Czego symbolem jest jajko?

Jajko jako symbol narodzin i początków (to przecież z niego wykluwają się małe kurczaczki) było zawsze obecne w wierzeniach ludowych. Miało chronić od chorób i złych duchów oraz posiadać magiczną moc. Już w starożytnym Egipcie, Persji, a także na Dalekim Wschodzie – w Chinach zdobiono jajka i wykorzystywano je do magicznych obrzędów. 

Jajko - symbol życia

Jajko jest symbolem nowego życia. Bardzo często pojawia się w dawnych mitach i legendach dotyczących stworzenia świata. W starożytnych egipskich przekazach wiązano powstanie świata z rozbitym jajkiem. Zaś w mitologii śródziemnomorskiej jajko odzwierciedlało kopułę nieba. Niektóre teksty dawnych kultur porównują jego budowę do obrazu świata, gdzie skorupka uosabia niebo, zaś żółtko ziemię, a biało wodę.  

Zobacz także: 

Jajko jako symbol odradzającego się życia i nowego początku umieszczano w rzymskich i egipskich grobowcach. Miało ono pomóc w przejściu do innego wymiaru i rozpoczęciu nowego życia w zaświatach.  

Jajko - symbol Wielkanocy

Obok baranka oraz palmy to jajko jest najważniejszym symbolem Wielkanocy. Pojawia się w formie pisanek oraz jako podstawowy element świątecznych potraw. Jest znakiem Zmartwychwstania, początku i triumfu życia.  

Pisanki wielkanocne  

W Polsce najstarsze odnalezione pisanki pochodzą z X wieku, a tradycja błogosławieństwa żywności jest jeszcze starsza i pochodzi z czasów pogańskich i ma związek z wpływami rzymsko-germańskimi na naszych ziemiach. 

Zobacz także: 

Zobacz także:

W tradycji chrześcijańskiej zwyczaj kolorowania jajek wiąże się z legendą o zmartwychwstaniu. Maria Magdalena, która pierwsza zobaczyła Chrystusa zmartwychwstałego, pobiegła do domu i tam ujrzała, że jajka jej kur zabarwiły się na czerwono. To stąd kolor czerwony jest symbolem zwycięstwa i radości. 

Inne źródła podają, że Maria Magdalena podarowała ozdobione jaja strażnikom, by ujrzeć pojmanego Jezusa. Według mitów bałkańskich zaniosła je Herodowi, aby zapobiec śmierci i wyprosić uwolnienie Chrystusa. 

Jajko w symbolice Słowian

Znaczenie jajka w religii chrześcijańskiej wiąże się z jego uniwersalną wymową jako symbolu życia oraz wpływami pochodzącymi z pogańskich wierzeń. Wielkanoc przypadająca na czas nadejścia wiosny łączy się z odradzaniem i odnową. U Słowian jajko było ściśle związane z siłami witalnymi, płodnością i praźródłem. Jajko było związane z czczeniem boga Słońca. Miało moc kreowania życia.  

Jajko w obrzędach i tradycjach ludowych

W dawnych zwyczajach jajka były wykorzystywane jako magiczne amulety, które miały pobudzić przyrodę do życia i przyspieszyć nadejście wiosny. Dawniej zwyczaj ozdabiania jajek wiązał się z przyciąganiem zdrowia i pomyślności. Na skorupkach umieszczano wzory solarne oraz roślinne, aby w ten sposób zapewnić dalsze trwanie świata.  

Zobacz także: 

Jajka symbolizowały płodność, życie, siłę i nadzieję, dlatego chętnie wykorzystywano je podczas odprawiania magicznych praktyk i rytuałów - wykonywanych w szczególności w okresie przesilenia wiosennego. Jednym ze znanych obrzędów było zakopywanie jaj w ziemię, by wzmocniły ją i sprawiły, że stanie się żyzna i płodna. Jajka były traktowane również jako talizman ochraniający przed nieszczęściem i złymi mocami.  

Obrzędy ludowe nakazywały zawiesić skorupki święconych jajek w sadzie, aby zapewnić pomyślne zbiory owoców. Przesąd głosił, aby wyjść przed dom i wznieść w powietrze święcone jajo. Takie działanie miało odegnać pecha i uchronić od klęski nieurodzaju oraz gwałtownych burz, powodzi lub pożarów.  

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 19 marca 2023 r.