Jak usunąć przykry zapach z szafek kuchennych?

Pojawia się zwłaszcza w tych szafkach, w których trzymamy żywność. Wtedy nie ma innego wyjścia – zawartość szafki należy wyjąć, a wnętrze przetrzeć szmatką zwilżoną octem lub detergentem. Pamiętajmy o usunięciu przeterminowanych produktów. Otwarte opakowania (najlepiej wszystko przesypać do pojemników i słoiczków) należy szczelnie pozamykać (przy torebkach świetnie sprawdzają się klipsy do dokumentów). Aby w szafkach nie zadomowili się nieproszeni goście, można postawić na półkach naczynia z liśćmi laurowymi.

Obcasy nie do zdarcia

Spacer w nowych szpilkach przypłaciłaś zdarciem delikatnej skórki na obcasach? By tego uniknąć w przyszłości, obcasy butów przed pierwszym włożeniem pokryj warstwą bezbarwnego lakieru do paznokci i zostaw do wyschnięcia.

Kufle po piwie myjemy bez środków chemicznych

Nawet najmniejszy ślad detergentu hamuje tworzenie się piany na piwie, dlatego wszelkie naczynia, w których podajemy ten trunek, należy myć wyłącznie w czystej, ciepłej wodzie. Jeśli na szkle jest jakiś osad, do jego usunięcia użyj raczej odrobiny soku z cytryny (możesz wykorzystać resztki wyciśniętego już owocu), a potem naczynie kilkakrotnie wypłucz. Sokiem z cytryny możesz też czyścić kryształowe kieliszki.

Czyste grillowanie

Aby nie tracić wiele czasu na konserwowanie grillowego piecyka, warto stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim ruszt czyścimy, gdy jest jeszcze ciepły. Kratki skrapiamy wodą z detergentem i mniej więcej po 20 minutach mocno szorujemy specjalną szczotką na długim trzonku, z ostrym włosiem (jeśli nie masz takiej, posłuż się starym pędzlem, z którego odcina się 2/3 włosia). Ruszt możesz też przetrzeć szmatką zamoczoną w roztworze octu (5 łyżek octu/litr wody). Jeśli do kratek przywarły resztki przypalonego jedzenia, posyp je sodą oczyszczoną i spryskaj obficie wodą. Po godzinie zetrzyj brudny osad.