Złapałaś infekcję i... zastanawiasz się, czy możesz karmić piersią. Nie tylko możesz, ale nawet powinnaś! W twoim pokarmie znajdują się bowiem przeciwciała zapobiegające chorobie. A jeśli malec nawet zachoruje, infekcja ma u niego lżejszy przebieg, bo otrzymane od ciebie gotowe przeciwciała pomagają ją szybciej zwalczyć, a specjalne enzymy znajdujące się w twoim mleku chronią maluszka m.in. przed rozwojem bakterii. Pamiętaj jednak, aby na czas choroby ograniczyć bliski kontakt "twarzą w twarz", bo wirusy szybko przenoszą się drogą kropelkową.

  • Kaszląc i kichając, odwracaj głowę. Przed każdym karmieniem malca starannie umyj ręce ciepłą wodą i mydłem!
  • Przyjmuj preparaty, które przepisał ci lekarz (koniecznie powiedz, że jesteś karmiącą matką). Nie próbuj leczyć się sama, bo nie wszystkie "medykamenty" są bezpieczne dla dziecka. Poza tym nieodpowiednia kuracja może spowodować, że choroba będzie trwała dłużej albo nawet pozostawi po sobie powikłania. Wyjątkiem jest przyjmowanie preparatów witaminowych przeznaczonych dla mam w okresie laktacji - te możesz kupić sama, bez konsultacji z lekarzem.
  • Zawsze dokładnie przestudiuj skład lekarstw złożonych z kilku składników i sprawdź, czy nie ma w nich preparatów przeciwwskazanych dla kobiet karmiących. Jako ogólną zasadę przyjmuje się, że mama karmiąca piersią może przyjmować te leki, które podaje się niemowlętom. Informacji o bezpieczeństwie i zasadach podawania leku powinien udzielić ci lekarz na podstawie specjalnych zestawień opracowanych przez WHO czy Amerykańską Akademię Pediatrii. Ulotki nie są jedynym źródłem danych.
  • Ważne jest dawkowanie leków. Przyjmuj wszystkie preparaty według zaleceń lekarza. W przypadku niektórych leków ważne jest np. by brać je tuż po karmieniu piersią, a wieczorną dawkę po ostatnim posiłku dziecka. Leczenie mamy musi być ustalone indywidualnie, zależnie od wieku malucha czy częstotliwości karmień.

Co najlepiej zażyć, gdy:

BOLI CIĘ GŁOWA

Sięgnij po środki zawierające paracetamol (np. Panadol, APAP, Paracetamol). Ulgę przyniosą też preparaty na bazie ibuprofenu (np. Nurofen, Ibum). Unikaj leków przeciwbólowych zawierających pochodne kwasu salicylowego (np. Polopiryny, Aspiryny) - do pokarmu przenikają co prawda w niewielkiej dawce, ale leki te nie są dopuszczalne do stosowania u dzieci i z tego powodu nie zaleca się ich mamom karmiącym. Jeśli ból głowy jest bardzo silny, idź do lekarza - mocniejsze leki można przyjmować tylko po konsultacji.

MASZ KASZEL

Na ból gardła dobre są syropy wykrztuśne i przeciwkaszlowe kupowane bez recepty (w niewielkim stopniu przenikają do pokarmu). Możesz też ssać pastylki na ból gardła lub pić specjalnie skomponowane mieszanki ziołowe - pamiętaj jednak, by uważnie obserwować reakcję dziecka, zwłaszcza jeśli jest ono alergikiem, bo zioła i sztuczne barwniki używane do powlekania tabletek mogą uczulać!

DOSKWIERA CI KATAR

Z zatkanym lub "cieknącym" nosem najlepiej rozprawiaj się, stosując roztwór soli fizjologicznej lub soli morskiej (np. Sterimar, Marimer) - nawilży śluzówkę nosa i ułatwi oddychanie. Całkiem bezpieczne dla dziecka są również preparaty zawierające pseudoefedrynę (np. Disophrol, Nurofen Antigrip) oraz xylometazolin (np. Otrivin). Natomist do inhalacji możesz użyć na przykład Olbas Oil lub Inhalol.

MASZ GORĄCZKĘ

Jeżeli temperatura wzrosła do ponad 38°C, przyjmuj preparaty zawierające paracetamol (np. Panadol, Apap), podobnie jak w przypadku bólu głowy. Ulgę przyniosą też zimne okłady na czoło i kąpiel w wodzie, która wydaje ci się lekko chłodna.

Zobacz także:

BOLI CIĘ BRZUCH

Aby przynieść sobie ulgę, gdy zatrułaś się, masz niestrawność albo uległaś wirusowemu zapaleniu, zażyj jakiś lek rozkurczowy np. No-Spę. Możesz również wypić napar z ziół, tj. rumianek, miętę (mogą uczulać, więc bardzo dokładnie obserwuj malca!).

JESTEŚ UCZULONA

Zamiast leków starszej generacji, takich jak np.: Clemastin, Diphergan czy Benzhydramina, przyjmuj ostrożnie nowsze, np. Zyrtec, Claritine. Pamiętaj jednak, że mogą one zmniejszyć produkcję mleka. Możesz również zażywać preparaty zawierające wapń.

LEKI TO NIE WSZYSTKO

Podczas choroby staraj się jak najwięcej odpoczywać. Śpij w każdej wolnej chwili, poproś bliskich o pomoc w wykonywaniu obowiązków domowych. W ten sposób wzmocnisz organizm, który dzięki temu szybciej zwalczy chorobę. Pij więcej wody niż zwykle! Choć apetyt pewnie ci teraz nie dopisuje, to jednak dobrze (tzn. regularnie i zdrowo) się odżywiaj. Chcesz się wzmocnić? Możesz przyjmować preparaty witaminowe, wapniowe i ziołowe. Sprawdź jednak na ulotce dołączonej do opakowania, czy lek ten nie ma przeciwwskazań dla kobiet karmiących. Obserwuj też uważnie dziecko pod kątem ewentualnych reakcji uczuleniowych!