Seks tantryczny jest więc rozwinięciem świadomości kochanków prowadzących do prawdziwej harmonii. Zbliżenie takie jest aktem nie tylko cielesnego, ale także duchowego zbliżenia co pozwala na lepsze poznanie partnera i przenosi się także na życie codzienne. Tantra ma zaspokajać nie tylko cielesne, ale także duchowe żądze, to seksualna esencja miłości.
W seksie tantrycznym bardzo ważna jest gra wstępna, można ją poprzedzić wyciszeniem się, słuchaniem muzyki czy medytacją. Miłość taką należy uprawiać przy świetle, patrząc na siebie i dosłownie czcząc swoje ciała. Celebrowanie każdego gestu i dotyku, pieszczenie dłońmi, piórkami powinno relaksować i wprowadzać w stan podniecenia. Świetnym początkiem może być także wspólna, relaksująca kąpiel.
W seksie tantrycznym występuje mnóstwo różnych pozycji mających na celu lepsze zespolenie kochanków. Przykładowe pozycje:
Kochankowie leżą na boku mocno zespoleni, podczas seksu poruszają się razem rytmicznie
Partnerka siedzi na partnerze przodem oplatając go nogami wokół pasa a on wchodzi w nią szybkimi ruchami, oboje patrzą sobie głęboko w oczy obserwując swoje narastające podniecenie
Partnerka leży na plecach, podnosi nogi i krzyżuje kolana na wysokości piersi, partner wchodzi w nią a kobieta rozchyla dłońmi swoje uda
W seksie tantrycznym nie chodzi o sam moment orgazmu ale o powolne i stopniowe do niego dochodzenie. Duchowa jedność jaka się wówczas nawiązuje przekłada się pozytywnie na wszystkie dziedziny życia.