Podczas wizyty u wróżki usłyszałam rzecz, od której przeszły mnie ciarki: »Pracuje obok ciebie osoba, która żeruje na twojej naturalnej dobrej energii i blokuje rozwój zawodowy«” – opowiada 25-letnia Agnieszka, pracownik agencji reklamowej. Zdaniem astrolożki, żeby wyzwolić się spod negatywnego wpływu, powinna udać się na zabieg „oczyszczania aury” zwany też uwolnieniem. Aga: „Brzmiało dziwacznie, ale uznałam, że na wszelki wypadek wolę to zrobić. Nikt nie lubi, gdy ciąży na nim zła energia, a w pracy spędzam połowę życia”.

Oczyszczanie trwało około trzech godzin, podczas których pani Danuta, numerolog, machała wahadełkiem nad tajemniczymi planszami. „Wyjaśniła, że dociera do moich wcześniejszych wcieleń i sprawdza, które z nich może być przyczyną obecnej blokady na gruncie zawodowym” – mówi Agnieszka. Zgodnie z tą teorią, jeśli w poprzednim życiu byłaś np. mężem, który zabronił żonie realizować się w pracy, teraz sama nie możesz jej znaleźć. Zadaniem astrolog jest oczyszczenie cię ze złej energii.
„Po zabiegu czułam się słabo i było mi mdło. Podobno to normalne” – opowiada Agnieszka. 35-letnia Małgosia, inna uczestniczka podobnego zabiegu, ale u Sandry z warszawskiego Centrum Mandagaz, relacjonuje: „Siedziałam z zamkniętymi oczami, wdychając i wydychając głęboko powietrze, a wróżka mówiła, że łączy się z moją podświadomością i czyści ją niczym twardy dysk z lęków i słabości. Po wszystkim rozbolała mnie głowa, czułam się wyeksploatowana, ale pasowało to do koncepcji pozbywania się złej energii.” Sandra, która szczyci się 30-letnią praktyką w oczyszczaniu, na dowód, że to działa, pokazuje zeszyt pełen entuzjastycznych opinii. Aga: „Czy »oczyszczanie« pomogło? Odpowiem za dwa miesiące, bo wtedy mam odczuć pierwsze efekty. Nie mogę się doczekać, bo dobra energia podobno przyciąga gotówkę” – śmieje się.

Czy wróżka może komuś zaszkodzić? Zdaniem Anny Wierzbickiej z Centrum Psychologicznego „Widnokrąg” jest mało prawdopodobne, by zabieg wyrządził krzywdę, może nawet dać poczucie krótkotrwałej ulgi. Psycholog dodaje: „Jeśli szukasz u wróżki wsparcia z powodu problemu, który narastał latami, to »zdejmowanie złej aury« nie zlikwiduje źródła kłopotów. Skorzystaj wtedy z metod terapeutycznych.” A jeśli w pracy cierpisz z powodu osób, które ci źle życzą, najlepiej je omijaj.