Nie obyło się także bez nagłych zwrotów akcji. Takim ciekawym przypadkiem była rywalizacja o 7. miejsce na liście między Ścieżką Geoturystyczną a Rynkiem w Zamościu. Rynek w Zamościu przez wiele dni utrzymywał się na 7. pozycji, ale przedostatniego dnia głosowania Ścieżka Geoturystyczna zgromadziła potężną liczbę głosów i tym samym wyprzedziła Rynek.

Przedstawiamy finałową siódemkę Nowych Cudów Polski.

1. Planetarium EC1 (Łódzkie / Łódź)

110 wygodnych foteli, kopuła o średnicy 18 m i ekran sferyczny połączony z systemem projekcyjnym o rozdzielczości 8K czynią z łódzkiego obiektu jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Ciekawy jest też sam budynek dawnej elektrowni z końca XIX wieku.

2. Hydropolis (Dolnośląskie / Wrocław)



Na co dzień nie doceniamy, jak ważna jest w naszym życiu woda. Interaktywna wystawa Hydropolis może to zmienić. Schodzimy w morskie głębiny, poznajemy historię inżynierii wodnej i słuchamy fascynującą opowieść o początkach wody w kosmosie.

3. Szlak kościołów drewnianych Regionu Kozła (Lubuskie / Kępsk, Chlastawa, Kosieczyn)



Drewniane kościoły na tym szlaku urzekają harmonią bryły, bogactwem
wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze.

4. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki (Kujawsko-Pomorskie / Toruń)



Obok tego budynku trudno przejść obojętnie: zaprojektowana przez Hiszpana Fernanda Menisa połamana bryła gmachu w efektowny sposób łączy różne style. Jest tu nieco autorskich odniesień do typowego dla Torunia ceglanego gotyku, ale też sporo inspiracji naturą. W niesamowitych wnętrzach kryją się dwie sale koncertowe, scena plenerowa i zaplecze konferencyjne.

5. Mural, Opowieść śródecka (Wielkopolskie / Poznań)



Efektowny mural w technice 3D opowiada historię dzielnicy Śródka. Znajdziemy tam księcia, hejnalistę, kota czy sklepik rzeźnika.

6. Roztoczańskie szumy (Lubelskie / Roztocze)



Niewielkie, ale hałaśliwe mikrowodospady. Ich historia sięga trzeciorzędu, kiedy to zmiany tektoniczne spowodowały powstanie skalnych uskoków. Wędrówka wzdłuż rzek Tanew czy Jeleń pozwala nie tylko się wyciszyć, ale też zagłębić się w dziewicze lasy.

7. Geopark Łuk Mużakowa, Ścieżka Geoturystyczna (Lubuskie / Łęknica)



Dawne wyrobiska kopalin zalano wodą, dzięki czemu zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Podróżując pięciokilometrowym szlakiem pieszym i rowerowym Dawna Kopalnia Babina, bez trudu zauważymy, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko.


Do zobaczenia na World Travel Show!

14 października podczas targów World Travel Show odbędzie się uroczysta gala na której nagrodzeni zostaną zwycięzcy „7 nowych cudów Polski”.

World Travel Show odbędą się 14-16 października, na terenie Centrum Targowego Ptak Warsaw Expo. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji dla zwiedzających oraz dla wystawców.
Obok gali „7 Nowych Cudów Polski”, odbędzie się spotkanie z wyjątkowym podróżnikiem Andrzejem Dobą oraz prezentacja zdjęć dokumentująca wyprawy przez Atlantyk. Targi obfitować będą w pokazy sprzętu sportowego, branżowe konferencje, warsztaty fotograficzne i konkursy ze specjalnymi nagrodami. World Tavel Show to miejsce dla wszystkich miłośników podróży dalekich i bliskich.
Bogaty program imprez towarzyszących pozwoli wszystkim odwiedzającym spędzić aktywny weekend pełen ciekawych dyskusji i inspiracji podróżniczych. Serdecznie zapraszamy.
Mecenasami plebiscytu „7 Nowych Cudów Polski” są Ptak Warsaw Expo, World Travel Show, a patronem medialnym radio Złote Przeboje.