Zazwyczaj korzystamy z gotowego syropu na kaszel. Czasami jednak może się przydać babciny przepis na tego typu lek. Gdy chrypka i kaszel zaczynają dokuczać w weekend, nie bardzo ma się ochotę na opuszczenie ciepłego domu i wędrówkę do apteki, szczególnie gdy jest do niej dość daleko. Wówczas ulgę może ci przynieść naturalny syrop przyrządzony z produktów spożywczych, które znajdziesz w szafce kuchennej i lodówce.

BURAKOWY

Obierz i pokrój w kostkę duży burak czerwony. Zasyp 4 łyżkami cukru i odstaw w zamkniętym słoiku na dobę. Kiedy już burak puści sok, przecedź syrop i przelej go do butelki. Pij dwa razy dziennie po łyżce stołowej.

CEBULOWY

Zetrzyj jedną cebulę na drobnej tarce, wymieszaj z taką samą ilością miodu, zagotuj i wyciśnij przez płótno. Pij syrop 3–5 razy dziennie po łyżce stołowej.

CZOSNKOWY

Weź 12 ząbków czosnku. Obierz każdy z nich, a potem zmiażdż, np. przeciskając przez praskę. Następnie zmieszaj z 1/2 litra przegotowanej wody, sokiem z 2 cytryn i 4 łyżkami miodu. Trzymaj przez kilka godzin w zamkniętym naczyniu. Pij 2 razy dziennie po łyżce stołowej. Syrop trzymaj w lodówce.

CYTRYNOWY

Do słoiczka wlej 2 łyżki soku cytrynowego i tyle samo octu jabłkowego. Dodaj dwie łyżki miodu, najlepiej lipowego lub akacjowego. Zakręć słoik i mocno nim wstrząśnij. Pij po łyżeczce 4–5 razy dziennie. Jeśli męczy cię suchy, napadowy kaszel, sięgaj po syrop nawet co 2 godziny.

CHRZANOWY

100 g korzenia chrzanu obierz, zetrzyj na tarce o drobnych otworach, zalej pół szklanki przegotowanej i ostudzonej wody. Pozostaw pod przykryciem na 30 minut. Następnie wyciśnij sok przez płótno i wymieszaj ze 100 g miodu. Syrop chrzanowy pij 3 razy dziennie po łyżce stołowej.