6 dziwnych rzeczy, które są bardzo, bardzo normalne...

1. Apetyt na seks. Co piąta kobieta, która ma okres, chciałaby się kochać, ale tylko 1 proc. wprowadza swoje marzenia w życie.
2. Rozdrażnienie. 69 proc. kobiet twierdzi, że są poirytowane, kiedy miesiączkują, a 41 proc. przyznaje się do agresywnych zachowań.
3. Przekonanie, że nie można zajść w ciążę podczas okresu: w ten mit wierzy aż 25 proc. kobiet!
4. Strojenie się. Według niektórych badań, kobiety odsłaniają więcej ciała, kiedy zbliża się okres, a 64 proc. zakłada wtedy szpilki i minispódniczki.
5. Ochota na ćwiczenia: 30 proc. kobiet twierdzi, że wysiłek fizyczny zmniejsza przedmiesiączkowe napięcie.
6. Świetne samopoczucie – za sprawą estrogenów, które 14. dnia cyklu osiągają najwyższy poziom.

Twój sposób na okres?

Pluszowy hipopotam- -termofor. Nalewam do niego gorącej wody, kładę sobie na brzuch, sięgam po książkę, wskakuję pod kocyk i ból mija.
Natalia, 23 lata

Zapalam świeczki zapachowe, włączam muzykę nastrojową, np. jazz albo chillout. Kładę się na łóżku i jem czekoladę, przeglądając najnowszy numer Glamour.
Barbara, 21 lat

Normy w liczbach:

91 procent kobiet sądzi, że okres należy do tematów tabu.
4–5 dni przeciętnie trwa okres.
68 procent kobiet sięga  po czekoladę przed okresem.
13 to średnia liczba dni w kobiecym cyklu, kiedy masz największy apetyt na seks.
15 – dzień cyklu, w którym prawdopodobnie jesteś najbardziej płodna.

Zapytaj ginekologa

1. Zawsze, gdy próbuję założyć tampon, napotykam na opór. Próbuję się rozluźnić, przyjąć odpowiednią pozycję i... wszystko na nic. Co jeszcze mogę zrobić?
Dr Andrzej Wincewicz: Jeśli nie jest pani dziewicą – bo wówczas w założeniu tamponu mogłaby przeszkadzać błona lub jej pozostałości – to może pani użyć żelu nawilżającego. Proszę też spróbować z najmniejszym rozmiarem tamponu. Proponuję wykluczyć u lekarza infekcję, która mogłaby powodować bolesność.
2. Mam nieregularne miesiączki, ale teraz jestem już w 50. dniu cyklu i nadal nic. Robiłam test ciążowy, ale wyszedł negatywnie.
Jeśli już wcześniej miała pani nieregularne miesiączki, to – wykluczywszy ciążę – najprawdopodobniej cierpi pani na zaburzenia hormonalne cyklu kobiecego. Radzę udać się do ginekologa-endokrynologa. Inne najczęstsze przyczyny nieregularnych miesiączek to policystyczne jajniki, zaburzenia tarczycy. Mogą wówczas pojawić się objawy w postaci otyłości lub zwiększonego owłosienia w nietypowych dla kobiety miejscach.
3. Od kiedy miesiączkuję, tzn. od kilkunastu lat, zawsze przy okresie mam lekką biegunkę. Z końcem okresu automatycznie to znika. Jak to wytłumaczyć?
To jeden z wielu objawów, który może być związany z cyklem kobiecym (do innych należy np. migrena lub bolesność miesiączkowa). Jeśli tak jest od zawsze, to nie ma powodu do zmartwienia. Gorzej by było, gdyby biegunka była podbarwiona krwią – wówczas należałoby koniecznie zgłosić się do lekarza, żeby wykluczyć np. endometriozę w odbycie.
4. Myję się, zmieniam bieliznę, używam wkładek, ale wciąż mam wrażenie, że moje miejsca intymne nieprzyjemnie pachną... Krępuje mnie to. Co zrobić, by pozbyć się tego zapachu?
Może to być objaw bakteriozy waginalnej (BV), infekcji spowodowanej bakterią gardnerella, co powoduje piekące upławy z charakterystycznym zapachem. Konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa, który przepisze odpowiednie leki.