Problem wielu kobiet  

Istotą przewlekłej niewydolności żylnej, bo o niej mowa, jest trwały, utrudniony odpływ krwi żylnej z dużych naczyń kończyn. Schorzenie to dotyka w naszym kraju aż 47 proc. kobiet w różnym wieku. Mimo że większość przypadków zachorowań zdecydowanie ma miejsce u pań powyżej 35 roku życia, to jednak obecnie obserwuje się je również u młodszych kobiet. Chorujemy coraz powszechniej, w coraz młodszym wieku, na co ogromny wpływ ma intensywny styl życia, związany z pracą (stojącą lub siedzącą), opieką nad dziećmi i domem. Nie bez znaczenia jest też typowo kobiecy strój, a więc obcisłe spodnie, spódnice, rajstopy lub buty na wysokim obcasie. Mimo że dla większości z nas te elementy garderoby stanowią wyłącznie akcent biurowego dress code, to jednak w pracy spędzamy coraz więcej czasu.  
Przewlekła niewydolność żylna może także pojawić się w wyniku długotrwałego przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych lub prowadzenia nieodpowiedniej diety. Ważną kwestią, o której nie sposób nie wspomnieć, są też predyspozycje genetyczne – w przypadku występowania PNŻ u jednego z rodziców, ryzyko zachorowania wzrasta niemal o połowę.  

Jak radzić sobie z objawami?  

Uczucie „ciężkich nóg”, ból kończyn, nasilający się zwłaszcza rano i wieczorem, obrzęk, obniżona sprawność i ogólny dyskomfort – te objawy, wiele kobiet błędnie interpretuje jako efekt niedomagania mięśni. Dlatego w pierwszym odruchu najczęściej sięgają one po preparaty z magnezem, które w przypadku PNŻ nie pomogą. Nie zwalczają bowiem istoty problemu, czyli zalegającej w żyłach, skrzepłej krwi. W takim wypadku pomocne okażą się dostępne w aptekach preparaty z heparyną, która, prócz likwidowania zakrzepów, ma również działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Heparyna dostępna jest w wielu wygodnych w użyciu, przyjemnie pachnących żelach, jak np. Lioton 1000. Tego typu specyfiki są wygodne w użyciu, nie brudzą, nie pozostawiają plam na ubraniach i nie są źródłem nieprzyjemnego, „chemicznego” zapachu, mogą być więc stosowane o każdej porze dnia. Dodatkowo, ulgę ociężałym nogom przyniosą również specjalne podkolanówki uciskowe, wspomagające krążenie żylne w naczyniach kończyn, dostępne w wielu aptekach.