Rozwód - kto straci oszczędności?

Reforma emerytalna może okazać się bardzo niekorzystna dla rozwodników. Aktualny projekt przewiduje zmiany na największą skalę od czasu OFE, wprowadza Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), które z założenia mają rozwiązywać problem niskich emerytur.

Niestety, projekt zapowiada także przejęcie przez skarb państwa części składek zgromadzonych przez małżonków po rozwodzie. O co chodzi i kto straci pieniądze zbierane na emeryturę?

Rozwód - podział pieniędzy z PPK

Największe kontrowersje wzbudza zapis dotyczący podziału majątku w przypadku, gdy rozwodzący się małżonkowie mają wspólnotę majątkową, a jedno z nich nie odkładało pieniędzy w PPK, np. tylko jedno z małżonków pracuje zawodowo. Podział majątku obejmuje również składki w PPK, ale wg nowych przepisów zanim dojdzie do takiego podziału, najpierw do skarbu państwa trafi 30% z połowy składek, które pracodawca przelewał do PPK, oraz połowa sumy składki powitalnej i dopłat rocznych.

Taki zapis nie ma żadnego uzasadnienia i jest pewnego rodzaju karą finansową za rozwód - alarmuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w serwisie businessinsider.com.

Obecnie trwają konsultacje społeczne, a nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.