Przygotowania do wyjazdu

Wielu turystów na długo przed planowanym urlopem wybiera miejsce wakacji, wygodny hotel, dodatkowe atrakcje oraz wycieczki fakultatywne. Rezerwacje wyjazdów w ofercie first minute pozwalają na wypracowanie nawet do 40 proc. oszczędności w porównaniu do oferty katalogowej. Dodatkowo turysta może liczyć na bezpłatne uzyskanie od biura podróży gwarancji niezmienności ceny po dokonaniu rezerwacji czy na możliwość dokupienia w niższej cenie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wycieczki w momencie, kiedy np. z powodów zdrowotnych nie będzie mógł wziąć w niej udziału.

Wybór dopasowanej do potrzeb turysty oferty wakacyjnej to pierwszy, najważniejszy krok w planowaniu wakacji. Warto również dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z rzetelnym biurem podróży. Takiej weryfikacji możemy dokonać, sprawdzając posiadanie certyfikatu Polskiej Izby Turystyki. Istotna jest także wysokość gwarancji ubezpieczeniowej. Jest ona ustanawiana dla pokrycia zwrotu wpłat wniesionych przez klientów do biura podróży tytułem zapłaty za imprezę turystyczną np. na wypadek bankructwa touroperatora. Pozwala ona na wypłatę odszkodowania zawsze wtedy, gdy biuro nie wywiąże się z umowy.

Na kilka dni przed wylotem, zwłaszcza tuż przed sezonem letnim, biura podróży znacznie obniżają ceny wyjazdów turystycznych w formule last minute. W efekcie za 699 zł można jechać do 4-gwiazdkowego hotelu w Turcji lub za 999 zł w opcji all inclusive do Egiptu, do 5-gwiazdkowego hotelu z bogatą infrastrukturą. Trzeba dysponować wtedy możliwością wzięcia urlopu z dnia na dzień i równie szybkiego wyjazdu.

Odwołanie wyjazdu z winy klienta

Zmiana miejsca pracy, nagła choroba lub wypadek w rodzinie czy wystąpienie innych, nieprzewidzianych okoliczności może zniweczyć turystyczne plany. Okazuje się wtedy, że długo planowana podróż lub choćby wyjazd rezerwowany kilka dni przed wylotem jednak nie dojdą do skutku. Biuro podróży zwróci wtedy niewielką część wpłaconej kwoty. Przykładowo w jednym z nich rezygnacja kosztuje:
 

  •           do 40 dni przed datą wyjazdu – stała opłata manipulacyjna 200 PLN/os.,
  •          od 39 do 31 dni – do 20 proc. ceny imprezy,
  •           od 30 do 21 dni – do 30 proc.,
  •           od 20 do 14 dni – do 50 proc.,
  •           od 13 do 8 dni – do 70 proc.,
  •            od 7 do 2 dni – do 80 proc.,
  •            na 1 dzień przed datą wyjazdu i krócej – do 90 proc. ceny imprezy.

Te koszty nie będą konieczne, jeśli turysta wcześniej skorzysta z oferty ubezpieczeń podróży. Chronią one przed ponoszeniem kosztów leczenia za granicą, następstwami nieszczęśliwych wypadków czy też przed rezygnacją lub anulowaniem imprezy turystycznej. Można samodzielnie skonstruować pakiet ubezpieczeń turystycznych odpowiednich dla danego klienta, w czym pomagają usługi np. Signal Iduna. Można wtedy dołączyć do ubezpieczenia turystycznego ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej, które uchroni klienta przed finansowymi skutkami rezygnacji lub przerwania uczestnictwa w imprezie. Przydatne może okazać się ubezpieczenie od anulowania biletów (lotniczych, promowych czy autokarowych). Nie stracimy dzięki niemu pieniędzy, jeśli nagle będziemy musieli zrezygnować z zaplanowanego lotu lub wyjazdu.

Nie można uniknąć pewnych sytuacji, ale można się do nich przygotować i przeciwdziałać im. Dlatego należy wcześniej przygotować listę najważniejszych spraw do załatwienia, na której absolutnie powinno znaleźć się skontrolowanie terminu ważności dokumentów podróży i wykupienie indywidualnego lub grupowego, prywatnego ubezpieczenia. Wybierając się poza granice kraju, trzeba pamiętać o tym, że paszport powinien być ważny jeszcze przez co najmniej pół roku po powrocie z planowanego wyjazdu.