Miesiączka to naturalny dla każdej kobiety stan, trwający kilka dni w miesiącu w którym nabłonek macicy złuszcza się. W trakcie jej trwania tracimy ok 30-60 ml krwi, czyli wcale nie tak dużo. Choć według naszych babć w trakcie „tych” dni najlepiej jest leżeć i unikać jakiejkolwiek aktywności fizycznej prawda jest trochę inna. Okres nie powoduje tak dużych zmian w naszym organizmie że trzeba rezygnować z normalnego życia, to przecież coś zupełnie naturalnego. Jeśli mamy skłonności do obfitych krwawień należy unikać bardzo intensywnych treningów, ale zwykły jogging, jazda na rowerze czy rolkach jest jak najbardziej wskazana. Sport pomaga złagodzić bóle menstruacyjne, lepiej więc ruszyć się z domu niż cierpieć leżąc na kanapie.

Wbrew wszelkim stereotypom w czasie miesiączki można się też kochać, ale należy szczególnie zadbać o higienę. Kobiety zwykle jednak rezygnują z seksu ze względu na to, że nie czują się komfortowo. Miesiączka nie jest jednak czasem bezpiecznym, w którym nie można zajść w ciążę. Co prawda jest to bardzo mało prawdopodobne, ale jednak możliwe.

Istnieje tez mit, że w czasie okresu nie można brać kąpieli. Nie jest to zabronione, ale lepiej unikać gorących kąpieli mogących wywołać krwotok, podobnie nie powinno się korzystać z solarium i opalać się. Korzystanie z basenu nie jest zabronione, ale łatwiej wtedy o zarażenie się bakteriami i wirusami z wody. Należy po wyjściu z basenu jak najszybciej zmienić tampon.

W trakcie okresu nie wykonuje się jednak niektórych zabiegów np. medycyny estetycznej, medycznych lub stomatologicznych. Również fryzjerzy twierdzą, że z zabiegami stylizacyjnymi jak np. trwała lepiej poczekać do końca okresu.