Mały trzyletni Hughie, synek Richarda Pringle'a zmarł nagle w zeszłym roku w wyniku wylewu krwi do mózgu. Jego rodzina długo nie mogła i pewnie nigdy nie pozbiera się po takiej stracie. Ojciec postanowił pożegnać się raz jeszcze z dzieckiem i opublikował wzruszający wpis, który szybko stał się wiralem na Facebooku.

"Był słodkim, bardzo wrażliwym i zabawnym dzieckiem, a w ciągu tych trzech krótkich lat zostawił po sobie wspomnienia, które będą z nami do końca życia", wspomina pan Pringle.

Teraz opublikował 10 najważniejszych rzeczy, których nauczył się od swojego syna i są to jedne z najbardziej wzruszających zdań, jakie kiedykolwiek czytałyśmy.

1. Nie można całować i kochać kogoś za bardzo.

2. Zawsze ma się czas. Przerwij to co robisz i pobaw się, choć przez chwilę. Nic nie jest tak ważne, żeby nie mogło poczekać.

3. Rób tyle zdjęć i wideo ile tylko zdołasz. Któregoś dnia może się okazać, że to jedyne, co ci zostało.

4. Nie wydawaj pieniędzy, spędzaj czas. Myślisz, że rzeczy, na które wydajesz pieniądze mają znaczenie? Nie mają. Skacz po kałużach, chodź na spacery. Pływaj w morzu, buduj fortece i po prostu baw się dobrze. To wszystko czego chcą dzieciaki. Nie pamiętam co kupiliśmy Hughiemu, pamiętam to, w jaki sposób spędzaliśmy czas.

5. Śpiewaj. Śpiewaj wspólnie piosenki. Moje najszczęśliwsze wspomnienia to Hughie siedzący na barana lub na siedzeniu obok w samochodzie i śpiewający razem nasze ulubione piosenki. Wspomnienia tworzą się w muzyce.

6. Czerp radość z najprostszych rzeczy. Wieczory, bajki na dobranoc, kładzenie spać. Wspólne posiłki. Leniwe niedziele. To są właśnie momenty, których brakuje mi najbardziej. Nie pozwól, żeby te specjalne chwile gdzieś ci umknęły.

7. Zawsze całuj na pożegnanie tych, których kochasz. Jeśli o tym zapomnisz, wróć i ich pocałuj. Nigdy nie wiadomo, czy nie jest to ostatni raz.

8. Spraw, żeby nudne rzeczy zaczęły być interesujące. Wypady do sklepu, jazda samochodem, spacery. Wygłupiaj się, opowiadaj żarty, śmiej się i czerp z tego radość. Te rzeczy przestają być obowiązkiem, jeśli zaczniesz mieć z nich radość. Życie jest za krótkie, żeby nie bawić się dobrze.

9. Prowadź pamiętnik. Zapisuj każdy mały szczegół, który rozświetliły twój świat. Pisz o śmiesznych rzeczach, które mówią. O tych uroczych, które robią. My zaczęliśmy to robić dopiero, kiedy straciliśmy Hughiego. Chcieliśmy pamiętać wszystko. Teraz robimy to dla Hettie, a także dla Hennie. Spisane wspomnienia będziesz mieć na zawsze, a w miarę upływu lat, możesz zawsze do nich zajrzeć i cieszyć się nimi.

10. Jeśli masz swoje dzieci obok. Całujesz je na dobranoc. Jesz z nimi śniadanie. Odprowadzasz do szkoły. Zapisujesz na studia. Patrzysz jak biorą ślub. Jesteś szczęściarzem. Nigdy przenigdy o tym nie zapominaj.

To proste rzeczy, o których tak często zapominamy. Dlatego post Richarda Pringle'a jest tak ważny.