Mikromusic jest jedną z ciekawszych formacji młodego pokolenia polskiej sceny muzycznej. Nu-jazzowa stylistyka wrocławian sięga do różnych stylów, miedzy innymi do jazzu, trip hopu i popu. Trzecie, studyjne wydawnictwo zespołu ukazało się w drugiej połowie 2010 roku.
    Dla twórców klipu, Natalii Jakubowskiej i Łukasza Gronowskiego, praca nad "Latem 1996" nie była pierwszym spotkaniem z Mikromusic. To właśnie oni są odpowiedzialni za video do piosenki "Takiego Chłopaka", którą na youtube'ie obejrzało już ponad 3 miliony osób.
    Tym razem plan filmowy został rozstawiony na samym krańcu Polski, na półwyspie helskim. W rolach głównych wystąpili: aktorka Olga Frycz oraz próbujący swoich sił przed kamerami model Filip Wiencek. Pierwszy klaps na planie padł o świcie, a zdjęcia zakończyły się dokładnie dobę później. Całość klipu oparta została na pomyśle powtarzalności motywów, które dla reżyserów stanowią kwintesencję wakacyjnego wyjazdu nad morze ze znajomymi. „Chcieliśmy używać powtarzalności kadrów i sytuacji, aby opisać większy odcinek czasu spędzanego przez naszych bohaterów. Zależało nam na stworzeniu wrażenia “dnia świstaka”” opowiadają o swoim pomyśle twórcy teledysku.

    Sentymentalna podróż do "Lata 1996" to dopiero pierwsza część projektu. Wraz z nadejściem kolejnych pór roku pojawiać się będą następne teledyski. Wciąż nie ujawniono, którzy polscy artyści będą autorami kolejnych singli, ale możemy być pewni, że Dilmah ponownie postawi na dźwięki ambitne i niebanalne.