Sposób na głośne sąsiedztwo

W domach o ścianach z papieru nie ma… szans na prywatność. Chcąc nie chcąc, uczestniczymy w życiu sąsiadów, wiemy, kiedy wstają, piją herbatę, idą do pracy, czy noc spędzili na chrapaniu, czy namiętności. Można próbować się przyzwyczaić, kupić zatyczki do uszu albo podejść do sprawy z przymrużeniem oka. Głośny sąsiad piętro niżej gromko kichnął? Powiedz mu „na zdrowie”. Zorientuje się, że to nie sufit do niego przemawia, lecz wszystko słysząca sąsiadka.

Szuranie krzesłami przypomina odgłosy wydawane przez gąsienice czołgu? Zostaw na wycieraczce drobny, lecz znaczący upominek: filcowe podkładki pod meble. Tak zrobił nasz kolega, do podkładek dołączając list o treści: „Drodzy Sąsiedzi, w codziennym rajdzie krzeseł nieodzowne jest dobre ogumienie”. Namiętnych lokatorów zza ściany, gdy ich spotkasz, poproś o... przyciszenie telewizora nocną porą. Bo przecież dzieci mogą słyszeć.

Uczniowskie dylematy

Czy do nauczyciela mówić „profesorze”, chociaż jest tylko magistrem?

Analogicznie jak do lekarza zwracamy się „doktorze”, nawet jeśli na wizytówce widnieje „lekarz medycyny”, tak do osoby uczącej w szkole średniej zwracamy się „profesorze”. Ten zwyczaj powoli wychodzi z mody, a szkoda, bo jest elegancki. Gdy uczeń spotyka nauczyciela na korytarzu, kłania mu się pierwszy i mówi „dzień dobry”. Słówko „witam” jest nie na miejscu: sugeruje nierównorzędną relację rozmówców. Może go użyć osoba starsza do młodszej, więc nauczyciel do ucznia, nie odwrotnie. Przy kolejnym spotkaniu tego dnia wystarczy uśmiech i skinienie głowy.

Czy owoce jemy widelcem?

Te większe, jak ananas, arbuz czy melon, podawane są zazwyczaj pokrojone na kawałki. Wkładamy je do ust, posługując się widelcem. W eleganckich, dużych zestawach sztućców znajdują się specjalne widelczyki do owoców, ale można też podawać te do ciast. Do niektórych owoców, zwłaszcza cytrusów, potrzebny będzie nóż – bo zgodnie z etykietą stołu cytrusów przed podaniem nie obiera się ze skórki.

Etykieta na siłowni

Uprzejma pogawędka z osobą ćwiczącą obok? Nawe jeśli ma okropnie znudzoną minę, nie zagaduj jej. Ploteczki z koleżanką też nie są w dobrym tonie, bo rozmowy dekoncentrują innych ćwiczących. Również te prowadzone przez telefon – komórkę lepiej wyłączyć lub zostawić w szatni. Jeśli się zwracasz do instruktora lub współćwiczącego, zgodnie z zasadą panującą w większości siłowni używaj formy „ty”. Ale gdy tę samą osobę spotkasz poza klubem, to jeśli nie znacie się bliżej, obowiązuje „pani” lub „pan”. Jesteś zadowolona z zajęć i z pracy instruktora? Koniecznie podziękuj mu po zajęciach. Każdy lubi, gdy docenia się jego pracę.

Podróżowanie pociągiem z klasą

W przedziale pierwszej klasy zebrało się towarzystwo. Pan pod oknem usilnie częstuje cukierkami, pani z lewej wypytuje każdego o cel podróży i rozwija opowieść o tym, dokąd ona jedzie. Mężczyzna w środku też mówi: ze swadą, uprzejmie, ale do telefonu. Ktoś uznaje, że jest duszno, otwiera okno... Każda z tych osób sądzi zapewne, że zachowuje się bardzo kulturalnie, tymczasem jest na odwrót. Nie należy do dobrego tonu ani angażowanie innych swoimi prywatnymi sprawami, ani poczęstunkiem. Zanim otworzy się okno, należy zapytać innych o zgodę, a rozmawiając przez telefon, zawsze wychodzić na korytarz. Chociaż podsłuchy są w modzie, nie każdy chce uczestniczyć w cudzym życiu.

Kultura języka

Mam kłopot z liczebnikami. Pokój ma „pięć i pół metra” czy „pięć i pół metrów”? Jak podawać datę: „rok dwutysięczny czternasty” czy „dwa tysiące czternasty”? Bożena z Łodzi

Liczebniki z członem „pół” lub innym ułamkiem narzucają taką formę rzeczownikom, jakiej wymaga ułamek. Poprawnie powiemy: „pokój ma pięć i pół metra” (nie: pięć i pół metrów), minęło dwa i pół roku” (nie: minęły dwa i pół lata), trzy i dwie dziesiąte procenta(nie: trzy i dwie dziesiąte procent).

Mówimy o roku tysiąc dziewięćset czternastym (nie tysiąc dziewięćsetnym czternastym), a więc analogicznie rok dwa tysiące czternasty. Formę liczebnika porządkowego przyjmują tylko ostatnie cyfry w zapisie daty oznaczającej rok. Pełne setki i tysiące mają formę liczebników porządkowych tylko w „okrągłych” datach: rok dwutysięczny, tysiąc pięćsetny.

Przepraszam, z kim mam przyjemność?

Są ludzie, którzy nie przedstawiają się, gdy do kogoś dzwonią. Jak im zwrócić uwagę?

Ten, kto dzwoni, zawsze powinien się przedstawić, bez względu na to, czy telefonuje na numer komórkowy, czy stacjonarny. Jeśli tego nie zrobi, popełni faux pas. Nie wypada mu jednak tego wytknąć, bo to też byłoby nietaktem. Lepiej powiedzieć, że nie dosłyszałaś nazwiska, lub uprzejmie poprosić, aby je powtórzył.