Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Dziecko - |Niemowlę
rozmiar czcionki:AAA

Paznokcie pod lupą

26.09.07 10:10
RF

RF

Cienkie jak papier, ale ostre jak brzytwa. Takie na początku bywają paznokietki malca. Właściwa pielęgnacja pozwoli utrzymać je w czystości i może zapobiec poważnym urazom.

Podstawa to zadbane pazurki

Zbyt długie paznokcie u maluszka to ryzyko zadrapań, np. buźki i oczek. Ponadto, pod płytką gromadzi się sporo zanieczyszczeń i bakterii, a to stanowi potencjalne zagrożenie dla jego zdrowia - przecież rączka w buzi szkraba to dosyć częste zjawisko! Kiedy paznokieć się złamie lub wyszczerbi, jego ostre zakończenie może bardzo łatwo podrażnić delikatną skórę malca. Jeśli chcesz tego mu zaoszczędzić, warto pilnować, aby płytka paznokcia stale miała odpowiednią długość i aby była czysta. Paznokcie najlepiej obcinać zaraz po kąpieli, kiedy są miękkie i nie łamią się. Jeżeli chciałabyś to zrobić o innej porze, zawsze pamiętaj, żeby dokładnie umyć ręce - swoje i malca. Paznokcie u stóp obcinaj "na prosto" (zapobiegnie to ich wrastaniu), u rąk na półokrągło. Najwygodniej i najbezpieczniej skracać je podczas snu malucha. Dziecko się wtedy nie szamocze ani nie wyrywa, dlatego ryzyko skaleczenia jest małe. Jeżeli mimo wszystko pojawi się nawet drobne zadrapanie, zdezynfekuj rankę.

Warto wiedzieć!

Do obcinania paznokci najlepsze są specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcami lub cążki dla niemowląt. Nigdy nie stosuj zwykłych obcinaczy przeznaczonych dla dorosłych, bo bardzo łatwo nimi skaleczyć dziecko. Nie usuwaj skórek ani nie piłuj maluszkowi paznokci!

Zanokcica

Jest to choroba powstała na skutek uszkodzenia paznokcia. Wtedy bakterie (najczęściej paciorkowca i gronkowca) mają ułatwiony dostęp w głąb tkanki. Do uszkodzenia może doprowadzić: usuwanie skórek, urazy, długotrwałe ssanie palca lub wrastanie paznokcia. Choroba ta objawia się zaczerwienieniem wokół płytki i bolesnym obrzękiem. Może także pojawić się ropa. Jeśli zaobserwujesz takie zmiany u swojego szkraba, koniecznie pokaż chory paluszek pediatrze.

Paznokieć prawdę ci powie

Malutkie, białe plamki na płytce paznokcia tzw. "zakwitanie" może świadczyć o braku mikroelementów w organizmie maluszka. Gdy zaobserwujesz takie zmiany, pokaż je lekarzowi, zapewne poleci wam zmianę diety. Jeżeli natomiast zaobserwujesz, że płytka ma inne zabarwienie, np. lekko sine, zgłoś ten fakt pediatrze. Być może jest to objaw złego krążenia.

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:


Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Najczęściej czytane - | Dziecko
Kupuj najtaniej z CENEO