Zakaz handlu w niedzielę: od kiedy obowiązuje?

Jest ostateczna decyzja w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Sejm przyjął poprawki do ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Wiadomo, że handel w niedzielę będzie stopniowo ograniczany i już od 1 marca 2018 roku tylko w dwie niedziele będzie można zrobić zakupy w sklepach (w pierwszą i ostatnią). Kolejne ograniczenia wejdą w życie w 2019 roku - wtedy tylko jedna niedziela będzie pracująca, natomiast od 2020 będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu w niedzielę.

Zakaz handlu w niedzielę: gdzie zrobimy zakupy?

Sejm zgodził się na pewne poprawki w ustawie o zakazie handlu w niedzielę. Oznacza to, że sprzedaż w piekarniach, kwiaciarniach, cukierniach i lodziarniach będzie dozwolona, pod warunkiem, że w miejscach tych będą rzeczywiście dominowały produkty charakterystyczne dla danego lokalu gastronomicznego.

Również na stacjach benzynowych, w hotelach i restauracjach, w autobusach, na dworcach, w kioskach z prasą, na pocztach, w hurtowniach rolno-spożywczych, w skupach zbóż, owoców czy mleka będzie można handlować w każdą niedzielę. Jest również istotna zmiana dotycząca sprzedaży ryb. Sejm zgodził się, żeby ryby były sprzedawane w niedzielę zarówno w punktach pierwszej sprzedaży, jak i bezpośrednio od rybaków.

Zakaz handlu w niedzielę: w które niedziele 2018 sklepy będą zamknięte?

Przygotowaliśmy wykaz niedziel, kiedy będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjątkiem są dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele kwietnia, czerwca i sierpnia. W Wigilię handel będzie ograniczony do godziny 14.

Zakaz handlu marzec 2018: 11 marca, 18 marca

Zakaz handlu kwiecień: 1 kwietnia (Wielkanoc), 8 kwietnia

Zakaz handlu maj: 13 maja, 20 maja (Zielone Świątki)

Zakaz handlu czerwiec: 10 czerwca, 17 czerwca

Zakaz handlu lipiec: 15 lipca, 22 lipca

Zakaz handlu sierpień: 12 sierpnia, 19 sierpnia

Zakaz handlu wrzesień: 9 września, 16 września, 23 września

Zakaz handlu październik: 14 października, 21 października

Zakaz handlu listopad: 11 listopada (Święto Niepodległości), 18 listopada

Zakaz handlu grudzień: 9 grudnia

Zakaz handlu w niedzielę: co grozi za złamanie ustawy?

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę, grozi grzywna w wysokości od tysiąca do nawet 100 tysięcy złotych. Ci, którzy nie będą przestrzegali zakazu mogą nawet trafić za kratki.

Co myślicie o tych zmianach i nowej ustawie?