ścianę

Między 1. a 2. rokiem życia taka autoagresja pojawia się nawet u 20 proc. dzieci, częściej u chłopców. Ma na celu rozładowanie napięcia. Nierzadko jednak jest to wołanie o uwagę – wystarczy bowiem jedno takie zachowanie, aby zatroskana mama przybiegła natychmiast. I dziecko wie: uderzanie główką o ścianę czy łóżko to przepis na trafienie w ramiona rodzica. Takie „ćwiczenia” zwykle mijają same. Jeśli nie lub pojawiają się często, mogą sygnalizować zaburzenia rozwojowe o charakterze autystycznym (o ile jednak występują też inne objawy autyzmu).

4. Wybuchy agresji i bicie

Najczęściej winni temu są sami rodzice, którzy, gdy dziecko było małe i z wrzaskiem domagało się lizaka, kupowali mu go dla świętego spokoju. To nauczyło malca, że agresja stanowi dobrą metodę negocjacji, i z czasem sięga on po coraz mocniejsze jej formy. Co robić? Tłumaczyć, że takie zachowanie jest niewłaściwe, i konsekwentnie stawiać granice.

5. Zjadanie tynku ze ścian

To najczęściej sygnalizuje zaburzenia związane z odżywianiem, zwykle pojawiające się przy okazji problemów rozwojowych. Jedzenie tynku może być też podpowiedzią, że dziecko próbuje uzupełnić braki wapnia – może warto zbadać poziom minerałów? I zastanowić się, jakie inne braki są manifestowane przy okazji – zainteresowania, przytulania?

6. Masturbowanie się

Nie ma co panikować czy podejrzewać opiekunów o zły dotyk – już roczne dzieci odkrywają przyjemność płynącą z dotykania miejsc intymnych, a najwięcej przypadków notuje się w okresie przedszkola. Jak na nie reagować? Spokojnie, tłumacząc, że tak się nie robi. Zainteresowanie szkraba przygaśnie samoistnie w 5.–6. roku życia. Jeśli jednak jest nasilone, można podejrzewać, że dziecko tak rozładowuje niepokój, np. spowodowany kłótniami w domu.

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:


artur9 21:31 - 24.10.2016
Masturbacja u dzieci to normalka :P ale bardziej w formie ocierania się a nie tak jak Wy sobie to wyobrażacie :P
A co do wybuchów agresji to stosuje się do tych porad
amanda866 13:56 - 03.08.2016
Ja też niepokoję się zachowaniami u mojego dziecka. Niestety jestem tak zapracowana, że naprawdę nie mam czasu iść z nim do specjalisty. Pomyślałam, że w tym wypadku dobrym rozwiązaniem byłaby porada online specjalisty lekarz-radzi.com/. Nie wiem za bardzo co robić, mam nadzieję że Pani doktor rozwieje moje wątpliwości i podpowie trochę jak okiełznać bunt 2 latka... :(
elen21 15:24 - 29.03.2016
Mnie osobiście zawsze niepokoi zachowanie mojego dziecka, gdy jest zbyt ciche. Jeżeli w zasadzie nie słyszę jego obecności w domu, to wiadomo, że wieczorem pojawi się kaszel i przeziębienie murowane. Na szczęście szybko dajemy sobie z tym radę stosując Pelafen-syrop z czarnego bzu.
mirabela87 12:41 - 27.01.2016
Punkt 6. Naprawdę? Nie do pomyślenia :)

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Najczęściej czytane - | Dziecko
Kupuj najtaniej z CENEO