Gabinety dentystyczne oferują różne metody wybielania. Co oznaczają ich obco brzmiące nazwy?

Beyond, brite smile czy rozjaśnianie laserem – nazwa nie ma większego znaczenia. Zabiegi te przebiegają podobnie, a stosowane preparaty mają zbliżony skład. W każdym wypadku zęby pokrywa się substancją, która zaczyna je wybielać po naświetleniu specjalnym urządzeniem. Mogą to być lampy: podgrzewająca (beyond) lub wytwarzająca światło białe (brite smile), a także laser. Wybielenie wszystkich zębów lampami kosztuje ok. 1500 zł, laserem 800–2000 zł. Zęby muszą być zdrowe. Tuż przed zabiegiem dentysta czyści szkliwo z nalotu i kamienia.

Mam kilka martwych zębów, które są szarawe i ciemniejsze niż pozostałe. Czy mogę je wybielić?

Tak, ale nieco inaczej niż żywe. Jeśli ząb jest martwy, najpierw umieszcza się w nim specjalną wkładkę. Potem wybiela się ząb od wewnątrz (koszt od 200 do 300 zł). Dodatkowo można pokryć ząb na zewnątrz tym samym materiałem, którego używa się do wypełnienia ubytków (to wydatek od 400 do 600 zł).

Słyszałam, że czasami dentyści przywracają zębom biel za pomocą tzw. nakładek. Na czym to polega?

Metoda jest dość prosta. Najpierw trzeba zrobić nakładki (wykonuje się je na podstawie wycisku, który pobiera dentysta podczas pierwszej wizyty). Kiedy są gotowe, lekarz dopasowuje je do zębów i instruuje, w jaki sposób z nich korzystać. Potem już każdy sam wybiela zęby w domu. Zwykle przez dwa tygodnie codziennie smaruje się nakładki żelem usuwającym przebarwienia i umieszcza je na zębach. Są dwie możliwości noszenia nakładek: niektórzy zakładają je wyłącznie na noc (jest to wygodne, gdy wiele godzin dziennie spędza się w pracy); natomiast inni stosują je tylko w ciągu dnia (wystarczy mieć je na zębach przez 4 godziny). Bywa, że efekty są widoczne już po dwóch dobach. Wówczas warto pójść do dentysty, który oceni, czy kurację można skrócić. Takie wybielanie kosztuje 600–700 zł.

Czy to prawda, że po wybieleniu zębów przez dentystę trzeba uważać na to, co się je i pije?

Po każdym zabiegu mniej więcej przez 12 godzin zęby są nadwrażliwe. Wtedy, by nie czuć bólu, nie należy pić gorących i zimnych napojów, jeść lodów, ostro przyprawionych lub kwaśnych dań i owoców. Przez miesiąc unikamy tego, co sprzyja przebarwieniom – menu nie powinny zawierać kawy, herbaty, czerwonego wina, a także soków i przetworów z ciemnych owoców i warzyw: jagód, aronii, porzeczek, buraczków (purée i barszcz). Lepiej też nie palić papierosów lub chociaż je ograniczyć. Poza tym warto na co dzień stosować pasty wybielające, płukanki, nici oraz często i dokładnie myć zęby.

Trzy lata temu dentysta wybielił mi zęby, ale z powrotem ciemnieją. Czy powtarzanie zabiegu może spowodować próchnicę i uszkodzić szkliwo?

Nie. Nowoczesne metody uznawane są za bezpieczne. Profesjonalne preparaty używane w gabinetach rozpuszczają zanieczyszczenia, które zgromadziły się w mikroporach zębów, i zamieniają je na substancje nieszkodliwe. Zabieg, oprócz delikatnego i ustępującego szybko przesuszenia szkliwa, nie nasila skłonności do próchnicy ani też nie powoduje stanów zapalnych w ustach. Gdy jednak zęby zaczną tracić piękny odcień, można go powtórzyć po roku. Bywa, że wskazana jest ta sama kuracja, co poprzednio (z użyciem lamp czy laserów). Niekiedy poleca się tańszą metodę nakładkową (czasami wystarczy stosować ją tylko kilka dni).

Z przyjaciółką rozjaśniłyśmy zęby u dentysty. Dlaczego jej są bardzo białe, a u mnie różnica jest niewielka?

Każdy ma własny odcień zębów. Podobnie jest z podatnością na wybielanie – to równie indywidualna sprawa. Przecież nie polega ono na malowaniu, które od razu daje wymarzony efekt, ale na reakcjach chemicznych zachodzących w szkliwie. U niektórych osób po zabiegu uśmiech od razu zyskuje idealną biel, u innych trzeba go powtarzać, nawet kilka razy. Stomatolog powinien więc powiedzić o tym pacjentowi i przedstawić, jakie kolory są możliwe do osiągnięcia. Do tego służy specjalny wzornik. Po zabiegu sprawdza się, czy uzyskana barwa zębów jest zbliżona do wybranej ze wzornika. Jeśli nie, dentysta podejmuje kolejną próbę.