Program edukacyjny dla kobiet ma przeciwdziałać molestowaniu seksualnemu

W świetle globalnego skandalu z Harveyem Weinsteinem w roli głównej, coraz więcej mówi się na temat molestowania seksualnego. To może wydarzyć się wszędzie, w pracy, w szkole, w domu, na imprezie. Także, a nawet bardzo często na uniwersytecie, w kampusach i akademikach.

Według badań, jedna na cztery studentki w Wielkiej Brytanii była napastowana seksualnie na terenie kampusu. Profesor Charlene Y.Senn spędziła dziesięć lat pracując z zespołem psychologów z Uniwersytetu w Windsor nad specjalnym programem edukacyjnym, który ma pomóc kobietom bronić się przed niechcianymi zachowaniami seksualnymi.

Program skierowany jest przede wszystkim do studentek pierwszego roku, które mogą być bardziej narażone.  Efekty? Po jego wprowadzeniu zmniejszyła się o 63 % agresja seksualna wobec kobiet w tym konkretnym kampusie. Dlaczego? Ponieważ dziewczyny wiedziały jak jej zapobiec i jak zachować się w sytuacji wysokiego ryzyka.

EAAA, czyli Enhanced Asses, Acknowledge, Act to program, który wyposaża kobiety w odpowiednie psychologiczne i emocjonalne umiejętności, dzięki którym mogą zwalczać molestowanie i mówić stop jeszcze wyraźniej. Na wykładach profesor Senn uczy rozpoznawać wczesne oznaki w relacjach, które powinny zaniepokoić i których wczesne wykrycie może zapobiec w skrajnych przypadkach np. gwałtowi.

Oczywiście nigdy nie ma gwarancji, że osoba molestująca zawsze będzie zachowywała się w ten sam sposób, powtarzała te same wzorce zachowań, jednak niektóre oznaki mogą być czerwoną lampką ostrzegawczą, która powinna nam się zapalić.

To mogą być nawet „żarciki”, na które mężczyzna pozwala sobie w towarzystwie kobiety, przy cichej aprobacie innych. 80 % ofiar gwałtu znało wcześniej swoich oprawców, być może dzięki takiemu programowi edukacyjnemu, łatwiej byłoby im wykryć ich zamiary.

Sygnały ostrzegawcze w molestowaniu seksualnym

Seksualne posiadanie

Zobacz także:

Jeśli ktoś zachowuje się w sposób, który wskazuje, że czuje nad tobą pewną formę władzy, powinien być to sygnał ostrzegawczy. Seksualizowanie sytuacji, specyficzne, niewybredne komentarze w formie żartów to sposób pokazania władzy przez osobę, która może cię molestować. 

Niechciany dotyk

Dotykanie kobiety w jakikolwiek sposób, którego sobie nie życzy jest bardzo mocną czerwoną lampką ostrzegawczą. To może myć muskanie dłoni, próba masowania ramion, ocieranie się niby przypadkiem.

Natarczywość

Mężczyzna, który nalega na spotkanie, zarzuca cię propozycjami spotkań, telefonami, może być (ale nie musi) zagrożeniem. Tutaj decydują bardzo małe szczegóły.

Izolacja

Doprowadzanie do częstych sytuacji „sam na sam” może być sygnałem ostrzegawczym, w przypadku, gdy kobieta czuje się niekomfortowo.