Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Dziecko - |Małe dziecko
rozmiar czcionki:AAA

Prawdy i mity o chodzeniu boso

15.09.06 09:43

Spór na tentemat szczególnie gorąco wybucha tam, gdzie dzieci ciągle zapominają o kapciach. Jak to więc jest z chodzeniem bez butów?

Dzieci uwielbiają biegać boso. Ich niezwykle wrażliwe stopy czują wtedy przyjemny chłód i łaskotanie trawy, ciepło piasku na plaży, wypukłości kamyczków. Maluchom nie przeszkadzają nierówności terenu, a masaż stóp jest bardzo zdrowy. Dlatego w ciepłe letnie dni pozwól szkrabowi wyruszyć w świat bez butów. Chociaż na kilka chwil.

Pierwsze kroki - lepiej boso

Tak! Po dywanach i wykładzinach maluch może swobodnie biegać na bosaka albo w skarpetkach antypoślizgowych. Nie! Po twardej podłodze niech dziecko chodzi w butach (albo kapciach) - sznurowanych, z usztywnioną piętą.

Bieganie na bosaka hartuje dziecko

Tak! Naczynia krwionośne przystosowują się wtedy do gwałtownych zmian temperatury, zwłaszcza jeśli malec wbiega z rozgrzanego piasku do zimnej wody albo chodzi po rosie (po takich wyczynach wytrzyj dziecku nogi i załóż skarpetki). Dzięki temu jesienią i zimą organizm malca jest mniej wrażliwy na różnice temperatur między ciepłym wnętrzem mieszkania a podwórkiem, gdzie jest deszczowo albo mroźnie. Nawet w pochmurny letni dzień dziecko może biegać boso - jest wtedy cały czas w ruchu i z pewnością nie zmarznie. Dopilnuj tylko, by na tym terenie nie było ostrych kamyków lub potłuczonego szkła, a piasek w piaskownicy był na pewno czysty.

Bez butów łatwiej się pośliznąć

Nie! Wręcz przeciwnie. Dziecko, które jeszcze niepewnie chodzi, na śliskiej powierzchni przewróci się znacznie łatwiej w bucikach albo w skarpetkach. Gołe stopy są przecież lekko wilgotne, łatwiej więc przywierają do podłoża. Paluszki pomagają im "przytrzymać się" podłogi i odepchnąć od niej, żeby zrobić następny krok. Gdyby było inaczej, dzieci przychodziłyby na świat w butach!

Chodzenie boso to ćwiczenie stóp

Tak! Stąpanie bez butów bardzo pomaga w kształtowaniu się sklepienia pulchnej i niezbyt jeszcze foremnej stopy małego dziecka. Kiedy maluch maszeruje na bosaka po piasku, trawie, mchu albo małych kamyczkach, jego palce swobodnie zginają się i prostują.

źródło:
12345
Oceń artykuł
Polecamy:


izzuska 09:05 - 15.05.2016
Wiadomo kiedy dziecko zaczyna przygodę z chodzeniem to najlepiej boso, ale na zewnątrz do spacerów buty trzeba i nie mogą być za sztywne! Ja wybieram tylko z elastyczną podeszwą ostatnio kupowałam sandałki dla córki w Ryłko.

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Najczęściej czytane - | Dziecko
Kupuj najtaniej z CENEO