Rekrutacja do przedszkola 2018/2019: w jakim wieku dziecko może iść do przedszkola?

Rekrutacja do przedszkola obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. 

O rekrutację do przedszkola mogą ubiegać się rodzice dzieci trzy-, cztero-, pięcio- i sześcioletnie urodzone w latach (2012-2015) oraz dzieci, którym odroczono obowiązek szkolny. Dzieci urodzone w 2016 roku nie biorą udziału w rekrutacji. Wszystkie sześciolatki obejmuje obowiązek przedszkolny. 

Jeśli dziecko uczęszczało już do przedszkola, rodzice muszą złożyć potwierdzenie o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym. 

Rekrutacja do przedszkola 2018/2019: kryteria przyjęcia do przedszkola

W trakcie rekrutacji do przedszkola obowiązuje pięć kryteriów ustawowych, które są brane pod uwagę we wszystkich przedszkolach. Oznacza to, że w pierwszej kolejności dostanie się dziecko z rodziny wielodzietnej, dziecko z niepełnosprawnością, dziecko, które wychowuje tylko jeden rodzic, dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej oraz dziecko, którego rodzeństwo albo rodzice są osobami niepełnosprawnymi. 

Rekrutacja do przedszkola 2018/2019: jak złożyć wniosek?

O terminie rekrutacji do przedszkola decyduje gmina, która taką informację zamieszcza na swojej stronie internetowej. Znajduje się też tam informacja jakie przedszkola biorą udział w rekrutacji, ile jest wolnych miejsc i jak przebiega rekrutacja do przedszkola. Najczęściej rekrutacja do przedszkoli odbywa się na początku marca. Większość gmin prowadzi rekrutację przez internet, gdzie rodzice składają wnioski w formie elektronicznej. Jeśli przedszkole nie prowadzi rekrutacji przez internet, należy zgłosić się do wybranego przedszkola po wniosek.

Rekrutacja do przedszkoli w Warszawie na rok 2018/2019 rozpoczyna się 2 marca o godzinie 13 i trwa do 18 marca do godziny 20. W tym czasie rodzice muszą zarejestrować dziecko w systemie. Podczas rejestracji rodzice wybierają z listy przedszkoli udostępnionych w systemie przedszkola, które ich interesują w kolejności od tego, na którym im najbardziej zależy. Kolejność wyboru będzie również decydowała o przyjęciu dziecka do przedszkola. Rodzice składają wniosek tylko do tzw. przedszkola pierwszego wyboru. Po zakończeniu elektronicznej rekrutacji, rodzice muszą pobrać wniosek, wydrukować go i zanieść do przedszkola pierwszego wyboru. Wraz z wnioskiem rodzice mogą być zmuszeni do złożenia innych dokumentów. Jeśli dziecko jest z rodziny wielodzietnej należy do wniosku dołączyć samodzielnie napisane oświadczenie o wielodzietności rodziny. Jeśli w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, należy zanieść orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności, lub o stopniu niepełnosprawności. Jeśli dzieckiem opiekuje się jeden rodzic, konieczny jest prawomocny wyrok sądu rodzinnego.

Rekrutacja do przedszkola 2018/2019: kiedy wyniki?

O wynikach rekrutacji do przedszkola rodzice dowiadują się albo w systemie, w którym składali wniosek, albo z listy wywieszonej przez przedszkole. Ogłoszenie wyników zazwyczaj odbywa się miesiąc po złożeniu wniosku. W Warszawie 20 kwietnia o godzinie 13 będzie opublikowana lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola. Jeśli dziecko zostało przyjęte, rodzice muszą złożyć potwierdzenie w przedszkolu. Na złożenie potwierdzenia jest kilka dni, w Warszawie termin jest od 20-27 kwietnia. 7 maja przedszkola warszawskie opublikują listę dzieci przyjętych i nieprzyjętych do placówek przedszkolnych.

Zobacz także:

Rekrutacja do przedszkola 2018/2019: co robić, jeśli dziecko nie zostanie przyjęte?

Jeśli dziecko nie dostało się do przedszkola w trakcie trwania rekrutacji ogólnej, rodzice mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Rekrutacja uzupełniająca będzie przebiegała w podobny sposób, co rekrutacja ogólna, a rodzice muszą wybrać przedszkole z listy wolnych placówek, które będą opublikowane w internecie lub wywieszone w gminie.