Zarejestruj się!

Na podobny temat:

Dziecko - |Ciąża i poród
rozmiar czcionki:AAA

Późne macierzyństwo

07.08.11 07:00
fot. shutterstock.com

fot. shutterstock.com

Późnoródka, mama last minute – do niedawna te niezbyt miłe określenia były na porządku dziennym. Dziś nikogo nie dziwi, że coraz więcej kobiet realizuje swoje plany macierzyńskie dopiero po 30, a nawet 35 roku życia. Dla nich profilaktyka jest szczególnie ważna.

Zmiana nastąpiła w zawrotnym tempie: jeszcze w poprzednim pokoleniu kobiety w wieku ok. 25 lat musiały tłumaczyć się, kiedy w końcu będą miały dziecko. Dziś dla wielu kobiet najlepszy czas na urodzenie dziecka rozpoczyna się około trzydziestki – i nie mija wraz z ukończeniem czterdziestego roku życia.

Przyczyny tego są różnorodne: stałe związki partnerskie i małżeństwa zawierane są później. Dzięki powszechnemu dostępowi do wiedzy i środków antykoncepcyjnych spada odsetek nieplanowanych ciąż, w które najczęściej zachodzą młode kobiety. Poza tym dziś dla wielu kobiet ważne jest zdobycie doświadczenia zawodowego po zakończonej edukacji. Panuje też – ze wszech miar godna pochwały - moda na świadome rodzicielstwo. Pary coraz rzadziej decydują się na dziecko nie mając stałej pracy, własnego mieszkania. Dopiero zapewniwszy swojej rodzinie „spokój materialny”, decydują się na jej powiększenie. Kolejna przyczyna ciąż w późniejszym wieku: nowe metody leczenia umożliwiają urodzenie dziecka parom, które od lat bezskutecznie się o nie starają.

Najbardziej płodne lata kobiety

Biologicznie najlepszy wiek do zajścia w ciążę to 19-25 lat. Wraz z wiekiem spada szansa na zapłodnienie i donoszenie ciąży. Jajniki starzeją się, dojrzewanie komórki jajowej w wieku 35 lat nie odbywa się tak bezproblemowo jak u 20-latki. Częściej zdarzają się cykle bez jajeczkowania. Oprócz tego mniej jest komórek jajowych: w łonie matki żeński płód posiada dwa miliony komórek jajowych. Przy pierwszych miesiączkach komórek jajowych jest już tylko 400.000, w wieku 35 lat - zaledwie 35.000. Zapłodniona komórka jajowa rzadziej zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy lub w ogóle się nie rozwija. Częściej występują zaburzenia chromosomów prowadzące do wczesnych poronień – zanim kobieta zauważy, że jest w ciąży. Statystycznie, 35 latka ma podczas każdego cyklu 10 procent szans na szansa na zajście w ciążę. Oczywiście istnieją silne indywidualne różnice. Rzeczywista płodność kobiety zależy od jej stanu zdrowia, przy czym czynniki psychiczne również odgrywają dużą rolę.

12345
Oceń artykuł
Polecamy:


zyrafka 20:20 - 06.12.2012
ja urodziłam swoje jak na razie jedyne dziecko w wieku 36 lat i mam nadzieję iż Julcia nie będzie jedynaczką:)
dorota221 20:08 - 06.12.2012
Bardzo fajny artykuł.
gość 19:54 - 06.12.2012
to wszystko zależy. trzeba bowiem mieć świadomość zagrożeń oraz potrzeb dziecka. nie wystarczy być w ciąży. Trzeba patrzeć na problem szeroko.
verovila 10:42 - 02.07.2012
Nie widzę negatywów w późnym macierzyństwie. Najpierw kobieta może znaleźć dobrą pracę, ustabilizować swoją pozycję i dopiero pomyśleć o dziecku. Macierzyństwo po 40 rzeczywiście odmładza.
gość 18:39 - 04.06.2012
Ja wiem ze najlepiej jest przyjmwoac tylko kwas foliowy. Moj lekarz nie zalecał przyjmowania innych suplementów diety, jesli nie ma takiej potrzeby.
gość 18:17 - 10.05.2012
Na pewno trzeba pamietac o tym aby przed ciąża i najlepiej do 6mc przyjmowac kwas foliowy. w dawce 0,4mg na dobe.
gość 21:49 - 26.04.2012
pierwsze dziecko urodziłam jak mialam 29 lat.teraz jestem po 30 i juz planujemy drugiego bobaska.
premedicar 13:54 - 23.04.2012
Drogie Panie,

dziś wiemy, że wiek matki to tylko jeden z wielu czynników decydujących o stanie zdrowia dziecka. Może dlatego w ostatnich latach czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą dzieci w przedziale od 30 do 44 lat. Na Zachodzie powoli staje się to normą. Metryka matki nie jest już najważniejszym wyznacznikiem możliwości zajścia w ciążę. Najbardziej liczy się tu zdrowie i ogólna kondycja fizyczna przyszłej mamy oraz profilaktyka. Podstawą jest też stała opieka ginekologiczna i regularne wykonywanie w ciąży badań prenatalnych. Pozwalają one na systematyczne sprawdzanie stanu zdrowia dziecka. Dzięki nim lekarz może nie tylko zobaczyć, jak rozwija się maluszek, ale w razie konieczności odpowiednio wcześnie zacząć leczenie i zareagować na ewentualne nieprawidłowości. Dlatego, jeśli masz ponad 35 lat i spodziewasz się dziecka, wybierz lekarza prowadzącego, który rozumie wagę profilaktyki i nie zaniedbuj zleconych przez niego badań.

Zespół Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Poznaniu
gość 17:41 - 13.04.2012
Dzisiaj już nie dziwi nikogo późne macierzyństwo - takie czasy. Kobiety w ciąży powyżej 35 roku są kierowane na badania prenatalne. Legenda głosi, że dzieci starszych kobiet są mądrzejsze :)

Skomentuj

Jeśli chcesz komentować pod własnym nickiem, zaloguj się

Najczęściej czytane - | Dziecko
Kupuj najtaniej z CENEO